Зміни передбачають запровадження інституту конституційної скарги

  Офіційна газета Верховної Ради «Голос України» опублікувала закон про внесення змін до Конституції в частині правосуддя.

  Закон опубліковано 29 червня, передають Українські новини.

  Відповідні зміни передбачають:

  • - реорганізацію Вищої ради юстиції у Вищу раду правосуддя (ВРП);
  • - позбавлення президента права створювати суди; закріплення за парламентом повноважень зі створення, ліквідації й реорганізації судів;
  • - позбавлення Верховної Ради повноважень призначати суддів безстроково й давати згоду на їхнє затримання й арешт із передачею останніх повноважень до ВРП;
  • - позбавлення президента, парламенту й з'їзду суддів права звільняти суддів Конституційного Суду – суддю можна буде звільнити лише за рішенням не менше двох третин складу КС.

  Документ підвищує з 25 до 30 років мінімальний вік для займання посади судді й при цьому запроваджує систему конкурсного відбору для призначення суддів.

  Також документом збільшується термін повноважень генерального прокурора з 5 до 6 років, але забороняється йому займати цю посаду 2 терміни поспіль.

  Крім того, зміни передбачають запровадження інституту конституційної скарги (скарги на суперечність з Основним законом застосованого в кінцевому судовому рішенні закону при вичерпанні всіх інших національних засобів правового захисту) і дозвіл КС визначати конституційність пропонованих для винесення на всеукраїнський референдум з народної ініціативи питань (за зверненням президента чи не менше 45 парламентарів).

  Усі ці зміни набудуть чинності за три місяці з наступного після опублікування закону про внесення змін до Конституції в частині правосуддя дня (тобто з 30 червня).

  Крім того, у Конституції буде закріплено можливість визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду (Гаага, Нідерланди), однак це положення набуде чинності за три роки з наступного після опублікування закону дня.

  Раніше міністр юстиції Павло Петренко прогнозував оновлення судової системи на 60-70% у результаті впровадження конституційних змін у сфері правосуддя.