В Україні поширена корупція через недосконалість політичних інститутів та судової системи, двозначні закони, незнання або нерозуміння цих законів населенням, кумівство та політичне заступництво, а також слабкий вплив громадянського суспільства. Одним із основних видів запобігання корупції є запровадження електронного декларування

  Зі вступом на публічну службу діяльність службовця супроводжується низкою заходів, пов’язаних із забороною. Також, для всіх публічних службовців під час перебування на посадах встановлюється обов’язок регулярно подавати відомості не лише про доходи, а і про витрати, що дозволить запобігти незаконному збагаченню цих осіб.

  Е - декларування має особливу важливість з огляду на необхідність встановлення громадського контролю за діяльністю влади з боку громадського суспільства. Винятком Е-декларування не стали і державні службовці Жмеринського об’єднаного управління Пенсійного фонду України- 12 осіб керівного складу в строк до 30 жовтня 2016 року задекларували свої доходи, майно, витрати та зобов’язання фінансового характеру. Ця інформація відкрита і доступна на сайті НАЗК. Перевіряти інформацію, викладену у деклараціях, будуть детективи НАЗК, які також мають заповнювати такі ж декларації.

  Крім того, посилена відповідальність за декларування завідомо недостовірних відомостей і за умисну неподання декларації. Тепер за це передбачена кримінальна відповідальність у вигляді штрафу від 42,5 тис грн до 51 тис грн або громадські роботи на строк від 150 до 240 годин або позбавлення волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади до трьох років (стаття 3661 Кримінального кодексу).

  Відповідальність за подачу свідомо недостовірних відомостей щодо об'єктів декларування, які мають грошову вартість, настає лише в тому випадку, якщо недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму понад 250 мінімальних зарплат (на 344,5 тис грн в 2016 році).

  Якщо такі відомості розходяться з правдивими на суму від 100 до 250 мінімальних зарплат (137,8 тис грн - 344,5 тис грн в 2016 році), настає адміністративна відповідальність у вигляді штрафу 17 тис грн - 42,5 тис грн. Якщо розбіжності не перевищують 137,8 тис грн, відповідальність не настає. Електронне декларування – один з найбільш ефективних методів профілактики корупції в державній сфері.

  Електронні декларації мають не дозволити посадовцям безкарно брехати про свої статки.

  Завідувач юридичного сектору Жмеринського об’єднаного ПФУ Вінницької області Бабієць Ю.В.