Спалах коронавірусної хвороби розпочався в середині грудня 2019 року в місті Ухань у центральному Китаї з фіксації появи серед місцевих мешканців пневмонії невідомого походження. Китайські науковці виділили новий бетакоронавірус — 2019-nCoV, який, як було визначено, щонайменше на 70 % схожий за генетичною послідовністю на вірус SARS-CoV, що спричинив тяжкий гострий респіраторний синдром. Оскільки є свідчення про можливість передачі від людини людині, Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) попередила, що можливі ширші спалахи .

  Cтаном на 25 лютого 2020 року у світі зареєстровано 80 150 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 2 699 - летальні. Одужало вже 27 695 осіб. Окрім Китайської Народної Республіки, корона вірус зафіксований в 24 країнах світу. В Україні жодного лабораторно підтвердженого випадку захворювань спричинених короно вірусом не зареєстровано..

  В цілому, коронавіруси дуже стабільні в замороженому стані згідно з дослідженнями інших коронавірусів, які показали виживання до двох років при -20 ° C. Дослідження показують, що ці віруси можуть зберігатися на різних поверхнях протягом декількох днів в залежності від комбінації параметрів, таких як температура, вологість і світло.

  Наприклад, при температурі охолодження (4°C) MERS-CoV може залишатися життєздатним до 72 годин. Сучасні дані про інші штами коронавірусів показують, що, хоча коронавіруси, мабуть, стабільні при низьких і заморожуючих температурах протягом визначеного періоду, гігієна харчових продуктів і належні методи забезпечення безпеки харчових продуктів можуть запобігти їх передачі через продукти харчування. Зокрема, коронавіруси є термолабільними, що означає, що вони чутливі до нормальної температури приготування (70°C). Тому, як правило, слід уникати споживання сирих або недоварених продуктів тваринного походження. З сирим м'ясом, сирим молоком або сирими органами тварин слід поводитися обережно, щоб уникнути перехресного забруднення сирої їжі.

  Для профілактики захворювання слід дотримуватись стандартних рекомендацій:

  1. Мийте руки з милом (мінімум 20 с) або обробляйте дезінфікуючими засобами із вмістом спирту;
  2. Під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс серветкою або згином ліктя; відразу викидайте серветку і мийте руки;
  3. Уникайте тісного контакту з усіма, хто має гарячку та кашель;
  4. Якщо маєте підвищену температуру тіла, кашель й утруднене дихання, зверніться до лікаря якомога раніше та повідомте йому попередньою історією подорожей;
  5. Не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження;
  6. Працівники із симптомами гострих респіраторних захворювань мають повідомити свого керівника та залишатися вдома.
  7. Якщо на роботу вийшла людина з гострим респіраторним захворюванням, її слід відокремити від інших працівників та негайно направити додому.
  8. Варто регулярно проводити прибирання на робочому місці: очищати поверхні, стільниці та дверні ручки відповідними засобами для чищення.

  Пам'ятка