29 серпня 2019 р. головний спеціаліст управління агропромислового та економічного розвитку райдержадміністрації Олена Бойченко взяла участь у виїзному семінарі «Сучасні підходи до розвитку сільського зеленого туризму», який проводився Департаментом міжнародного співробітництва та регіонального розвитку облдержадміністрації та громадською організацією «Освітній простір 2.0» у с. Буша Ямпільського району.

  Насамперед в. о. директора історико-культурного заповідника «Буша» Ірина Захарчук провела захоплюючу екскурсію територією зруйнованої у XVІІ ст. фортеці, від якої збереглася лише одна вежа, розкопками трипільського житла, датованого ІVст. до н.е. та загадковим язичницьким храмом з настінним скельним рельєфом, аналогів якому немає в Європі.

  Тому закономірно, що, маючи ці та інші історичні та геологічні пам’ятки, три десятиріччя тому з Буші розпочався розвиток зеленого туризму, якій наразі поширюється в 6-ти селах Ямпільщини.

  Презентація розвитку зеленого туризму в громадах Ямпільського району пройшла в гостинній садибі зеленого туризму «ART-драбина». З двох невеличких старих хат власниця зробила гостьові арт-садиби, де проводить пленери та навчає художньому мистецтву дітей та дорослих.

  Це вже другий семінар такого формату, який проводиться в рамках програми розвитку туризму Вінницької області. Усіма спікерами було зазначено, що зелений туризм дає можливість громаді не тільки заробляти кошти, згуртовуватися, але й дає поштовх до розвитку інфраструктури, доріг та різноманітних атракцій.

  В рамках Програми східного партнерства «Україна-Молдова» та транскордонної співпраці з Сорокським районом Республіки Молдова 6 громад Ямпільського району отримали на розвиток зеленого туризму 59 тис. євро. За три роки реалізації проекту проведено низку семінарів та тренінгів для населення району, створено спільну україно-молдовську асоціацію постачальників послуг сільського туризму, організовано дві навчальні поїздки до Молдови, розроблено презентаційний фільм та профільну методичну літературу. Реконструйовано приміщення двох музеїв сарматського царя Інесмея та вина і виноробства. Започатковано міжнародний фестиваль в с. Оксанівка «Дністровські передзвони».

  Особливо вражає досвід маленького села Оксанівка, де проживає лише 45 жителів. Самоорганізувавшись, використовуючи елементарні принади сільського життя та побуту, жителі зробили зі свого села туристичну крапку на мапі Вінниччини, проводять фестивалі, активно співпрацюють з туристичними агенціями та налагодили співпрацю з французькими колегами.

  Управління агропромислового та економічного розвитку райдержадміністрації.