За останні 5 років по Вінницькій області зареєстровано 42 потерпілих від захворювання на ботулізм, в т.ч. 3 дітей та 2 смертельних випадки серед дорослих. Вже в поточному 2020 р. зареєстровано 7 потерпілих, в т.ч.1 дитина та 1 доросла особа померла. На щастя, протягом 2014-2019 років випадки ботулізму в Жмеринському районі не реєструвались. Останній випадок ботулізму в Жмеринському районі зареєстровано в 2013 році, в 2005 році – 1 випадок, в 2010 році - 4 випадки. Всі вони виникли внаслідок вживання м’ясної тушонки та рибних консервів домашнього виготовлення.

  Ботулізм – найбільш важке харчове отруєння мікробного походження. Характерною ознакою всіх типів збудників ботулізму є спроможність виробляти токсин, який переважає силою своєї дії всі відомі бактеріальні токсини. Спори збудника зберігаються роками і розвиваються в умовах відсутності кисню, надзвичайно стійкі до фізичних і хімічних факторів.

  Захворювання може виникнути при вживанні тільки тих консервів, які зберігалися при анаеробних або близьких до анаеробних умовах без попередньої достатньої термічної обробки. Це консерви домашнього приготування, копчені, в'ялені м'ясні та рибні вироби, а також інші продукти, в яких є умови для розвитку вегетативних форм збудників та токсиноутворення. Слід наголосити ,що присутність ботулотоксину в харчових продуктах не змінює їх органолептичних властивостей.

  Найчастіше реєструються захворювання, пов'язані з вживанням м»ясних, рибних, грибних консервів домашнього приготування, м'ясних і ковбасних виробів, копченої або в'яленої риби, бобових консервів. Ці продукти найчастіше викликають групові, «сімейні» спалахи захворювань.

  Як правило, захворювання починається раптово, гостро, з усіма ознаками харчового отруєння, а через деякий час проявляється специфічними ознаками ботулізму: ”сітка” і туман перед очима, подвоєння предметів, сухість слизових оболонок, в горлі відчуття задухи, розлад мови і дихання. Оскільки діагностика в перші дні складна, необхідно відразу, при перших проявах харчового отруєння, звертатися до лікаря для своєчасного введення протиботулінічної сироватки.

  За останні десятиріччя, завдяки удосконаленню технології, покращенню санітарно-технічних умов на виробництвах захворюваність ботулізмом за рахунок продукції промислового виробництва зведена до поодиноких випадків. Захворювання, які реєструються, в основному виникають з причин вживання консервованих продуктів домашнього виготовлення.

  Як запобігти захворюванню?

  Перш за все, не готувати в домашніх умовах м’ясні, рибні, грибні консервації з герметичною закруткою. М'ясо та рибу в домашніх умовах консервувати в герметично закритих банках тільки із застосуванням автоклаву з дотриманням технології приготування. Соління і маринування грибів проводити в посуді з вільним доступом повітря.. При консервації овочів додавати лимонну чи оцтову кислоту за рецептурою. Використовувати тільки свіжі, ретельно промиті овочі і фрукти. Важливо добре стерилізувати банки й кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів Суворо дотримуватись правил обробки продуктів, зберігати домашні консервації у холоді.

  Слід пам’ятати, що в домашніх умовах ніякі продукти – овочі, фрукти, ягоди, гриби- не можуть бути гарантовано очищені від забруднення. Жоден з рецептів домашнього консервування не запобігає від проростання спор ботулінічного мікроба. Тому консервовані продукти, виготовлені в домашніх умовах, перед вживанням слід прокип’ятити 15 – 20 хвилин. Кип’ятіння руйнує токсин, якщо він утворився в консервах.

  Найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки.

  Остерігайтесь купувати домашні консерви, а також «саморобні» м’ясні та рибні продукти з «рук» на вулицях і стихійних ринках.

  Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей. Прислухайтесь до наданих порад.

  Доброго Вам здоров’я!