Що робити, якщо хворий з підтвердженим діагнозом COVID19 знаходиться на лікуванні в домашніх умовах?

  З приходом коронавірусу(COVID-19) люди в паніці, адже не знають що робити та куди бігти. У важких випадках хворого госпіталізують, а родичам потрібно самоізолюватись. Якщо випадок неважкий і хворий залишається вдома, а в одній квартирі з хворим живе його сім’я, то їй необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

 1. Розмістіть хворого в окремому приміщенні або в окремій кімнаті. Якщо ваша квартира складається лише з однієї кімнати та кухні — переберіться на кухню, а хворому залишіть кімнату. Приберіть з цієї кімнати всі речі, які можуть вам знадобиться — особисті речі, одяг, комп’ютер і т.д. Протріть винесені речі серветкою, змоченою у мийному засобі, а потім витріть насухо. Це дуже важливо. Там, де є вода, довше живе інфекція. Тому, правило перше — витирайте все насухо. Правило друге — якщо боїтесь, що хворий чіпав одяг- випрасуйте одяг. Вірус гине при температурі 560С. Після того, як ви ізолювали хворого в окрему кімнату, продезінфікуйте весь будинок. Ні в якому разі не пилососити — тільки вологе прибирання з засобами для дезінфекції. Килими краще прибрати з усіх кімнат . Якщо у вас на підлозі килимове покриття — тільки прибирання миючим пилососом гарячою парою. Якщо у вас є кварцеві чи ультрафіолетові лампи — дуже добре. Ультрафіолетове світло вбиває вірус.
 2. При обслуговуванні хворого в домашніх умовах важливо захистити себе. Обов’язково користуйтесь захисною маскою та рукавичками. Маска повинна щільно прилягати до обличчя. Якщо маска стане вологою або забрудниться –негайно замініть її. При зміні маски або рукавичок обов’язково обробіть руки спиртовмісними засобами.
 3. У кімнаті хворого мають бути ємкості з рідиною для пиття — термоси з гарячою водою або чайник, пляшки з питною водою. При вірусній хворобі потрібно багато пити, а вам не слід бігати туди-сюди з кожною чашкою.
 4. Збирайте сміття (серветки, залишки їжі та інше) від хворого на COVID-19 окремо від іншого у щільний пакет. У будь-якому випадку пакет має бути щільно упакований і зав’язаний. Сміття — джерело інфекції і для вас, і для інших людей.
 5. В окремий щільний пакет збирайте брудну білизну і періть речі хворого при 600 С і вище. Вірус, як вже говорилося, гине при 560 С. Перед пранням використану білизну і речі хворого треба продезінфікувати.
 6. У кімнаті мають знаходитись всі призначені хворому ліки.
 7. Забезпечте хворого окремим посудом. Перед миттям використаний посуд треба знезаразити дезінфекційним засобом(30хв.) або 70% спиртом(5хв.).
 8. Для прибирання в кімнаті хворого користуйтеся одноразовими ганчірками та мийно-дезінфікуючими засобами. Використані ганчірки збирайте в щільний пакет,який має знаходитись в кімнаті хворого.
 9. Регулярно, залежно від температури атмосферного повітря, але не рідше 1р. на 2год. провітрювайте кімнату хворого. Причому не просто привідкрити вікно, а варто влаштувати справжнісінький протяг. Хай хворий полежить 3 хвилини під ковдрою.
 10. Загальне правило для всіх розважальних предметів — що в кімнату хворого попало, то пропало. Нічого, зробленого з тканини, картону і паперу не виносити. Гаджети, якщо вже треба винести, то протирайте 70% спиртом.
 11. От з ванною і туалетом є проблема. Добре, якщо у хворого є своя ванна та туалет, тому що цей жахливий вірус в кишківнику живе так само прекрасно, як і в легенях. Але якщо так сталося, що ви з хворим ділите ванну і туалет, то доведеться вам після нього щоразу мити унітаз, раковину умивальника або ванну з дезінфікуючими засобами, І ручки, і вимикачі протирати спиртовмісними засобами. Бажано користуватися одноразовими рушниками, які надалі слід утилізувати.
 12. Хворому треба багато спати. Ніщо не губить імунітет так, як поганий сон. Вам також потрібно спати на менше 6-8годин на добу, перебувати на свіжому повітрі не менше 2-х годин, раціонально харчуватися та уникати зайвих контактів. Перейти на спілкування по телефону, скайпу та інш.
 13. Виконуйте всі призначення лікаря.
 14. У разі погіршення стану здоров’я хворого негайно дзвоніть сімейному лікарю, з яким хворий уклав декларацію, або викликайте екстрену медичну допомогу.

  Бережіть здоров’я і життя своє, своїх рідних і близьких людей, медичних та інших працівників, які допомагають нам подолати пандемію COVID-19.