Жмеринською районною державною адміністрацією та Жмеринською районною радою спільно із міськрайонним літературно-мистецьким об’єднанням «Калинове гроно», очільник якої В.Горлей являється ініціатором та ідейним надихачем заснування премії, Вінницькою обласною організацією Національної спілки краєзнавців України в 2018 році було засновано обласну краєзнавчу премію імені Володимира Вовкодава.

  Володимир Петрович Вовкодав народився 15 грудня 1926 року в Хмельницькій обл. с. Лозни Летичівського р-ну, проживав в с.Новоселиця на Жмеринщині. Був видатним краєзнавцем, фольклористом, етнографом та активним громадським діячем. Все своє життя присвятив боротьбі за незалежність України. Репресований за антирадянську агітацію. Засуджений на 17 років каторжних робіт з попранням прав на 5 років.У 1944–55 роках відбував покарання у Воркуті. Реабілітований прокуратурою Хмельницької обл. 23.09.1993 року. З 1996 р. Володимир Вовкодав – член Національної спілки журналістів України. Член Історичного клубу «Холодний Яр». Лауреат літературно-фольклорної премії ім. Павла Чубинського, премії «За подвижництво у державотворенні» ім. полковника Армії УНР Якова Орла-Гальчевського. Кавалер ордену «За заслуги» ІІІ ст. Збирав історичні та фольклорні матеріали про У. Кармалюка. Був затятим шукачем місця спочинку народного месника і таки знайшов його.

  Церемонія вручення премії ім.. В.Вовкодава приурочується до дня народження видатного жмеринчанина, цьогоріч вона відбулася 18 грудня в залі засідань районної ради. Участь у заході взяли: керівник апарату районної державної адміністрації Т. Москальчук, заступник міського голови з гуманітарних питань О. Боровська, голова Вінницької обласної організації Національної спілки краєзнавців України С. Гальчак, представники творчої інтелігенції, учнівська молодь.

  Першою слово мала завідувачка музею історії села Кармалюкове Л.Крайнік. Вона розповіла про життєвий та творчий шлях В.Вовкодава, поділилася спогадами про сумісну роботу з краєзнавства.

  Оголосив рішення конкурсної комісії про визначення лауреатів і дипломантів обласної краєзнавчої премії імені Володимира Вовкодава за 2019 рік В.Горлей. Серед їхнього числа ті, хто активно популяризує історико-культурну спадщину рідного краю, є авторами книг і досліджень.

  Вручити премію мали за честь Т.Москальчук, О.Боровська та С.Гальчак.

  Першим лауреатом премії у номінації «Літературне краєзнавство» за літературно-музичний роман у віршах «Браїлівська рапсодія» 2019 року видання став наш земляк зі Слободи Носковецької, який проживає у м. Біла Церква, поет, автор багатьох збірок лірики, історичних поем, романів у віршах, член Національної спілки письменників України Гудима Андрій Дмитрович. Йому вручено диплом, медаль із зображенням краєзнавця, посвідчення і грошову винагороду.

  Таку ж нагороду у номінації «Народознавство» за дослідницькі народознавчі нариси «По козацький скарб» 2019 року, отримав Крижанівський Микола Миколайович з м. Могилів Подільський, поет, прозаїк, публіцист, краєзнавець і скульптор, автор пам’ятника Тарасу Шевченку у Жмеринці, волонтер та громадський діяч, учасник Помаранчевої Революції та Революції Гідності, член Національної спілки журналістів України, член Національної спілки письменників України.

  Третім лауреатом став у номінації «Історичне краєзнавство» за історичний альманах «Сторінки з історії Жмеринської землі» 2018 року, Антонюк Олег Михайлович (м.Жмеринка), педагог, історик, краєзнавець, старший науковий працівник міського історичного музею.

  Нагороджено дипломами, кубками та присвоєно звання «Дипломант обласної краєзнавчої премії імені Володимира Вовкодава за 2019 рік»: завідувачку бібліотеки Іллінецького державного аграрного коледжу, члена Національної спілки журналістів України, авторку книжки про репресії 1947 року на Поділлі Бухту Галину Олександрівну (смт Іллінці); учительку історії, заступницю Браїлівського селищного голови, члена спілки краєзнавців України, директорку літературно-меморіального музею імені Володимира Забаштанського (смт Браїлів) Слободенюк Надію Пантелеймонівну в номінації «Історичне краєзнавство» за видання краєзнавчого нарису «Браїлів. Стежками історії» 2017 року; в номінації «Літературне краєзнавство», за літературно-краєзнавчі дослідження «Мої славетні земляки» 2017 року -краєзнавицю, громадську діячку, члена Національної спілки журналістів України з 2015 Тупчій Ларису Ладівну (м.Жмеринка); в номінації «Історичне краєзнавство», за книжку «Життя за націю» 2016 року - краєзнавця, журналіста, громадського діяча, члена Національної спілки журналістів України з 2009 року Гамарника Олексія Андрійовича (м.Жмеринка).

  За вагомий внесок у дослідження і збереження історико-культурної спадщини Жмеринського краю, високий професіоналізм та популяризацію творчості відомого краєзнавця Володимира Петровича Вовкодава Почесною грамотою Вінницької обласної організації Національної спілки краєзнавців України нагороджено: начальника служби у справах дітей Жмеринської райдержадміністрації Сокол Оксану Володимирівну, громадського діяча, голову товариства «Просвіта» Козловську Марію Іванівну, директорку КЗ «Жмеринська центральна районна бібліотека імені В.П. Вовкодава Шульган Лесю Василівну (м.Жмеринка), завідувачку музею історії села Кармалюкове, співавтора книжки «Терни і лаври Володимира Вовкодава» 2016 року, співавтора книжки «Слідами історії Жмеринського краю» 2018 року Крайнік Людмилу Василівну; жительку с.Новоселиця, вдову В.П.Вовкодава Кабакову Лідію Микитівну, громадського діяча, співавтора книжки «Терни і лаври Володимира Вовкодава», спонсора видань краєзнавчих книг місцевих авторів Самборського Миколу Степановича (смт Браїлів), Кармалюківського сільського голову Огородника Миколу Івановича.

  Нагороджені щиро дякували за честь бути нагородженими премією імені В.П.Вовкодава, ділилися спогадами про знайомство з Володимиром Петровичем чи враженням від його творчих надбань, жмеринчанам залишили свої літературні напрацювання.

  З вітальними промовами до присутніх звернулися С.Гальчак, Т.Москальчук, О.Боровська, начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації Ю.Рубан.

  В.Горлей доєднався до привітань лауреатів, дипломантів краєзнавчої премії імені Володимира Вовкодава за 2019 рік та побажав не зупинятися на досягнутому, підкорювати нові краєзнавчі вершини та радувати новими дослідженнями та здобутками в галузі краєзнавства.

  Музичні вітання присутнім в залі підготували вихованці районного будинку культури та талановиті жителі Браїлівської територіальної громади В.Рибак і А.Ланова.