Безпека користування обігрівальними приладами

  Питання та відповіді

  Чи несуть обігрівачі серйозну небезпеку?

  У періоди інтенсивного використання обігрівальних приладів небезпека виникнення пожеж набирає особливо загрозливих масштабів. У цей період загибель людей становить понад 70% загальної кількості протягом року. І не остання з причин цих смертей - саме обігрівальні прилади.

  Про які саме обігрівачі йдеться?

  Асортимент широкий: тепловентилятори, масляні батареї, конвектори, інфрачервоні обігрівачі. Особлива група ризику - це саморобні обігрівачі.

  Чим небезпечні ті обігрівачі, які ми купуємо?

  По-перше, не завжди ми купуємо якісні ліцензовані прилади. Через їхню вартість іноді наш вибір припадає на підробки. За дослідженнями ГП «Укрметртестстандарт» відомо, що лише один на три обігрівачі, що продають в Україні, зроблено якісно. Всі інші викликають в експертів сумніви у безпечності, оскільки виготовляють їх невідомо де, хто і як. По-друге, навіть дуже надійний і якісний обігрівач несе небезпеку, якщо власник не дотримує правил його експлуатації.

  Які причини найчастіше призводять до пожеж при використанні обігрівальних приладів?

  Погана якість обігрівача може призвес¬ти до замикання проводки і виникнення пожежі, погасити яку дуже складно. ДСНС України наголошує, що кожна третя пожежа в квартирах відбувається через проблеми з обігрівальною технікою. Наступна при¬чина - використання приладів практично в цілодобовому режимі або увімкнення їх у розетки разом з іншими потужними при¬ладами, що призводить до перевантаження мережі. Потрібно стежити за справністю штепсельних з'єднань та електророзеток. Це залишення увімкнених обігрівальних прила¬дів без нагляду, неналежне розташування та установка.

  Які вимоги до розташування нагрі¬вальних приладів?

  Їх необхідно встановити таким чином, щоб уникнути перекидання, на не¬горючій основі, крім того, та обмежити до них доступ дітей. Відстань від електроопалювальних приладів до горючих матеріалів і конструкцій має бути не меншою за 25 см, а краще, близь¬ко метра. Слід відрегулювати терморегулятор таким чином, щоб температура зовнішньої його поверхні у найбільш нагрітому місці не перевищувала 85°С. Також, прилади потрібно регулярно очищати від пилу.

  Чи є якісь категоричні заборони щодо розташування нагрівальних приладів?

  Категорично заборонено встановлювати електронагрівальні прилади безпосередньо під розеткою, на шляхах пересування людей і домашніх тварин, близько до душу чи ванни. І особливо важливо, що не можна класти кабелі живлення на нагріті частини приладів або ховати під килим.

  Існує думка, що найбільш безпечний в роботі масляний обігрівач. Це так?

  Звичайно ж, він безпечніший, ніж спіральні електронагрівачі, але тільки за умови правильної експлуатації. Наприклад, масляний обігрівач можна зберігати лише у вертикальному положенні, стежити, щоб діти його не перекинули. Треба контролювати справ¬ність терморегулятора і штекера. Не можна накривати його, використовуючи як сушку.

  Які ще є тонкощі, про які варто знати?

  Ще один нюанс - бажано уникати використання подовжувача. Це може бути причи¬ною перегріву приладу і виникнення пожежі. І очевидний факт - не можна використовувати обігрівальні прилади в приміщеннях, де зберігають легкозаймисті речовини на зразок бензину, розчинників, фарби. Якими повинні бути наші дії, коли ми виявимо, що прилад несправний чи його стан викликає підозру? Ремонтувати нагрівальні прилади повин¬ні фахівці в сервісних центрах чи майстернях, тільки вони можуть не тільки відремонтувати, а й протестувати прилад. Залишаючи приміщення чи лягаючи спо¬чивати, потурбуйтеся про те, щоб усі побутові обігрівальні прилади були вимкнені. Грійтеся обережно!

  Навчально-методичний центр ЦЗ та БЖД Вінницької області