Приваблива ззовні яскраво-зелена з різьбленими листочками і неймовірно гарною назвою – амброзія. На цьому вся чарівність цієї рослини закінчується, адже це один із найпоширеніших і надзвичайно підступних бур’янів, який осушує землю, вбиває інші рослини та спричиняє алергію у тварин та людей.

  Звідки вона взялася

  Наразі ботаніки виділяють три види амброзії – полинолиста, трироздільна і багаторічну. В межах України найпоширеніша – полинолиста амброзія.

  Ця рослина є північноамериканським «подарунком» нашому континенту. Завезена в Європу амброзія була разом з насінням червоної конюшини в 1873 р., в Україну потрапила в 1914 р. Часу бур’ян не гаяв, лише за століття заполонив 5 млн га європейських територій, а в нашій країні рослина виявлена на території 21 області.

  Екологічна небезпека

  В ті далекі часи ніхто й уявити не міг, яким лихом для Старого світу обернеться симпатична на вигляд рослина.

  В це неможливо повірити, але факт залишається фактом – за якихось 2-3 роки одна рослина здатна створити справжні «джунглі». Природа нагородила рослину неймовірною живучістю, стрижневий корінь здатний проникати вглиб ґрунту на 4 м, натомість рослина заввишки може сягати 180 см. Але й це ще не все. Для того аби амброзії виростити 1 кг власної маси необхідно щонайменше 948 л води. Не нехтує рослина й іншими поживними речовинами, забираючи з ґрунту 1,5 кг фосфору і 15,5 кг азоту. Уявляєте, наскільки це виснажує та висушує ґрунт? Кілька років буяння амброзії здатні зробити ґрунт непридатним для садівництва. Розвиваючи неймовірно потужну надземну масу і кореневу систему, бур’ян стрімко пригнічує всі культури, які знаходяться поруч. Його густе листя створю щільну тінь, закриваючи від світла культурні рослини.

  Звідки така живучість?

  Як не дивно, у нас для розмноження рослини є всі умови: клімат, ґрунт, відсутність хвороб, шкідників. Для прикладу, на батьківщині «агресора», в Північній Америці, у рослини більше шестисот природних ворогів – від рослин до комах які й стримують її «популяції».

  В чому небезпека для людини?

  На думку алергологів, навіть крихітний пилок амброзії надзвичайно небезпечний для людини, що страждає алергією. Він є одним з найбільш агресивних алергенів, який зданий поряд з алергічною реакцією викликати навіть астму.

  Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) назвала XXI ст. «Століттям алергії», адже дана патологія останні роки приймає масштаби пандемії. Так, за даними ВООЗ, в період з 2001 по 2010 р кількість алергіків в світі збільшилося на 20% і, за прогнозами експертів, до 2025 року цей показник зросте до 50%.

  Як зазначають експерти, алергічна реакція наступає при концентрації всього 25 зерняток пилку на 1 м³ атмосферного повітря. Причому рослина необов’язково має рости біля вашого будинку. Атмосферні циклони, які супроводжуються сильними вітрами, дають змогу пилку амброзії долати величезні відстані.

  Симптоми алергії на амброзію: нежить;

  свербіж та почервоніння очей; сльозоточивість; свербіж шкіри; кашель або хрипи; біль або першіння в горлі.

  Коли цвіте амброзія?

  Період цвітіння амброзії досить довгий – з кінця липня і триває до кінця жовтня. Пилок, що потрапляє в атмосферу від квітучої амброзії, – найбільш агресивна в рослинному світі і регулярно викликає алергію у людей.

  Лікування алергії

  Лікують алергію від амброзії приблизно за такою схемою – спершу призначають антигістамінні препарати, що пригнічують реакцію на алерген. Іноді можуть знадобитися засоби, що знімають набряк слизової оболонки носу, або навіть краплі для очей.

  Найстрашніше те, що алергія на амброзію може з’явитися, навіть у абсолютно здорової людини, в якої раніше не спостерігалося захворювання. Причина тому накопичення алергену, для чого достатньо лише протягом кількох тижнів вдихати повітря, в якому є пилок рослини.

  Як боротися з амброзією

  До всіх своїх «переваг» амброзія ще й надзвичайно плодовита рослина. Лише один кущ може за сезон дати від 30 до 150 тис. насінин. А якщо зрізати квітучу рослину і залишити на місці, «недозріле» насіння здатне прорости.

  Скошування. Досить ефективно буде тільки в період бутонізації. У амброзії є підступна властивість: якщо скосити її в період активної вегетації, вона утворює в 2-3 рази більше молодих пагонів, ніж було. Тому, поки вона росте, одноразове скошування протипоказано – воно призведе тільки до ще більшого зростання. Ефективніше багаторазове – не менше ніж 3-5 разів за сезон.

  Виривання з коренем. Найнадійніший в наявних умовах метод. Якщо територія невелика, то від амброзії таким методом можна позбутися майже напевно.

  Хімічний метод. Якщо заражена амброзією територія велика, вручну від цієї трави не позбутися. Тоді найкраще диференційоване використання різних гербіцидів згідно Списку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до застосування на території України.