На Жмеринщині 4 жовтня 2019 року перебували 19 редакторів районних газет в рамках медіа-туру «Моя Вінниччина». Захід відбувся за організації та сприяння Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької обласної державної адміністрації, депутата обласної Ради О.Легези, Жмеринської районної державної адміністрації та районної ради. У поїздці журналістів супроводжували: заступник голови облдержадміністрації О.Крученюк, директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю С.Василюк, депутат обласної Ради О.Легеза, голова районної ради В.Малярчук. Мета туру – через призму погляду редактора ознайомити жителів області з розмаїттям цікавих куточків нашого краю, його історичними та архітектурними пам’ятками, сприяти розвитку туризму.

  У м.Жмеринка найперше відвідали фабрику з вирощування тихоокеанської білоногої креветки. Підприємство розпочало свою роботу в 2018 році на базі колишньої хутряної фабрики. Як розповів його директор П.Гижко, малька креветок доставляють літаком з Малайзії. Технологічний процес зрощення триває близько 6 місяців, впродовж цього часу з малька виростає креветка розміром до 12 см. Важливою умовою в процесі є температурний режим - в приміщенні з резервуарами, де ростуть креветки, температура сягає 34°С, температура води – 29-30°С. Цього досягають завдяки сучасним потужним твердопаливним котлам, які працюють на деревних пелетах. Також контролюється у воді вміст солі, її жорсткість, кислотність, інші показники. Електроенергією, що потребляє фабрика виробляють сонячні батареї, якими вкрито всі дахові поверхні споруд та спеціальні укріплення, зайву електроенергію продають. Налагоджено виробництво і корму для креветок – спеціальних гранул, які містять лише натуральні інгредієнти та збагачені вітамінним комплексом. Працює на виробництві 30 робітників, мінімальна заробітна плата 8 тис. грн.. Реалізовуватимуть морський делікатес як на українському ринку так і на європейському.

  Далі на редакторів чекала окраса та візитівка Жмеринки – залізничний вокзал. Це велична споруда у вигляді корабля, який прямує до моря. Збудований в період 1899—1904 років, архітектори З. Журавський і В.Риков. Вокзал є будівлею зі складним плануванням, в архітектурному стилі якої відчутні модерн (зовні) і ренесанс (всередині). Споруда фактично стала однією з перших, зведених у стилі, що згодом дістав назву український модерн. В 2011 – 2013 роках вокзал був відреставрований із збереженням усіх архітектурних прикрас. А принадою вокзалу є царська кімната, в якій відпочивав під час візиту до нашого міста російський імператор Микола ІІ.

  Наступним пунктом, який відвідала делегація був спортивно-оздоровчий комплекс «Юність». Після тривалої бездії басейн було відкрито в 2019 році до Дня міста. Відтепер тут готують спортсменів з плавання та стрибків у воду, також є тренажерний зал для занять фітнесом і йогою. Для реконструкції було задіяно кошти з місцевого та державного бюджетів. Загалом освоєно 27 млн. грн..

  Завершилася екскурсія Жмеринкою в центральній районній лікарні, яка обслуговує жителів не тільки нашого міста та району, а й з сусідніх Шаргородського, Барського і Тиврівського. На ремонт приміщень, благоустрій території та закупівлю нового обладнання було задіяно понад 20 млн. грн.. За словами заступника головного лікаря з медичної частини В.Мидвецького в лікарні створено умови, є сучасне обладнання і високопрофесійні спеціалісти, що дозволяє проводити ефективне лікування та найскладніші операції. На самому в’їзді на територію лікарні обладнано відділення екстреної (невідкладної) допомоги з реанімаційним відділенням, де є навіс для заїзду карети швидкої допомоги, тут пацієнтам проводять всі необхідні маніпуляції, включно з хірургічним втручанням та реанімацією, що дуже заощаджує час особливо, коли мова йде про життя людини. Також є лабораторія, яка працює цілодобово, сучасне діагностичне обладнання. Впродовж доби в лікарні перебувають 5 вузькопрофільних спеціалістів. Учасники зібрання мали змогу оглянути територію лікарні, зайти до окремих відділень, поспілкуватися з лікарями, які більш детально охарактеризували свій напрямок роботи.

  Ще одна цікавинка Жмеринщини знаходиться в селищі міського типу Браїлів - це музей П.І.Чайковського та Н.Ф. фон Мекк, розміщений в маєтку 19 сторіччя, який оточений старовинним парком. Саме в цьому маєтку впродовж 2 років в 1878 – 1880 роках відпочивав, насолоджувався провінційними краєвидами та творив свої шедеври великий композитор. Екскурсія, яку натхненно проводила науковий співробітник музею Н.Тодосюк, супроводжувалася невмирущими звуками творіння майстра класичної музики «Пори року». Цікавим фактом є те, що власниця маєтку Н.фон Мекк та П.Чайковський ніколи не зустрічалися, але їх об’єднувала міцна дружба та листування впродовж 13 років. Вона була його покровителькою та меценаткою. Екскурсовод повідала багато цікавих фактів з життя героїв, показала експонати, до яких торкалися руки великого майстра та його покровительки. Загалу представлені унікальні видання творів композитора, особисті речі, а також мікромініатюри місцевого майстра М.Бондаря. Забуті господинею на робочому столі парфуми, до цих пір пахнуть бузком. Браїлівський музей користується великою популярністю, його щороку відвідує більш як 5 тис. туристів.

  Екскурсійний тур завершився під склепіннями в тишині та благодаті Свято Троїцького жіночого монастиря, заснованого ще в 1635 році, який є пам’яткою архітектури національного значення. Побудований в стилі бароко, такого ж стилю є дзвіниця, що є окрасою храму, а дзвони її мають унікальне звучання. Брама, зведена в 19 столітті, також відноситься до пам'яток архітектури як окремий об'єкт. Про історію обителі, легенди, роки гонінь, відродження віри і нове становлення розповіла гостям настоятелька храму. Також ознайомила із святинями, присутніми в храмі.

  Наостанок учасники ознайомчої поїздки зібралися за вечерею, де мали змогу обмінятися враженнями, подякувати її організаторам.

  На згадку про наш край редакторам вручено книгу «Слідами історії Жмеринського краю», яку видано минулого року за наслідками першої Жмеринської науково-краєзнавчої конференції.

  О.Легеза отримав подяку Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації та Ради редакторів області за тісну співпрацю із засобами масової інформації.

  Сподіваємось, що погляд журналіста вловив ту родзинку, яка є на Жмеринській землі, про що дізнаються ще в 19 куточках Вінниччини, зацікавляться та захочуть побачити все на власні очі. Ми завжди будемо раді бачити вас.