Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” визначає, що система пенсійного забезпечення в Україні складається: з солідарної та накопичувальної систем загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та системи недержавного пенсійного забезпечення. Більша частина населення отримує пенсію саме за солідарною системою загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, що в свою чергу поділяється на:

 • пенсію за віком,
 • пенсію по інвалідності внаслідок загального захворювання,
 • пенсію у зв’язку з втратою годувальника,
 • пенсію за вислугою років.

  В даній статті приділимо увагу саме порядку призначення пенсії за віком, оскільки цей вид пенсії є найпоширенішим.

  З 1 квітня 2015 року набув чинності Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення”. Зокрема, для жінок встановлений вік виходу на пенсію з 55 років збільшився до 60 років. Так, і для чоловіків, і для жінок встановлено однаковий вік для виходу на пенсію. Але, відразу наголосимо, що підвищення пенсійного віку для жінок відбувається поступово протягом 10 років.

  Для того, щоб вийти на пенсію, потрібно мати мінімальний трудовий стаж. Зверніть увагу, є два поняття про мінімальний стаж. Перше – мінімальний страховий стаж, який дає право на призначення пенсії за віком як такої, а друге – страховий стаж для встановлення мінімального розміру пенсії на рівні прожиткового мінімуму. Відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, майбутні пенсіонери мають право на призначення пенсії за віком за наявності страхового стажу не менше 15 років. У разі, якщо особа не набула 15 років страхового стажу, органами соціального захисту населення їй може бути призначена державна соціальна допомога. Що стосується страхового стажу для встановлення мінімального розміру пенсії на рівні прожиткового мінімуму, то для жінок він становить 30 років, а для чоловіків – 35.

  Коли можна оформити пенсію

  Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 р. № 22-1, звернутись за призначенням пенсії можна не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Якщо ви не працюєте, подавати заяву про призначення пенсії потрібно до територіального органу Пенсійного фонду (ПФ) за місцем проживання. При цьому особиста ваша присутність не обов’язкова. Це може зробити уповноважена вами особа за наявності нотаріального доручення. Якщо ви працюєте, заяву про призначення пенсії потрібно передати через бухгалтера або працівника відділу кадрів установи, в якій ви працюєте. За бажання працівник може і особисто подати відповідну заяву за місцем проживання.

  Зверніть увагу, що незалежно від того працюєте ви чи ні, обов’язок збирати необхідні документи для оформлення пенсії повністю лягає на вас.

  Для того, щоб оформити пенсію за віком, потрібно зібрати такі документи:

 1. заяву (її потрібно заповнювати безпосередньо на місці в момент подачі документів, бланк заяви видається працівником ПФ),
 2. заяву на виплату пенсії через банківську установу (майбутній пенсіонер зазначає, яким чином бажає отримувати пенсію: банківська установа чи пошта),
 3. довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного коду,
 4. трудову книжку або інші документи про стаж,
 5. довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000р.,
 6. дві кольорові фотокартки розміром 4х6 для пенсійного посвідчення,
 7. паспорт,
 8. диплом,
 9. свідоцтва про народження дітей,
 10. копія військового квитка, або довідка з військового комісаріату,
 11. довідку з податкових органів (для підприємців),
 12. документи, які надають особливий статус (посвідчення ветерана війни, чорнобильське посвідчення і т.д).

  Необхідні для призначення пенсії документи подаються в оригіналах, засвідчених нотаріально.

  Якщо протягом трьох місяців майбутній пенсіонер надасть до Пенсійного фонду всі необхідні документи для оформлення пенсії за віком, то пенсія призначається йому з дня набуття права на пенсію. У випадку, якщо протягом трьох місяців він цього не зробить, пенсія призначається з дня подання заяви.

  Зауважимо, якщо з різних причин ви не змогли до кінця граничного строку звернення за пенсією зібрати всі потрібні документи, то в межах цього строку ви все одно можете подати заяву на призначення пенсії. Після цього у вас є ще три місяці для подання документів, яких не вистачає. Навіть в разі ненадання вами у тримісячний термін всіх необхідних документів для призначення пенсії, орган Пенсійного фонду все одно зобов’язаний прийняти рішення про призначення пенсії на підставі наявних документів.

  Зазвичай, якщо ви надали всі потрібні документи, не пізніше 10-ти днів приймається рішення про призначення пенсії та пенсійна справа терміново передається на виплату. В разі відсутності тих чи інших документів, управління Пенсійного фонду письмово повідомляє вас про те, які саме документи потрібно донести, а в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.

  Отже, вихід на пенсію – це процес специфічний та завжди індивідуальний. Тому уважно слідкуйте за змінами в законодавстві, завчасно готуйте необхідні документи та знайте про свої права. Не відкладайте оформлення пенсії, звертайтесь завчасно.

  За більш детальною інформацією звертайтесь за адресою: м.Жмеринка, вул. Доватора, 49.

  Телефон для довідок: (0432)5-25-04.