Наслідки надання підприємствами недостовірних довідок про заробітну плату майбутнім пенсіонерам

  Відповідно до п. 38 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005р. № 22-1 орган, що призначає пенсію, має право в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість видачі документів для призначення (перерахунку) пенсії.

  Такі перевірки не є плановими, а тому можуть проводитися Пенсійним фондом в будь-який час. Законодавством не встановлено чітких вказівок на строки стосовно проведення даних перевірок.

  Пенсійний фонд проводить зустрічну перевірку на підставі первинних бухгалтерських документів, за результатами якої складається акт перевірки щодо достовірності довідки про заробітну плату. У разі встановлення розбіжностей у сумах з наданим документом вираховується сума надміру сплачених коштів (переплата).

  Положеннями ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що органи, які призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів і відшкодовують її.

  Відповідне управління Пенсійного фонду України звертається до підприємства, яке надало довідку з недостовірними даними, з пропозицією відшкодувати надміру виплачені кошти в добровільному порядку. У разі незгоди підприємства з наявністю його вини та сумою заборгованості, орган Пенсійного фонду звертається до суду з адміністративним позовом про стягнення надміру виплачених з вини страхувальника сум пенсії в судовому порядку (ст. 50 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»).