До уваги жителів міста та району!

  З метою виконання плану протиепізоотичних заходів із профілактики основних інфекційних хвороб тварин на 2019 рік та враховуючи складну епізоотичну ситуацію щодо сказу в Україні, Держпродспоживслужба з 24 вересня 2019 року розпочинає осінню кампанію з пероральної вакцинації диких м’ясоїдних тварин проти сказу із застосуванням авіатранспорту. При цьому буде застосовуватися Вакцина антирабічна для пероральної імунізації м’ясоїдних тварин.

  Розповсюдження вакцини здійснюється за таким принципом: – обробляється весь ареал, за винятком населених пунктів і великих водних просторів із врахуванням ареалу проживання лисиць; – принади розкладаються рівномірно в межах визначеної території. Для цих цілей використовується авіатранспорт, який є найбільш економічно вигідним із всіх систем розподілу. Дистанція між лініями польоту має бути в межах 500-1000 м, враховуючи природні або штучні особливості ландшафту.

  Довідково:

  Сказ – особливо небезпечна гостра вірусна хвороба тварин і людини, яка характеризується ознаками поліенцефаломієліту, паралічами і абсолютною смертністю. Відповідно до оцінки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), сказ входить у п’ятірку найбільш небезпечних зооантропонозів, що завдають величезні соціально-економічні збитки.

  Боротьба зі сказом в Україні базується на виконанні комплексу антирабічних ветеринарно-санітарних заходів направлених на профілактику та ліквідацію сказу серед основних резервуарів сказу.

  Як показує досвід європейських країн, найефективнішим та найдієвішим вирішенням питання ліквідації сказу серед диких тварин є проведення пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин.

  Стратегією проведення пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин є обробка мисливських угідь шляхом розкладання принад з вакциною в т.ч. за допомогою авіатранспорту та здійсненням контролю за ефективністю імунізації.

  Європейський Союз високо оцінює значення проведення антирабічних заходів особливо пероральної імунізації диких м’ясоїдних в Україні, у тому числі як захист території ЄС від занесення збудників сказу з неблагополучних територій нашої держави.

  Так, з 2012 року вздовж україно-польського кордону на території України створена буферна зона (території Волинської, Львівської областей, а також частина Закарпатської та Рівненської областей), на якій здійснюється розповсюдження принад із пероральною вакциною. У 2012 році проведено одну кампанію, а в 2013 році – дві кампанії з пероральної імунізації, 2014, 2015, 2016 та 2017 роках – по одній кампанії.

  З 2016 року вздовж україно-угорського кордону на території України створена буферна зона (частина Закарпатської та Івано-Франківської областей), на якій здійснюється розповсюдження принад із пероральною вакциною. У 2016 та 2017 роках проведено по одній кампанії з розповсюдження принад.

  Починаючи із 2018 року Держпродспоживслужба знов розпочала проводити масштабні антирабічні пероральні вакцинації диких м’ясоїдних тварин на всій території України, зокрема в 2018 році було проведено заходи на площі понад 300000 кв.км, при цьому використано понад 6000000 доз вакцини.

  Держпродспоживслужба наголошує, що ліквідація сказу навіть на значних територіях нашої держави – цілком реальна справа за умови проведення комплексних заходів та наполегливої праці фахівців ветеринарної медицини, лісового та мисливського господарств, місцевого самоврядування, житлово-комунальних служб та громадських організацій.

  Жмеринське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби У Вінницькій області