Одними з найболючіших проблем сьогодення в нашій державі є виплата заробітної плати «в конвертах» та легалізація робочих місць. Згідно статті 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі Закону), право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані відповідно до чинного законодавства та досягли встановленого пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

  Стаття 24 цього ж Закону визначає, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

  Невтішна ситуація складається із зайнятістю населення. Аналіз звітності страхувальників показує, що значно скоротилась чисельність найманих працівників і підприємців, які сплачують єдиний податок і страхові внески. Очевидно значна їх кількість працює нелегально, без належного оформлення. Адже загальна кількість працездатного населення не змінилась. Тому людям треба знати, шо особа, яка працює на підприємстві, або у приватного підприємця без офіційного оформлення (не укладено трудовий договір чи договір цивільно-правового характеру), за яку не сплачуються страхові внески не рахується застрахованою і відповідно не має права на одержання пенсії та інших соціальних виплат.

  Особливої актуальності набуває питання легалізації заробітної плати, виплати її в повному обсязі. Багато працівників свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати офіційну (мінімальну) та неофіційну (значно вищу від мінімальної) зарплату. Іноді вони просто не знають, що їхня офіційна зарплата значно відрізняється від тієї, яку вони фактично одержують. Ця різниця проявляється згодом, коли працівнику потрібна буде довідка про доходи для оформлення кредиту, субсидії, соціальної допомоги, пенсії. Щоб не виникало таких проблем, кожна застрахована особа може отримати відповідну інформацію про сплачені внески зареєструвавшись на Веб-порталі Пенсійного фонду України, де матиме змогу щомісяця контролювати розмір сплачених внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

  Тому звертаємось до роботодавців, які надають перевагу виплаті заробітної плати «в конвертах» з проханням, проявити свою громадянську позицію, легалізувати реальну заробітну плату працівників і не прирікати їх на мізерну пенсію.

  Жмеринське об’єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області