З 5 вересня в Україні почав свою роботу Вищий антикорупційний суд. Новий орган буде розглядати кримінальні провадження, що перебувають у підслідності Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури: як нові, так і ті, що вже слухаються в інших судах.

  Створення Антикорупційного суду має завершити масштабну антикорупційну реформу в Україні та дати поштовх до подальшої активної співпраці із західними партнерами, оскільки ухвалення цього законопроекту було чи не найважливішою вимогою для подальшого фінансування з їхнього боку.

  У складі суду — 38 суддів на чолі з Оленою Танасевич, вона, як і будь-який голова Антикорупційного суду, повинна обіймати посаду 3 роки. Її заступником став колишній юрисконсульт Євген Крук.

  Відповідно до закону, антикорупційному суду підсудні кримінальні провадження з корупційних злочинів, в разі якщо розмір предмета злочину або завданих збитків у 500 і більше разів перевищує прожитковий мінімум для працездатних осіб (наразі — 968 тисяч гривень).

  Головні очікування від нового суду – що він одразу почне швидко, якісно та ефективно діяти. Проте судді досі чекають на рішення парламенту. Президент Володимир Зеленський ще 8-го липня вніс законопроєкт, який повинен зосередити суд виключно на справах топ-корупції. Якщо парламент ухвалить законопроєкт, до Вищого антикорупційного суду надійдуть справи топ-корупціонерів та НАБУ, яких є близько 200.

  У протилежному випадку, до суду надійде понад 2000 справ з різних судових установ та поліції. Така кількість справ автоматично заблокує роботу суду. Це пов'язано з тим, що кількість відібраних суддів ніяк не зможуть розібрати й половину з них до кінця року.

  Він розглядатиме справи, пов'язані з корупцією, зловживанням владою та службовим становищем, а також декларуванням неправдивої інформації.

  Вищий антикорупційний суд загалом налічує 38 суддів, а саме: 27 суддів першої інстанції; 11 суддів апеляційної палати.

  Нагадаємо, в червні 2018 року Верховна Рада України прийняла законопроект про Вищий антикорупційний суд.

  У квітні 2019 року тодішній президент Петро Порошенко призначив в його склад 38 суддів.