30 вересня відзначається Всеукраїнський день бібліотек. В цей день привітати колектив районної бібліотеки з професійним святом прийшли перший заступник голови Жмеринської районної державної адміністрації Олександр Монастирський та заступник голови районної ради Володимир Бігас. За наполегливу працю, сумлінне виконання службових обов’язків, значний особистий внесок у розвиток бібліотечної справи, високу професійну майстерність кращих представників закладу, а також директора бібліотеки Лесю Шульган відзначено Почесними грамотами та грошовими винагородами. Представники районної влади щиро вітали колектив зі святом, бажали творчої наснаги, міцного здоров’я, натхнення, радості, щастя, добра і нових успіхів у благородній просвітницькій справі.

  Історична роль бібліотеки в житті суспільства дуже велика. Адже саме бібліотека є збирачем і хранителем духовної спадщини народу, осередком освіти, науки та культури.

  Сьогодні книгозбірні – це інформаційні, культурні, освітні заклади, які роблять вагомий внесок у розвиток українського державотворення, сприяють розбудові громадянського суспільства. Справжніми помічниками та порадниками на шляху до вершин знань і мудрості народу є бібліотекарі – вірні збирачі духовних скарбів, провідники у світ нового і непізнаного. Нині бібліотеки є тими інформаційними ланками, які поєднують читачів і управлінські структури, роблять діяльність органів влади прозорою і відкритою для населення. Подальший розвиток бібліотечної справи – це запорука розвитку суспільства.

  Працівники нашої бібліотеки на чолі з Лесею Василівною щодня шукають нові підходи до справи, вносять креатив та новизну у спілкування з читачами, популяризацію української книги. Бібліотека заснована ще в 1917 році, та стабільно почала працювати в 1920 році. Розміщено її було в Будинку культури. Фонд складав 2 100 примірників книг, штат 2 працівники.

  Бібліотека мала носила різні назви, вважалася міською бібліотекою, потім районною бібліотекою для дорослих. Розміщувалася по вул. Карла Маркса, а з 1972 р. переведена в нове приміщення по вул. Леніна, 3. З квітня 2014 р. Жмеринська центральна районна бібліотека стала комунальним закладом, а згідно рішення 7 сесії Жмеринської районної ради 7 скликання від 29 вересня 2016 року КЗ "Жмеринська ЦРБ" було присвоєно ім'я відомого краєзнавця, фольклориста, історика, громадського діяча, члена Національної спілки журналістів України, лауреата Всеукраїнської літературно-фольклорної премії ім. Павла Чубинського, премії "За подвижництво у державотворенні" ім. Я. Гальчевського, володаря Ордену "За заслуги перед Батьківщиною ІІІ ст.", борця за Українську державу, жителя с. Кармелюкове - Володимира Петровича Вовкодава.

  Фонд закладу складає 35 379 примірників книг та періодичних видань. Фонд універсального профілю розрахований на задоволення попиту загальноосвітніх, культурних і професійних запитів читачів.

  Бібліотека має найповніший підбір літератури, в тому числі спеціальної.

  КЗ "Жмеринська ЦРБ ім.. В.П.Вовкодава" щорічно обслуговує понад 4 тисячі читачів. Книговидача становить 73 000 примірників.

  При бібліотеці працює літературно мистецька світлиця "Подоляни", міськрайонне літературне об'єднання "Калинове гроно " та літературно-мистецький клуб "Синій птах", театральна арт-студія «Дійство».