Експорт зерна: чого чекати вінницьким аграріям?

Експорт зерна: чого чекати вінницьким аграріям?

Україна має достатні запаси зерна, щоб задовольнити внутрішній і світовий попит до кінця 2022 року, а то й у 2023-му. Але потрібно зупинити всі військові дії в Чорному морі. По це сказав радник Президента України з економічних питань Олег Устенко в коментарі американському виданню Newsweek.

Блокада українських портів військами рф не дає Україні змоги продати надлишок харчової продукції за кордон. До повномасштабного вторгнення росії Українська держава щомісяця експортувала Чорним морем понад 6 млн тонн зерна.

Сьогодні Україна перенаправила експорт через залізничні та автомобільні шляхи. Та вони мають нижчу пропускну здатність, ніж порти. Наприклад, у квітні залізницею було вивезено лише 617 тис. тонн продукції.

Їжу як зброю використовує сьогодні рф. За її планами, продовольча криза у світі мала б якомога сильніше тиснути на Захід.

Руйнують інфраструктуру, знищують продовольчі запаси…

Але… Експорт зернових культур почав збільшуватись. Якщо в березні експортовано 300 тис. тонн зерна, то в травні – близько 1,5 млн. тонн.

Про ситуацію на Вінниччині поінформував Начальник ОВА Сергій Борзов.

За його словами, аграрії на Вінниччині активізувались.

«Торік вироблено 6,5 млн. тонн зерна, з яких основні культури це – 1,8 млн. тонн пшениці та 4,3 млн. тонн кукурудзи. Щорічно вінницькі аграрії експортують 1,5-1,6 млн. тонн.

Цього ж року не змогли своєчасно реалізувати свої запаси зерна. А це обмежило в обігових коштах на проведення весняно-польових робіт», – зауважив Сергій Борзов.

На початок травня на елеваторах та зерносховищах Вінницької області було близько 350 тис. тонн пшениці та 1,4 млн. тонн кукурудзи. Для порівняння: щорічна потреба для внутрішнього споживання населення регіону – 220-230 тис. тонн продовольчого зерна.

Попри війну, аграрії Вінниччини посіяли 877 тис. га зернових.

Очікуване виробництво зерна цього року – 4,5-5 млн. тонн.

Очільник області зазначає: «Зрозуміло, що для збереження урожаю необхідні виробничі потужності елеваторів, а вони частково заповнені зерном минулорічного врожаю. Якщо його не продавати, то у нас запасів на 4-5 років. От тільки зерно зберігається максимум два роки, тому минулорічне уже треба продати, аби не пропало. А для цього потрібно знімати блокаду хоча б одного з портів – в Одесі чи Миколаєві».

Днями Президент Володимир Зеленський закликав міжнародну спільноту допомогти Україні розблокувати порти задля уникнення світової продовольчої кризи.

«Ви повинні знати, що зерно частково щодня крадуть російські військові, а потім вивозять кораблями до тих чи інших країн. Треба дуже швидко реагувати. Ми на рівні Міністерства закордонних справ працюємо з посольствами таких країн, тому що якщо ти розумієш, звідки це зерно, звідки його везе рф, як ти можеш купувати його нелегітимно тільки через те, що його тобі продають майже задарма», – наголосив Глава держави.

Україна пропонує створити організацію держав-експортерів продовольства, яка б слугувала інструментом протидії виникненню голоду на планеті. Про це сказав Президент Володимир Зеленський, виступаючи на Всесвітньому економічному форумі в Давосі.

Залишити відповідь