На виконання Закону України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років» наша держава вже п’ятий рік підтримує нову традицію святкування 8 та 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення.

  22 листопада 2004 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Резолюцію №A/RES/59/26, в якій проголосила 8 і 9 травня Днями пам’яті та примирення.

  Нею державам-членам ООН, неурядовим організаціям, приватним особам, крім святкування своїх Днів Перемоги чи Визволення, рекомендовано також щороку відзначати один або два дні як данину пам’яті всім жертвам Другої світової війни. У Великій Британії та країнах Співдружності відзначається «День Перемоги в Європі»; у Вірменії – «День Миру»; у Норвегії – «День визволення»; у Словаччині – «День перемоги над нацизмом»; у США – «День Пам’яті»; у Франції – «День Перемоги»; у Чехії – «Національний День».

  Новий зміст відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги включає в себе:

  • переосмислення подій ІІ світової війни, чесний діалог навколо складних сторінок минулого;
  • рівне вшанування пам’яті кожного, хто боровся з нацизмом, підкреслення солідарності та бойового братерства усіх Об’єднаних Націй, як держав, так і бездержавних тоді народів (євреїв, українців та ін);
  • перенесення акценту з історії військових дій на історії конкретних людей, а відтак відмову від святкування на користь вшанування.

  Саме тому освітяни Жмеринського району, ідучи в ногу з часом, і водночас не відкидаючи традиції, напрацьовані роками, постійно піклуються про території навколо пам’ятників та пам’ятних знаків, які знаходяться на підпорядкованих територіях. Тут постійно проводиться прибирання територій, підтримується естетичний вигляд. А напровесні, коли минає загроза заморозків, підготовлюються клумби та висаджуються квіти.

  Завдяки зусиллям працівників шкіл, учнів, батьків території біля пам’ятників та пам’ятних знаків завжди мають належний санітарний та естетичний стан, могили загиблих доглянуті, герої вшановані. Ніхто не забутий, ніщо – незабуте!