Міністерство охорони здоров’я України затвердило наказ №278 від 01.02.2019 р. «Про затвердження Порядку проведення та документування результатів медичного обстеження постраждалих осіб від домашнього насильства або осіб, які ймовірно постраждали від домашнього насильства, та надання їм медичної допомоги» визначає, як відбувається медичне обстеження та надання медичної допомоги людям, які постраждали від насильства»,, що регламентує надання медичної допомоги дітям і дорослим, які постраждали від домашнього насильства.

  Наказ визначає не лише клінічні симптоми, а й типи поведінки, що можуть вказувати на те, що людина піддається домашньому насиллю: агресивність, напади люті, схильність до руйнації, нищення, уповільнене мовлення, нездатність до навчання, відсутність знань, відомих дітям відповідного віку (наприклад, невміння читати, писати та рахувати), тривожність тощо.

  Порядок регламентує алгоритм дій як закладу охорони здоров’я, так і права постраждалого пацієнта.

  Відповідно до наказу в закладах охорони здоров’я медичні працівники проходитимуть професійну тематичну підготовку щодо проведення медичного обстеження постраждалих осіб та надання їм медичної допомоги.

  Також тепер тему про запобігання та протидію домашньому насильству вивчатимуть студенти-медики та лікарі. Таку тему ректори медичних закладів вищої освіти та закладів післядипломної медичної освіти мають внести в навчальні плани і освітні програмах безперервного професійного розвитку фахівців для лікарів.

  Дії медиків при виявленні ознак насильства:

  • знайдіть можливість поговорити віч-на-віч з людиною, уважно вислухайте, але не змушуйте говорити;
  • якщо йдеться про дитину - негайно вживайте дії для безпеки дитини, нормалізації її емоційного стану;
  • визначте вид медичної допомоги, якої потребує людина (амбулаторна, стаціонарна, первинна, вторинна чи третинна) та за потреби направте таку людину до відповідного закладу охорони здоров'я;
  • проводьте обстеження і лікування без дискримінації за будь-якою ознакою;
  • інформуйте людину та/або її законного представника (якщо представник не є кривдником) про права, заходи та соціальні послуги, якими може скористатися постраждала особа.

  Протягом доби заклад охорони здоров’я інформує Національну поліцію України, а у разі виявлення ушкоджень у дитини - також службу у справах дітей.

  Людина, яка постраждала від насильства (або її законний представник), обов’язково має надати згоду на медичне втручання. Виняток - пряма загроза життю людини, у цьому випадку згода пацієнта не є обов’язковою.

  Дії людини, яка постраждала від домашнього насилля:

  1. Зверніться за медичною допомогою

  Звернутись можна у будь-який заклад охорони здоров’я. Якщо ваш стан не є критичним, запишіться на прийом до свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, він проведе обстеження, призначить лікування чи направить до вузького спеціаліста. У екстреній ситуації телефонуйте 103.

  2. Пройдіть обстеження і отримайте підтримку

  Лікар має повідомити пацієнта про результати обстеження, можливі варіанти лікування, а також про права, заходи та соціальні послуги, якими може скористатися пацієнт.

  3. Пройдіть лікування.

  Лікування відбувається виключно за згодою пацієнта чи його законного представника, якщо він не є кривдником.

  Заступник начальника відділу «Жмеринське бюро правової допомоги» Т.М. Овчарук