Борщівник йде в наступ - він відвойовує весь вільний простір у своїх же побратимів трав і навіть у людей, міцно влаштувавшись на постійне місце проживання в їхніх городах. Позбутися від борщівника практично неможливо.

  А ще він дуже отруйний. Цікавий факт: коли-то насіння борщівника в середню смугу країни завозили з далеких країв - з Уралу, Кавказу, Середньої Азії. А везли їх у поїздах і літаках, дбайливо притискаючи до грудей вологі хусточки з дорогоцінною поклажею, які поверталися з відпусток дбайливі господині - любительки квітів. Гарний паразит - неймовірно.

  А ще він великий. А наш народ страждає гігантоманією, вже зізнаємося чесно, і чим більше, вище, ширше об'єкт жадання, тим миліше він оці.

  Ось і поклали око господині на незвичайний гігантський квітка. З радістю висаджували в палісадниках на квіткових клумбах, з гордістю вихваляючись перед сусідками екзотичним красенем. І щедро роздавали-роздавали-роздавали насіння, навіть не підозрюючи, що рослина це гідно легендарного імені «троянський кінь». І захопив-таки ботанічний коняга землі середньої смуги Росії, витіснивши з відвойованих земель всіх підряд - і людей у тому числі.

  Тільки багато пізніше з'ясували господині, що квітка не тільки плодовитий, але і отруйний. Від його «молочного соку» шкіра отримує хімічний опік, з якою можуть відбуватися майже чарівні перетворення - якщо намазаний соком борщівника ділянку шкіри потримати під сонячними променями, на цьому місці з'являються величезні «пухирі», вже як при сонячних опіках. Фахівці відносять борщівник (деякі його види) до надзвичайно отруйних рослин.

  Він здатний отруїти навіть органи дихання людини. Запах, пилок і сік викликають сильну алергію. Ефірні олії борщівника викликають опіки, з-за яких у деяких людей можуть з'явитися болючі стани з нудотою, блювотою, головним болем, запамороченням. В цьому випадку негайно йдіть до лікаря. Найбільшу небезпеку борщівник являє влітку під час цвітіння, а цвіте він у червні-липні. Тому будьте дуже обережні на природі. Подивіться уважно на фото, запам'ятайте отруйного красеня в обличчя і ні в якому разі не торкайтеся до нього, і оберігайте від борщівника своїх дітей.

  Що робити при опіку?

  Якщо все-таки ви випадково доторкнулися до борщівника, потрібно, перш за все, ретельно промити це місце водою з милом, потім обробити спиртом або слабким розчином марганцівки. А найголовніше - прикрити це місце, щоб кілька днів на нього не потрапляли сонячні промені! Якщо отрута потрапила не на шкіру, а на слизову оболонку (неважливо, яких органів - в очі, ротову область...), то потрібно якомога швидше бігти до лікарів.

  Вирвати з коренем Виникає резонне питання: якщо борщівник такий небезпечно-отруйний, чому ми досі не позбулись? В одній з областей на полі, де колись колосилися жита, а тепер повністю заросле борщівником, вирішили кинути армію - відбити у паразита землю для культурних рослин. Солдати з кирками і лопатами вибилися з сил, але викорчувати весь борщівник так і не змогли - у цієї рослини найпотужніші і найдовші коріння. На наступний рік солдатське поле, як ні в чому не бувало, знову було повністю зайнято єхидно святкують перемогу борщовиком. Шановні садівники-городники-дачники, а також сільські жителі! Мій вам рада: сапаючи бур'яни, уважно придивляйтеся до них - не борщівник чи виліз, не занесло його вітром на ваш ділянку? І тоді витрачати стільки часу, скільки буде потрібно, не шкодуючи його, але дістаньте з землі весь корінь борщівника - без обриву.

  Перша допомога при опіку борщівник

  Якщо ви все ж доторкнулися до будь-якої частини борщівника, то відразу післяконтакту з ним необхідно:

  • захистити уражені ділянки від сонячних променів мінімум на дві доби;
  • ретельно промити уражені місця водою з густою мильною піною;
  •  обробити спиртом (знежирює шкіру, ніж послаблює поразка) або слабким розчином марганцівки, або прикласти примочки з розчину фурацеліна.

  Можна змастити уражені місця засобом від опіків. Для цього можна використовувати аерозоль Пантенол та ін

  Особисто у мене першою ознакою опіку борщівник була почервоніння навколо волосяних цибулин в місці контакту з соком борщівника. тобто там, де зі шкіри стирчать волоски – з’явилися червоні крапки. Просто якесь незрозуміле роздратування. Я вимив це місце ретельно, з милом, але було вже пізно. На наступний день я відправився по справах. До вечора з’явився дискомфорт – погано згиналася стопа, задерши джинси я сторопів – нога опухла і була вся в пухирях, товщиною в півтора-два сантиметри. Якщо ви помітили опік, вже на стадії почервоніння, обробіть засобом від опіків. Після надання першої допомоги краще звернутися до лікаря. Хто знає яка реакція на такий опік виявиться у вас особисто.