Взаємовідносини між суб’єктами господарювання та власниками бджіл регламентуються Законом України "Про бджільництво", Інструкцією щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл (затвердженої Наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини від 30.01.2001 № 9), Державними санітарними правилами "Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві" ДCанПіН 8.8.1.2.001-98, іншими нормативно-правовими документами.

  Відповідно до чинного законодавства, забороняється проводити оранку та будь-яким іншим чином руйнувати медоносні угіддя, застосовувати засоби захисту рослин, стимулятори росту, мінеральні добрива та здійснювати будь-які роботи, що можуть призвести до фізичного знищення бджіл під час медозбору. Фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов'язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 км від оброблюваних площ. Повідомляється: дата обробки; назва препарату; ступінь і строк дії токсичності препарату; територію і культури, що будуть оброблюватися; форми і методи його застосування; вказівки щодо часу ізолювання бджіл. Рекомендується також інформувати жителів населених пунктів, прилеглих до полів, які будуть оброблятись пестицидами, про проведення даних видів робіт шляхом розміщення оголошень на дошках об’яв у громадських місцях (біля магазинів, зупинок транспорту тощо). Пасіка підлягає реєстрації за місцем проживання фізичної особи у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, міських радах у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики. Розміщення пасік на земельних ділянках інших власників або користувачів здійснюється за їх згодою. Після отримання повідомлення про майбутню хімічну обробку, бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або забезпечити ізоляцію бджіл у вуликах на відповідний термін токсичної дії конкретного пестициду. Обробку сільськогосподарських угідь проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години.

  Пам’ятайте: немає абсолютно безпечних пестицидів для бджіл! Слід приділяти особливу увагу угіддям, які межують з територіями, на яких бджоли проводять медозбір. Особлива небезпека для бджіл виникає під час цвітіння ріпаку, соняшнику, гречки, дерев у садах та лісових насадженнях. Адже в цей час активно використовують пестициди, особливо за допомогою авіації. Нехтування інтересами бджолярів, і, водночас, нехтування попередженнями господарників про проведення захисних заходів на сільськогосподарських угіддях може призвести до вкрай негативних наслідків: загибелі бджіл, погіршення якості меду, відповідальності згідно із законом.

  Взаємоповага між підприємцем та бджолярем, врахування ними інтересів один одного - запорука отримання щедрого та якісного врожаю сільськогосподарських культур.

  Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Жмеринського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області