Кожного року, 9 листопада, в Україні відзначають День української писемності та мови. Офіційним святом цей день став у 1997 році. Дата 9 листопада припадає на вшанування пам'яті Нестора Літописця. За даними вчених, саме з його праць починається українська мова. Нестор Літописець був монахом Києво-Печерського монастиря (бл. 1114 р.), першим давньоруським письменником і літописцем, послідовником творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.

  Традиційно до свята проводиться радіодиктант національної єдності, який було започатковано у 2000 році. Так, щороку всі охочі можуть взяти участь у написанні радіодиктанту та не стільки з'ясувати, чи добре знають українську мову, як продемонструвати єдність з усіма, хто любить і шанує українське слово. Цього року радіодиктант провели 8 листопада. Усі без винятку заклади освіти районуприйняли участь у написанні диктанту.

  Цього дня проводять тематичні конкурси та урочисті заходи, які мають на меті згуртувати українців навколо рідного слова та ще традиційно стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика, який сприяє утвердженню статусу української мови як державної, піднесенню її престижу, вихованню у молодого покоління поваги до мови та культури свого народу.

  9 листопада 2019 року Конкурс зібрав кращих пошановувачів рідного слова 4, 7, 9, 10 класів закладів загальної середньої освіти району.

  «Цей конкурс – не тільки дорогоцінне свідчення інтересу підростаючого покоління до державної мови, а й промовиста ознака громадянської зрілості тих, хто вже завтра прийде в усі сфери життя нашої країни», - сказала начальник відділу освіти Жмеринської райдержадміністрації Інна Володимирівна Цимбал, виступаючи перед учасниками конкурсу та їх наставниками. Також побажала плекати рідну мову, щоб цей нетлінний скарб служив єднанням між поколіннями, возвеличував Україну й українців.

  Народна мудрість стверджує: скільки знаєш мов, стільки разів ти людина. Але без рідної мови жодна людина не здатна повноцінно почувати себе частиною власного народу, його історії та культури.

  Вітаємо гордий український народ зі святом українського слова!

 • Ну що б, здавалося, слова…
 • Слова та голос — більш нічого.
 • А серце б’ється — ожива,
 • Як їх почує!.. Знать, од Бога
 • І голос той, і ті слова
 • Ідуть меж люди!

  (Тарас Шевченко)

  Топ-10 цікавих фактів про українську мову

 1. Найбільше перекладений літературний твір – "Заповіт" Т.Г.Шевченка: 147 мовами народів світу.
 2. Особливістю української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має, як не дивно, навіть слово "вороги" – "вороженьки".
 3. Найбільш уживаною літерою в українській абетці є літера "п"; на неї також починається найбільша кількість слів. Літера "ф" – найменш уживана. Слова, які починаються з цієї літери, в переважній більшості випадків прийшли в українську мову з інших мов.
 4. Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер. Це слово "дихлордифенілтрихлорметилметан" – назва хімікату, що використовується для боротьби зі шкідниками.
 5. Іменник у нашій мові має 7 відмінків (один з них – кличний). Це вирізняє українську мову серед східнослов'янських. Сьомий, кличний, існує також в граматиках латини, грецької мови та в санскритській граматиці (як опціональний восьмий відмінок).
 6. Назви всіх дитинчат тварин в українській мові належать до середнього роду.
 7. Сучасна українська мова налічує, згідно зі словником Національної Академії Наук України, близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються в цей час.
 8. Офіційно вважається, що після видання "Енеїди" Котляревського українська мова була прирівняна до літературної мови. Івана Котляревського по праву вважають основоположником нової української мови.
 9. В українській існує три форми майбутнього часу! Проста, складна і складена. Майбутній час першої особи однини недоконаного виду в українській має іншу форму без префікса: знатиму, говоритиму, робитиму тощо.
 10. Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?"

  Методист РМК Л. Кравчук