Колись Європа постраждала від колорадського жука, завезеного з Амери-ки, але його шкоду не порівняти із спадщиною амброзії полинолистої, яка посту-пово перетворює наші родючі землі в пустелі, займає будь-які вільні від інших рослин місця, сила цієї рослини дозволяє рости на асфальті і у бетоні.

  Амброзія належить до тих бур'янів, що завдають шкоди не тільки сільсько-господарським культурам, а й безпосередньо здоров'ю людини. Значної шкоди здоров'ю рослина завдає в період цвітіння. Пилок амброзії є причиною виник-нення багатьох алергічних захворювань.

  Переноситься амброзія полинолиста з насіннєвим матеріалом, відходами, сіном, транспортними засобами. Крім цього, завдяки легкій масі, насіння здатне переноситись водою під час злив і повеней.

  Небезпечним джерелом розповсюдження амброзії є залізничний транспорт, яким перевозять гравій, пісок для ремонту колій.

  Сьогодні цей вид амброзії став ландшафтним бур'яном. Він зустрічається на полях, городах, пасовищах, лісосмугах, біля доріг та в населених пунктах.

  Сходи цього бур’яну масово з’являються наприкінці квітня – на початку травня. Проте слід мати на увазі, що молоді рослини амброзії за зовнішнім ви-глядом дуже схожі на чорнобривці, таким чином, часто залишаються на газонах та клумбах. В червні починається інтенсивний ріст, на початку липня вона може досягти розмірів 30 – 45 см заввишки.

  За сприятливих умов зростання, амброзія може досягти 2 м у висоту. Цві-тіння бур’яну спостерігається з середини липня до жовтня, а насіння дозріває в серпні – жовтні. Частини рослини, що присипані вологим ґрунтом здатні утворю-вати додаткове коріння і добре приживлятися. У разі скошування амброзії поли-нолистої до утворення насіння, вона здатна давати від прикореневих частин нові паростки, які утворюють суцвіття і формують життєздатне насіння. Чим вище зрі-зане стебло, тим більше на ньому може утворитися додаткових пагонів. Насіння зберігає схожість 10-40 років.

  У Вінницькій області амброзія полинолиста поширена у 16 районах – Пі-щанський, Тростянецький, Тульчинський, Томашпільський, Теплицький, Іллі-нецький, Бершадський, Ямпільський, Козятинський, Кроижопільський, Черніве-цький, Чечельницький, Барський, Літинський, Шаргородський, Могилів - Поділь-ський. Амброзія засмічує 4 міста області: Вінницю , Хмільник, Могилів – Поділь-ський. Загальна площа її засмічення становить 2060 га. За останні роки площа поширення значно зростає, завдяки швидкому її розповсюдженню.

  Причинами швидкого поширення є висока насіннєва продуктивність, поту-жна коренева система, здатність витримувати підтоплення, утворюючи при цьому додаткове коріння, дозрівання насіння молочної та воскової стиглості і отриман-ня повноцінних сходів, висока життєздатність насіння.

  Саме слово амброзія в перекладі з грецької означає безсмертя. Тепер її на-зивають пилком диявола, хоча, згідно з міфологією, древні греки вважали росли-ну «їжею богів».

  В м.Жмеринка також є осередки цього злісного бур’яну, насіння якого мо-же розповсюдитись по всьому Жмеринському району. Боротьбу з цим бур’яном ми проводимо разом з міською владою, є розпорядження про накладання каран-тинного режиму, є план боротьби. Наші зусилля необхідно спрямувати на висна-ження запасів її насіння в ґрунті і запобігання повторного засмічення. Тому я звертаюся до вас, повновладних громадян нашої Жмеринщини. Давайте всі ра-зом зробимо повітря чистим і безпечним. Для того, щоб всі ви, ваші рідні та дру-зі жили в безпеці, необхідно локалізувати вогнища амброзії, це однорічна росли-на, і з нею не так важко боротися, достатньо не дати їй утворити насіння і розвія-ти його на сотні кілометрів. До цвітіння необхідно видалити її з корінням і не за-лишати на вологому ґрунті.

  ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ У ВІННИ-ЦЬКІЙ ОБЛАСТІ м. Жмеринка, вул. Братерства, 40

  Провідний спеціаліст управ-ління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області Єгорова Г.В.