Що дає громадам земельна децентралізація Пріоритет - розвитку малих міст і містечок

  Нещодавно в Одесі проходив XV Український муніципальний форум, в роботі якого взяв участь Прем’єр-Міністр України Володимир Гройсман. Зокрема обговорювали реформу децентралізації, яка уже почала приносити вагомі результати. В своєму виступі очільник уряду нагадав, що собою являла ситуація до початку реформи:

  - Стара система не давала розкрити потенціал громади- від великого мегаполіса до невеликих громад, які наділені можливостями, щоб стати успішними. Результат – скорочення кількості шкіл, дитячих садочків, руйнація інфраструктури. Бюджети на місцях були фактично касами для видачі заробітної плати і ні в кого не вистачало коштів. До прикладу, такими сумами, які виділялись до реформи на всю країну, нині розпоряджаються громади всього двох міст – Харкова і Дніпра.

  Звідси і необхідність реформи – щоб наділити громади відповідними активами і фінансовими інструментами, які дозволять людям бути господарями у власному домі. Процес пішов, його наслідки на місцях вже можна оцінювати.

  - У нас багато чого змінилося завдяки реформі децентралізації, яку реалізує уряд Гройсмана, - стверджує голова Томашпільської селищної об`єднаної територіальної громади Валерій Немировський. – Ожив Томашпіль і навколишні села також. До об’єднання у нас був бюджет 12 млн грн, зараз – 68 млн грн. Як наші старости кажуть – очі розвиднілися людям в селі. За два роки ми зробили 6 км асфальтових доріг у селах Нетребівці, Раковій і у самому Томашполі, закупили два нових автобуси для потреб села, якіпідвозять дітей до закладів позашкільної освіти, садочків. Ще поставили сонячні батареї на водоканалі, тепер качаємо воду завдяки альтернативним джерелам енергії. Це чи не єдина комунальна сонячна електростанція у 20 кВт.

  А голова Іванівської ОТГ Михайло Кулик взагалі стверджує, що завдяки децентралізації за 1,5 року вдалось зробити більше, ніж за попередніх 27. Тому темпи реформи важливо не просто зберегти, але й прискорити, щоб до місцевих виборів 2020 року завершити процес об’єднання.

  Однак зараз вкрай важливо не допустити «згортання» децентралізації. І очільник уряду акцентує увагу суспільства на цій проблемі:

  - Я бачу реальні загрози децентралізації країни, продовженню реформи місцевого самоврядування як фундаментальної системи надання влади людям. Тому ми маємо бути згуртованими і об’єднаними.

  Володимир Гройсман переконаний, що існує єдиний рецепт гарантувати невідворотність децентралізації. І цей рецепт полягає у внесенні змін до Конституції в частині повноважень місцевого самоврядування. Тим самим вдасться забезпечити існування громад на нових засадах, їх фінансову спроможність та незалежність, запровадити на рівні областей та районів виборні виконавчі комітети.

  Одним із стрижневих елементів всієї реформи місцевого самоврядування є земельна децентралізація. Статистика показує, що в минулому році в комунальну власність 647-х об’єднаних громад всієї країни було передано 1,45 млн. га земель сільськогосподарського призначення, у 2019-му році право на 142 тис. га отримали 108 ОТГ, на підході ще 31 громада. На Вінниччині, зокрема, у комунальну власність передані 37,6 тис. гектарів сільськогосподарських угідь.

  Варто знати, що локомотивом земельної децентралізації виступила не Верховна Рада, де відповідний закон було провалено, а уряд. Своїм розпорядженням у січні 2018 р. Кабінет Міністрів України визначив механізм передачі у комунальну власність земель, в тому числі, і за межами населених пунктів. Таке рішення потребувало від Прем’єр-Міністра рішучості і політичної волі. Володимир Гройсман розуміє, що реформа без відповідного інструментарію не матиме перспектив, а так вона наповнена конкретним змістом:

  - Хто і які б перепони не чинив, ми зробили все для того, щоб спроможні громади набули право володіти землями, наповнювати бюджет, прозоро і раціонально використовувати ці землі. Це той ресурс, який приведе в громади бізнес, інвесторів, нові робочі місця,- стверджує голова уряду.

  Результат не примусив себе довго очікувати: впродовж року місцеві бюджети спромоглись одержати на 23% більше надходжень від плати за землю. В абсолютних цифрах це виглядає так: у першому кварталі 2018 р. – 6,2 млрд. гривень, через рік – 7,6 млрд. І це лише початок.

  І ще один важливий аспект децентралізації – програма розвитку малих міст і містечок. На Вінниччині немає мегаполісів, люди проживають тут у невеликих населених пунктах. І те, що уряд орієнтується на підтримку таких міст і містечок і планує виділити на їх розвиток вже у 2019 році 3 млрд. гривень з Державного фонду регіонального розвитку –це для них надзвичайно важлива ініціатива.

  Децентралізація вже змінила життя багатьох людей і громад, альтернативи цим процесам не існує.

  Андрій Радченко