21 квітня Голова обласної державної адміністрації Сергій Борзов провів селекторну онлайн нараду з керівниками структурних підрозділів ОДА, головами районів та територіальних громад, а також профільних служб щодо ситуації з пожежами в екосистемах області, їх запобігання та ліквідації.

  Про стан справ з пожежами в екосистемах області поінформував начальник ГУ ДСНС у Вінницькій області Руслан Шевчук.

  За його словами, цьогоріч на об’єктах екосистем у Вінницькій області виникло 289 пожеж. Це на 67,5% менше, ніж за аналогічний період 2020 року. Тоді відбулася 891 пожежа.

  «Причини даних пожеж – це як необережне поводження з вогнем, так і самовільне випалювання рослинності», – зауважив Руслан Шевчук.

  Важливо, що з початку 2021 року співробітниками ДСНС України у Вінницькій області спільно з представниками місцевих органів виконавчої влади на території області проведено 92 пожежно-профілактичних відпрацювання об’єднаних територіальних громад, сільських та селищних рад, якими охоплено 132 населених пункти.

  Також постійно проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота серед населення та інші заходи, спрямовані на запобігання виникненню пожеж в регіоні.

  Голова ОДА Сергій Борзов акцентував увагу на продовженні комплексу заходів щодо запобігання та протидії масовим пожежам в екосистемах області.

  Під час наради порушили питання щодо проведення відповідних заходів, спрямованих на запобігання пожежам у лісах підприємств, що координуються Вінницьким обласним управлінням лісового та мисливського господарства.

  Загальна площа земель лісогосподарського призначення, що перебувають у постійному користуванні лісогосподарських та лісомисливських підприємств, що координуються обласним управлінням, становить 219,2 тис. га.

  В.о начальника ВОУЛМГ Ігор Мельник зауважив, що в області розроблено заходи щодо захисту лісів на пожежонебезпечний період 2021 року та комплексний план дій лісогосподарських підприємств управління на випадок виникнення лісових пожеж.

  «Наразі працюють 16 постійно діючих бригад, які здійснюють патрулювання лісових масивів щодо виявлення та притягнення до відповідальності порушників правил пожежної безпеки. – зауважив Ігор Мельник. – Також відповідно до плану проведено тактико-спеціальні навчання з гасіння лісових пожеж спільно з підрозділами ДСНС Вінниччини. У І кварталі 2021 року працівниками державної лісової охорони спільно з працівниками Нацполіції проведено 83 рейди по виявленню порушників правил пожежної безпеки».

  Про адміністративну відповідальність за порушення правил пожежної безпеки розповів начальник Державної екологічної інспекції у Вінницькій області Юрій Дубовий.

  «З настанням перших теплих днів люди починають господарювати на полях, городах, подвір’ях, прилеглих територіях. І, на жаль, таке прибирання нерідко завершується спалюванням залишків листя, сухої трави, а часто – навіть різного роду сміття. В такому випадку добрі наміри при наведенні чистоти і порядку можуть мати згубні наслідки, в тому числі і для навколишнього природного середовища. – зауважив Юрій Дубовий. – Важливо пам’ятати, що крім безпосередньої шкоди людському здоров'ю, значних викидів у атмосферне повітря, спалювання рослинних залишків несе безпосередню загрозу і самій природі: з листям згорають зимуючі корисні комахи, руйнується ґрунтовий покрив, знищується насіння і коріння трав'янистих рослин, пошкоджуються нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння що може призвести до їх загибелі; в 2-4 рази зростає промерзання ґрунту. Крім того спалювання сухої рослинності може викликати пожежі на прилеглих територіях, адже зазвичай сільськогосподарські угіддя межують із лісосмугами, лісами, або навіть із об’єктами природно-заповідного фонду».

  За порушення вимог пожежної безпеки в лісах Стаття 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає накладення штрафу на громадян від 1530 до 4590 грн, а на посадових осіб – від 4590 до 15 300 грн. У Частині ІІ Ст.77 КУпАП України йдеться про наступне: «Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі – тягнуть за собою накладення штрафу: на громадян – від 4590 до 15 300 грн, на посадових осіб - від 10 710 до 30 600 грн».

  Також передбачена відповідальність за самовільне випалювання рослинності або її залишків. Зокрема, відповідно до Ст.77-1 КУпАП України, за випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища – тягнуть за собою накладення штрафу: на громадян – від 3060 до 6120 грн; на посадових осіб – від 15 300 до 21 420 грн.

  Частина 2 Ст.77-1 КУпАП України передбачає, що ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу: на громадян – від 6120 до 12 240 грн; на посадових осіб – від 21 420 до 30 600 грн.

  За словами Юрія Дубового, протягом 2021 року до адмінвідповідальності лише за Ст.77 КУпАП України притягнуто 12 осіб на загальну суму 50524 грн, стягнуто – 48994 грн.

  Під час наради посадовець також ознайомив присутніх зі змінами до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту лісів, запобігання пожежам на землях лісового та водного фонду, на торфовищах та землях інших категорій.

  Зокрема, Статтею 96 Земельного кодексу України встановлюється обов’язок землекористувачів не допускати випалювання сухої рослинності або її залишків з порушенням порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

  «Саме на орендаря земельної ділянки покладено обов’язок виконувати встановлені законодавством вимоги пожежної безпеки. – прокоментував Юрій Дубовий. – Власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані забезпечувати захист земель від пожеж».

  Заслухавши інформацію доповідачів, Голова ОДА Сергій Борзов підкреслив: «Вкрай важливо інформувати населення про необхідність неухильного дотримання природоохоронного законодавства, адже безвідповідальність та недбале ставлення до навколишнього середовища може спричинити тяжкі наслідки як для стану довкілля, так і для самих громадян».

  Очільник області також зазначив, що важливо і надалі забезпечувати оперативне реагування на початкових етапах виникнення пожеж та максимально запобігати їм, надалі забезпечувати неухильне дотримання вимог нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки на місцях.

  За підсумками наради Голова ОДА дав низку доручень за напрямками роботи.