Трагедія «мирного атому» – 36-та річниця аварії на Чорнобильській АЕС

Трагедія «мирного атому» – 36-та річниця аварії на Чорнобильській АЕС

26 квітня 1986 року сталась найбільша техногенна та екологічна катастрофа в історії ядерної енергетики – аварія на Чорнобильській АЕС. Вона змінила екологічну ситуацію не лише в Європі, але й в світі. Пов’язала долі мільйонів людей. Особливо тих українців, хто брав безпосередню участь у ліквідації наслідків аварії.

Неможливо уявити масштаби катастрофи: що сталось би, якби не мужність ліквідаторів аварії, які загасили пожежу та мінімізували шкоду для екології та людства.

Майже 6000 вінничан брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Усі вони працювали як на об’єктах самої стан2ції, так і в радіусі 30-ти кілометрової зони, на забруднених територіях Київської та Житомирської областей.

З-поміж вінничан, які працювали на ліквідації наслідків аварії, були працівники Державтоінспекції області, перша група з яких, у складі 25 осіб, виїхали з Вінниці до місця аварії в ніч з 1 на 2 травня 1986 року.

У кінці травня 1986 року був сформований та вирушив до оперативно-режимної зони ЧАЕС зведений загін співробітників відділу пожежної охорони УВС, відділень та інспекцій Державного пожежного нагляду районного відділу внутрішніх справ районів області, воєнізованої пожежної охорони Вінниччини, а також штаб сил та засобів протипожежної служби.

Для дезактивації території був сформований хімбатальйон з військовозобов’язаних запасу, основним завданням якого було очищення території від шкідливих речовин. На забрудненій території також проводилися будівельні роботи, в яких брали участь вінничани. Зокрема, розширення дороги від Зеленого Мису до Чорнобиля проводили працівники тресту «Вінницяшляхбуд». Будівельні роботи виконували працівники управління механізації дорожнього будівництва № 6 та ШБУ № 18.

Сьогодні Вінниччина вшановує героїв-ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС. Багато з них є членами міських та обласних громадських організацій.

Минулого року, з нагоди 35-х роковин трагедії, обласною державною адміністрацією спільно з організацією «Союз-Чорнобиль Україна» проведено естафету пам’яті «Чорнобильська трагедія: подвиг, пам’ять, майбутнє…».

У рамках естафети символічний пам’ятний знак «35-ті роковини Чорнобильської катастрофи» та спеціальний альбом «відвідав» Вінницький, Хмільницький, Жмеринський, Могилів-Подільський, Тульчинський і Гайсинський райони, де був наповнений різноманітними тематичними матеріалами: пам’ятними фотографіями та згадками ліквідаторів наслідків аварії.

Пам’ятний знак та спеціальний альбом, який було наповнено різноманітними тематичними матеріалами, передано до фондів Вінницького обласного краєзнавчого музею. Атрибути використовуватимуться під час освітнього та виховного процесів у закладах освіти міста Вінниці та області, а в майбутньому – ввійдуть до фондів Музею Мужніх, який планують створити на Вінниччині.

Наймасштабніша світову техногенна аварія змусила людство переосмислити своє ставлення до «мирного» атому».

Пам’ятаймо про героїзм персоналу Чорнобильській АЕС, кожного пожежника, військовослужбовця і медика, кожної людини, яка брала безпосередню участь у ліквідації аварії. Саме вони врятували людство.

Залишити відповідь