Цього року волога тепла погода сприяє росту дикорослих грибів та «тихому полюванню» любителів дарів лісу.

  Гриби – дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може призвести до отруєння, а іноді й смерті. За статистичними даними 87% від загальної кількості отруєнь є отруєння свіжими дикорослими грибами, 13% - отруєння консервованими, сушеними та соленими грибами.

  Серед основних причин отруєнь є вживання отруйних грибів, неправильне приготування умовно їстівних грибів, вживання старих або зіпсованих їстівних грибів, вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації

 

  Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. Прикро, що багато людей висновки роблять лише на власному гіркому досвіді.

  Слід пам'ятати, що отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню. Врятування життя потерпілого залежить від своєчасного надання йому допомоги.

  Краще недорахувати кількох грибів у кошику, ніж поставити під загрозу здоров'я, а інколи й своє власне життя і життя своєї родини.

  В 2019 році випадки отруєнь грибами, на щастя, не реєструвались, але, на жаль, більшість любителів «тихого полювання» вважають себе знавцями і не замислюються, які наслідки можуть бути після вживання цих дарів природи. Випадки отруєнь грибами на території Жмеринського району було зареєстровано протягом 2013-2018 рр. - 8 випадків отруєнь грибами, останні 3 випадки у 2018 році, всі у побуті, потерпілих 8 осіб, померлих немає. Випадки отруєнь грибами були зареєстровані в наступних населених пунктах: м. Жмеринка, с. Подільське с.Северинівка, с. Носківці Жмеринського району. Постраждалі збирали різні гриби в місцевих лісах. Причиною отруєнь є помилкове збирання отруйних грибів замість їстівних. В усіх випадках технологія приготування грибних страв не дотримувалась

  Іноді навіть їстівні гриби можуть стати причиною отруєння. По-перше, це буває у тих випадках, коли збирають та вживають гриби старі, перезрілі або після тривалого зберігання. Гриби відносяться до швидкопсувних продуктів (містять від 84 до 94% води), тому їх необхідно переробити в день збору. Особливо швидко псуються гриби, які зібрані в сиру погоду. Максимальний строк зберігання грибів не повинен перевищувати 24 год. при температурі не вище 8°С. Пов'язано це з тим, що внаслідок біохімічних реакцій (розпад білків) в грибах утворюються отруйні речовини. Подібний процес відбувається у несвіжому м'ясі або рибі. По-друге, дослідженнями за кордоном встановлено, що в деяких видах їстівних грибів (білих, опеньках, лисичках, сироїжках тощо) містяться отруйні нетермостійкі речовини, які при варінні розрізаного м'якуша руйнуються. Ось чому вживання недоварених або недосмажених їстівних грибів може викликати розлади діяльності кишково-шлункового тракту.

  Слід також враховувати і той факт, що різні методи обробки грибів (маринування, засолка, сушка, теплова кулінарна обробка тощо) в більшості випадків не руйнують їхніх отрут. Отже, випадки отруєнь від споживання грибів можуть реєструватися протягом цілого року.

  ВСП Жмеринський міськрайонний відділ лабораторних досліджень ДУ «ВОЛЦ МОЗ України» черговий раз попереджає, що вживання дикорослих грибів небезпечне для здоров’я і може призвести до летальних наслідків!

  Для того, щоб уникнути отруєння дикорослими грибами:

  • не збирайте грибів, яких не знаєте ;
  • зібрані гриби ще раз ретельно перевірте: якщо гриб викликає найменший сумнів або старий – краще його викинути;
  • перед приготуванням страв гриби необхідно добре промити і обов’язково відварити у підсоленій воді.
  • страви з грибів необхідно зберігати на холоді в емальованому посуді, але не більше 24 годин.

  Краще не збирати дикорослі гриби взагалі, оскільки вони можуть бути не просто отруйними, а й містити всі речовини, які знаходяться в ґрунті, повітрі. Адже гриби є фільтрами і накопичують в собі всі хімічні елементи. Тому тим більше не можна збирати гриби на кладовищах, звалищах, вздовж доріг.

  Ні в якому разі не купуйте дикорослі гриби у невідомих осіб, які реалізують їх на вулицях. Відповідально ставтеся до найдорожчого – життя свого й своїх близьких, а особливо – дітей, вживання грибів дітям до 10 років категорично протипоказане!

  Якщо підозрюєте отруєння, НЕГАЙНО: промийте шлунок слабким розчином кухонної солі та обов’язково, не зважаючи на тимчасове полегшення стану, зверніться за медичною допомогою до найближчої лікувальної установи.

  Пам’ятайте: пізнє звертання за медичною допомогою загрожує Вашому життю!