Сказ – гостре інфекційне захворювання, яке характеризується тяжким ураженням нервової системи. Захворювання на сказ є смертельним, адже на протязі тисячоліть вона залишається невиліковною. Це хвороба, яку можливо попередити, але неможливо вилікувати.

  Основним джерелом інфекції є хижаки дикої фауни, в першу чергу червона лисиця, із-за росту її популяції в природі, почастішали випадки відвідування ними населених пунктів та контакту з домашніми тваринами, що говорить про приближення цієї небезпечної хвороби (сказу) до людини.

  Заразитися сказом можна як при покусі хворою твариною, так при маніпуляціях з їх трупами, або предметами, що мали контакт з такими тваринами, наприклад: поріз при зніманні шкури з хворої на сказ тварини, попадання інфікованої слини чи крові на свіжу рану чи слизові оболонки.

  Джерело інфекції – хворі тварини, які виділяють вірус з слиною на усіх стадіях хвороби. В поширенні хвороби значну роль відіграють бродячі собаки, коти та дикі м’ясоїдні (лисиці, вовки та ін.) У слині тварин вірус сказу з’являється за 10 днів до появи у неї перших ознак хвороби. Тому коли людину вкусила чи подряпала, на перший погляд, здорова тварина, необхідно обов»язково звернутися в медичну установу. Інкубаційний період хвороби складає від 7 днів до 3-5 місяців. Хвороба проявляється в різних клінічних формах. В тварин відмічається невластива їм поведінка.

  Епізоотична ситуація щодо сказу на території області залишається стаціонарно неблагополучною. Станом на 20.07.2020 р.в області виявлено 139 випадків захворювання тварин, що становить 19,3% від досліджених, за аналогічний період 2019 року було зареєстровано 94 випадки захворювання тварин на сказ, що склало 14,2%.

  В м.Жмеринка за поточний період 2020 року зареєстровано 2 випадки сказу у тварин (з них 1 собака і 1 червона лисиця).

  За медичною допомогою з приводу покусів за 6 місяців 2020 року звернулось 54 особи, 16 з них призначено антирабічні щеплення, за аналогічний період 2019 року звернулось 74 особи,25 з них було призначено профілактичні щеплення від сказу.

  Запобігти зараженню сказом можна, виконуючи наступні поради:

  • утримуватись від контактів з дикими та безпритульними тваринами, у першу чергу це стосується дітей;
  • виконувати правила та норми утримання домашніх тварин і поводження з ними;
  • негайно повідомляти медичну та ветеринарну службу про випадки укусу або травмування собакою, котом чи хижою твариною людини, свійської чи домашньої тварини, а також доставляти в ветеринарну установу собак та котів, які покусали людей чи тварин, або заподіяли їм травми для огляду та карантинування протягом 10 днів, а також покусаних тварин для огляду та лікування;
  • терміново інформувати державні установи ветеринарної медицини при підозрі у захворюванні тварин на сказ, а також в випадках нетипової, дивної їх поведінки (неспровокований напад на людей чи тварин, відсутність боязливості перед людиною у хижаків, надто збуджені, агресивні, дратівливі чи навпаки – занадто лагідні, мляві, недужі, кволі, напівпаралізовані тощо);
  • своєчасно надавати собак, котів для здійснення обов’язкових щеплень проти сказу;
  • забороняється, до огляду ветеринарним фахівцем, забивати тварин на м'ясо, якщо вони хворі або підозрілі в захворюванні на сказ;
  • забороняється знімати шкури з трупів диких тварин, а також тварин у яких спостерігалась невластива поведінка до відстрілу.

  Дбайте про своє життя! Дотримуйтесь порад медичних та ветеринарних фахівців.

  Телефони держветслужби району: 2-16-26; 2-16-81.

  Жмеринське районне управління ГУДПСС у Вінницькій області