Клієнти іноді зауважують, що найкращі юристи — ті, які здатні досягти для сторін успіху у вирішенні спору в досудовому порядку. Із цією думкою складно не погодитись. Адже, попри всю захопливість судового процесу, який юристи часто розглядають як можливість «скласти пазл докупи» та продемонструвати всю професійну майстерність, клієнта цікавить саме результат. А ним є відсутність головного болю та мінімум пов’язаних із цим витрат. Медіація ставить за мету відповідати цим метрикам. І хоча наразі українське законодавство майже не регулює цього інституту, медіація стає дедалі поширенішою.

  Як один з альтернативних способів вирішення спорів, медіація передбачає залучення в добровільному порядку нейтрального посередника, медіатора, який сприяє сторонам спору чи конфлікту досягти компромісу. Ключовою перевагою є те, що не треба звертатися в суд, а всі спірні питання врегульовуються приватним чином, «на березі». Це дозволяє не тільки швидше й економніше нейтралізувати конфлікт і зберегти нормальні відносини, а й убезпечитися від розкриття інформації про спір. Якби спір розглядався в державному суді, то був би автоматично внесений до відповідного публічного реєстру. Натомість медіація має забезпечувати конфіденційність.

  Цінність медіації полягає ще й у тому, що посередник, як правило, сприяє ефективному переговорному процесу. Він ставить релевантні запитання, визначає актуальні інтереси сторін спору, оцінює реальні обставини, що склалися на момент спору на їхню користь або, навпаки, шукає точки дотику та пропонує рішення. Завдання медіатора — знайти баланс між взаємними вимогами сторін та їхніми інтересами й показати, де, у чому та як вони можуть домовитися.

  На перший погляд, процес може здаватися значно простішим від судового врегулювання. Проте медіатору для успішного виконання своїх функцій доводиться докладати значно більше зусиль, ніж, наприклад, судді державного суду, рішення якого, якщо набувають законної сили, є обов’язковими для виконання сторонами. Ефективний медіатор — це симбіоз глибоких знань у галузі юриспруденції, права та психології. Насправді коло таких спеціалістів дуже обмежене. Тому попит на їхні послуги постійно зростає.

  26 липня у Вінниці відкрили кабінет медіації, де мешканці міста та області зможуть вирішувати свої сімейні та спадкові спори за допомогою медіатора (простіше – посередника) на безоплатній основі. Фактично медіація – це альтернативний спосіб вирішити конфлікт, не звертаючись до суду.

  Кабінет функціонує на базі Вінницього місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – Вінницький МЦ), що за адресою вулиця Порика, 29. Кабінет у Вінниці буде другим пілотним в системі БПД (такий кабінет вже функціонує в Одесі).

  За більш детальною інформацією звертайтесь до контакт-центру системи надання безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України або за телефоном відділу «Жмеринське бюро правової допомоги » 2-28-08.

  Заступник начальника відділу «Жмеринське бюро правової допомоги» Т.М.Овчарук