Укуси бджіл та ос.

  Найчастіше зустрічаються укуси бджолами та осами, рідше джмелями, отрута яких проникає в організм через жало, яке знаходиться в хвостовій частині брюшка. Оскільки зброєю бджіл та ос є жало, то правильніше було б використовувати термін "жалення", але традиційно говорять про укус комахи.

  Отруйні укуси комах.

  Численні укуси бджіл або ос можуть являти небезпеку для життя людини, особливо у випадках підвищеної до них чутливості. При жаленні виникає різкий жагучий біль, в більшості випадків одразу з’являється почервоніння і набряк в місці укусу. Нездужання може продовжуватись від декількох годин до доби.

  Знання того, яка комаха спричинила вам шкоду може дати ключ до лікування і допоможе запобігти укусам в подальшому. Справа в тому, що медова бджола, в якої пухнасте золотаво-коричневе тільце, може ужалити лише один раз. Це від того, що її зазубрене жало застрягає в шкірі і бджола, намагаючись відлетіти, відриває його з частиною кишківника і тому сама через деякий час гине. І навпаки, джмелі, оси і шершні мають гладкі жала, якими можуть повторно вас ужалити, не нашкодивши собі.

  Важкість отруєння залежить від особистої чутливості організму до отрути: від легкої загальної реакції (почервоніння, місцевий набряк тканин, кропивниця, які зазвичай зменшуються через декілька годин) до бурної (анафілактичний шок, в деяких випадках з трагічними наслідками), в основі якої лежить алергічний процес. Анафілактичний шок (параліч дихального центру) виникає внаслідок укусу комахи у роті (наприклад, хтось з'їв солодке разом з бджолою). Крім того, на ступінь важкості ураження впливає кількість укусів: зрозуміло, чим більше отрути введено до організму, тим важче отруєння.).

  Перша допомога при укусах комах.

  Ключ до ефективного лікування – швидкість дії. При укусі комахи виконайте такі дії:

  Якнайшвидше видаліть жало (якщо воно є в ранці від укусу). Дійте обережно, інакше у разі пошкодження жала або мішечка в ваш організм проникне більше отрути. Найкращим підходом являється вискоблювання жала: використовуйте свої нігті, пилочку для нігтів, пінцет або навіть край кредитної картки, щоб обережно підкопатися під жало і витягти його.

  Прочистіть цю ділянку. В отруті бджіл, ос та їх "родичів" часто зберігаються шкідливі бактерії. Тому добре промийте ужалене місце водою, мильним розчином та обробіть антисептиком.

  Звільнитись від болю допоможуть наступні заходи:

  •  На уражене місце накладіть компрес з оцтом, розчином борної кислоти або просто холодний компрес (змочену у воді марлю).
  •  Прикладіть холод до місця укусу (це може бути склянка з льодом, льодяний кубик або навіть склянка із холодною водою) – цим ви зменшите набряк і попередите поширення отрути.
  •  Один із самих простих і ефективних засобів – прикласти аспірин. Змочіть місце укусу, потім присипте його таблеткою аспірину.

  Аспірин нейтралізує певні запалювальні агенти отрути. Антигістамінні препарати при внутрішньому застосуванні допоможуть не тільки зменшити біль (адже антигістамін зменшує набряк, пульсування та почервоніння, які викликані отрутою комах), а особливо у випадку схильності до алергійних захворювань (необхідно якнайшвидше випити тавегіл, супрастин чи діазолі

  Тривожний сигнал. Ознаки важкої реакції. Важке отруєння супроводжується частим серцебиттям, задишкою, важкістю у грудях, запамороченням, нудотою, блювотою. Можливі судоми, порушення зору, розвивається астматичний стан. У порядку першої допомоги при появі вищезазначених симптомів якнайшвидше зверніться до лікаря для надання медичної допомоги.

  Профілактика укусів. Загальновідомо, що невеликі профілактичні міри можуть захистити вас від маси неприємностей.

  Укус, як і любу хворобу, легше попередити, ніж вилікувати.

- Одягайте біле. Комахи віддають перевагу темним кольорам. Ось чому бджільники зазвичай носять одяг кольору хаки, білого або інших світлих кольорів. - Відмовтесь від солодких парфумних ароматів, уникайте лосьйонів після гоління та любих інших парфумів, щоб бджола не сплутала вас з несучою нектар квіткою. І взагалі не зловживайте парфумами за межами мегаполісу. Користуйтесь репелентами, якщо вирушаєте у ліс, до водойми і навіть на ринок до фруктового ряду. - Біжіть в укриття. Якщо вас переслідує гудучий рій, біжіть в приміщення, ліс або стрибайте у воду. Комахи зустрічають перепони, переслідуючи свою "жертву" в хащах лісу.

  Вдома не бійтесь вмикати фумігатор: не отруїтесь, а небажаного нападу комах уникнете.

  Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Вінницької області