Сказ - це надзвичайно небезпечна інфекційна хвороба, яка супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю.

  Щорічно від сказу в світі гинуть від 20 до 70 тисяч людей. Жмеринський район це захворювання також не оминуло. Так в 2019 році зафіксовано 3 випадки (урочище «Леляко-Могилівська дача» леляцької сільради, села Чернятин та Станіславчик) при цьому захворіло 2 червоні лисиці та один бездомний кіт.

  Захворювання на сказ є смертельним, його можна лише попередити. Заразитися сказом можна як при покусі хворою твариною, так при маніпуляціях з їхніми трупами, або предметами, що мали контакт з такими тваринами, наприклад: поріз при зніманні шкури з хворої на сказ тварини, попадання інфікованої слини чи крові на свіжу рану чи слизові оболонки.

  Джерело інфекції – хворі тварини, які виділяють вірус з слиною на усіх стадіях хвороби. В поширенні хвороби значну роль відіграють бродячі собаки, коти та дикі м’ясоїдні (лисиці, вовки та ін.) У слині тварин вірус сказу з’являється за 10 днів до появи у неї перших ознак хвороби. Тому коли людину вкусила чи подряпала, на перший погляд, здорова тварина, необхідно звернутися до лікаря. Інкубаційний період хвороби складає від 7 днів до 3-5 місяців. Хвороба проявляється в різних клінічних формах. В тварин відмічається невластива їм поведінка.

  Запобігти зараженню сказом можна, виконуючи наступні поради:

  • утримуватись від контактів з дикими та безпритульними тваринами, у першу чергу це стосується дітей;
  • виконувати правила та норми утримання домашніх тварин і поводження з ними;
  • негайно повідомляти медичну та ветеринарну службу про випадки укусу або травмування собакою, котом чи хижою твариною людини, свійської чи домашньої тварини, а також доставляти в ветеринарну установу собак та котів, які покусали людей чи тварин, або заподіяли їм травми для огляду та карантинування протягом 10 днів, а також покусаних тварин для огляду та лікування;
  • терміново інформувати державні установи ветеринарної медицини при підозрі у захворюванні тварин на сказ, а також в випадках нетипової, дивної їх поведінки (неспровокований напад на людей чи тварин, відсутність боязливості перед людиною у хижаків, надто збуджені, агресивні, дратівливі чи навпаки – занадто лагідні, мляві, недужі, кволі, напівпаралізовані тощо);
  • своєчасно надавати собак, котів для здійснення обов’язкових щеплень проти сказу;
  • забороняється, до огляду ветеринарним фахівцем, забивати тварин на м'ясо, якщо вони хворі або підозрілі в захворюванні на сказ;
  • забороняється знімати шкури з трупів диких тварин, а також тварин у яких спостерігалась невластива поведінка до відстрілу.

  Дбайте про своє життя! Дотримуйтесь порад медичних та ветеринарних фахівців.

  Телефони держветслужби району: 2-16-26; 2-16-81.

  Жмеринське районне управління ГУДПСС у Вінницькій області