За програмою «Доступні ліки» пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом ІІ типу можуть отримати ліки безоплатно або з незначною доплатою.

  Пріоритетність лікуванню саме цих хвороб обрана у зв'язку з тим, що саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

  1 лютого 2019 року МОЗ України затвердив новий реєстр препаратів програми "Доступні ліки", який є вже п'ятим від початку дії програми.

  До оновленого реєстру увійшло 258 препаратів, з них 64 є безоплатними для пацієнтів, інші – з невеликою доплатою.

  Аби отримати препарати за цією програмою, потрібно звернутись до сімейного лікаря, який виписує рецепт в електронній системі.

  На мобільний телефон пацієнта приходить смс з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. Лікар може роздрукувати пацієнту консультаційний висновок з призначенням (ліків), номером рецепту та кодом підтвердження.

  Отримавши код рецепту на мобільний телефон, необхідно прийти до аптеки, що бере участь у програмі, де аптекар за кодом підтверджує рецепт в електронній системі та видає обрані ліки.

  З 1 квітня 2019 року контрактувати аптечні заклади та відшкодовувати вартість відпущених лікарських засобів в рамках програми «Доступні ліки» будуть не заклади охорони здоров'я чи муніципалітети, а безпосередньо один головний оператор бюджетних коштів — Національна служба здоров'я України.

  Начальник відділу «Жмеринське бюро правової допомоги» В.С. Цимбал