На сайті Держпраці оприлюднено проект постанови КМУ «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю»

  Держпраці розробила та оприлюднила на своєму сайті проект постанови КМУ «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» (завантажити). Ним пропонується затвердити:

  • новий Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (завантажити);
  • новий Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю (завантажити);
  • зміни до Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення (завантажити).

  Чому виникла потреба у цих змінах?

  Порядки проведення виїзних перевірок та інспекційних відвідувань Держпраці були затверджені постановою КМУ від 26.04.2017 р. № 295 «Про деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

  Проте 14 травня 2019 року Шостий апеляційний адмінсуд м. Києва своїм рішенням скасував постанову №295. З текстом судового рішення можна ознайомитися тут, а з новиною на цю тему тут.

  Отже, з цієї дати скасовано порядки проведення інспекційних відвідувань роботодавців та виїзних перевірок Держпраці щодо нагляду за роботою інспекторів місцевих рад втратили чинність та більше не можуть бути застосовані. На цьому наголошувала й Держрегуляторна служба.

  За пояснювальною запискою, Держпраці при розробленні проекту акта врахувала застереження об’єктів контролю щодо незастосування заходів до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності у разі виконання вимог припису. А саме: усунення виявлених у ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування порушень, у т.ч. за несвоєчасну та не у повному обсязі виплату заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці (що визначалось Постановою №295), окрім виявленого порушення за використання праці неоформлених працівників, оскільки застосування фінансових санкцій у таких випадках призводило до накладення штрафів у розмірі значно більшому, ніж сума, яка потрібна на усунення такого порушення.

  Зверніть увагу! Інспектори з праці не будуть притягати до відповідальності роботодавців у разі виконання вимог припису

  Вищезазначене свідчить про впровадження нових підходів у роботі інспекції праці, зокрема, щодо здійснення превентивних заходів впливу на суб’єктів господарювання, а не караючих, з метою запобігання вчинення порушення законодавства про працю.

  Пропозиції та зауваження до зазначеного проекту можете надсилати за адресами: Державна служба України з питань праці, 01601, м. Київ, вул. Десятинна, 14; e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.; факс/тел.: (044) 279-05-52.