Загоїти психологічні рани, які залишає війна, – це також важлива частина перемоги,- Сергій Борзов взяв участь в онлайн засіданні МКР з питань охорони психічного здоров’я українців

Загоїти психологічні рани, які залишає війна, – це також важлива частина перемоги,- Сергій Борзов взяв участь в онлайн засіданні МКР з питань охорони психічного здоров’я українців

У межах роботи над Національною програмою психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, створення якої ініціювала перша леді Олена Зеленська, сьогодні відбулось розширене засідання Міжвідомчої координаційної ради щодо надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України. В засіданні взяли участь Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, дружина Президента України Олена Зеленська, представники низки міністерств і відомств та міжнародних організацій.

До роботи МКР в режимі онлайн в обласній студії долучились: Начальник обласної військової адміністрації Сергій Борзов та його заступники, керівники профільних служб ОВА.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, окреслюючи мету зібрання, зазначив, що агресивні терористичні дії росії призводять до катастрофічних наслідків.

«Це не лише руйнування промисловості, інфраструктури, будинків, мостів. Війна травмує свідомість кожного українця, навіть якщо він далеко від лінії фронту. Понад 70 % українців відчувають стрес або сильну знервованість, майже половина вважають, що їм потрібна психологічна допомога»,– підкреслив Прем’єр-міністр.

Серед людей, які потребують психологічної допомоги – військові, ветерани, внутрішньо переміщені особи, люди, які виїхали за кордон, особи старшого віку, підлітки, молоді мами, українці, які пережили окупацію, поліцейські , рятувальники – тобто практично більшість українського суспільства. Вже зараз можна прогнозувати, що навантаження на систему охорони психічного здоров’я зросте на понад 80 %.

«Якось непомітно і ненавмисно гаслом усіх наших програм,  заходів, кампаній психічного здоров’я стала фраза : «Як ти?», – долучилась до обговорення  ініціаторка Національної програми психічного здоров’я Олена Зеленська. – Це питання, яке ми ставимо своїм близьким, друзям, людям про яких ми піклуємося, щоб дізнатися чи живі вони, що з ними. Найсильнішим із нас інколи потрібні місяці або навіть більше для того, щоб зізнатися самому собі: зі мною не все гаразд, мені «не дуже», мені важко, стресово, я переживаю. І той психологічний негаразд став зараз у більшості наших співвітчизників, тому говорити про це, шукати рішення – нормально, правильно, навіть обов’язково.

Зараз кожен українець проживає свою власну історію, до якої не був готовий. Адже не можна бути готовим до того, що коїть зараз росія з нами та нашою країною. Жодна людина не має залишитися з цим наодинці, саме тому фокусом уваги представників міністерств, відомств та міжнародних організацій  – учасників Міжвідомчої координаційної ради стала робота над аспектами Національної програми психічного здоров’я в Україні.

Учасники зібрання мали нагоду «звірити годинники», тому що процес напрацювання аспектів знакової для  країни реформи вже запущено і її успіх або неуспіх буде залежати від скоординованості дій.

У своїх виступах та презентаціях учасники засідання проаналізували потреби різних категорій громадян в послугах  фахівців із психічного здоров’я, узагальнили і врахували  міжнародний досвід у формуванні дорожної карти пріоритетних заходів.

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко у своєму виступі спрогнозував нове серйозне навантаження на систему охорони здоров’я: плюс 3-5 млн людей (загалом біля 9 мільйонів) тих, кому буде потрібна психологічна допомога.

«Ми будуємо нову модель, враховуючи наслідки війни на психіку людей. Аналізуємо міжнародний досвід, а результати співпраці з іноземними  організаціями  імплементуємо в нашу діяльність, – підкреслив Віктор Ляшко.

Денис Шмигаль, підсумовуючи зустріч, підкреслив, що  кінцева мета – створення власної української моделі системи психічного здоров’я в умовах нової реальності, яких цивілізований світ до сьогодні не знав: «Це виклик. Модель буде визначати нові функції для надання якісних послуг людям, згідно оперативної дорожної карти, яка була сьогодні представлена»,- зазначив Прем’єр-міністр.

Довідково:

Національна програма психічного здоров’я та психосоціальної підтримки – ініціатива першої леді Олени Зеленської, яка має на меті допомогти громадянам подолати пов’язаний із війною стрес та наслідки пережитих травматичних подій, запобігти розвитку психічних розладів. Розроблення та впровадження програми координує Міністерство охорони здоров’я України у тісній взаємодії з українськими та міжнародними фахівцями. Ініціатива реалізується за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Залишити відповідь