Масовий захід – це спортивний, театральний або розважальний захід, на якому можуть бути присутні ( якщо йдеться про стадіон, інший об’єкт, що не є будинком, або територію, на якій є можливість проведення масового заходу) не менш ніж 1000 осіб, а якщо йдеться про спортивну залу або інше приміщення, що дає можливість проведення масового заходу, – не менш як 300 осіб

  Масові заходи – це сукупність дій соціального життя за участі великої кількості громадян, які здійснюються з метою задоволення політичних, духовних, фізичних та інших потреб громадян, виступають формою реалізації їх прав і свобод, а також формою соціального спілкування між людьми і способом вироблення єдності установок особистості і суспільства в цілому.

  Характерні ознаки масових заходів

 • наявність великої маси людей;
 • організованість дій;
 • наявність цілей або однієї конкретно визначеної мети;
 • наявність громадських місць;
 • регламентація порядку проведення масових заходів.

  Наявність великої маси людей характеризується тим, що масові заходи різноманітної спрямованості привертають до себе увагу значної кількості людей, які в подальшому приєднуються до учасників цих заходів.

  Під організованістю дій слід розуміти чіткий порядок дій всіх суб’єктів, які беруть участь у підготовці і проведенні заходів, що забезпечує їх безпеку, тобто розробляється програма заходу, визначаються заходи безпеки, а також учасники заходу, їх компетенція, створюються органи координації дій та ін.

  Наступна характерна риса масових заходів виходить з того, що будь-які заходи зумовлюються перш за все проявом вольових відносин між людьми. При цьому зазначені відносини виникають і розвиваються не в кожній сфері їх діяльності, а тільки там, де стикаються інтереси багатьох громадян, тобто в громадських місцях.

  Визначення масових заходів

  Відповідно до постанови про дії органів і підрозділів внутрішніх справ щодо організації й забезпечення охорони громадського порядку і безпеки громадян під час проведення масових заходів та акцій – масові заходи – це заходи громадсько-політичного, релігійного, спортивного, культурно-видовищного характеру за участю значної кількості громадян, що проводяться з нагоди відзначення офіційних (державних), професійних, релігійних свят, пам’ятних дат, а також за ініціативою політичних партій, рухів, громадських об’єднань, релігійних конфесій, громад, окремих громадян, спортивних організацій, закладів культури тощо.

  До масових заходів відповідно належать: збори, демонстрація, мітинг, пікетування, похід, вуличний похід, акція, захід-акція комерційного характеру.

  Умови безпечного проведення масових заходів

• залучення необхідних сил і засобів для підтримки громадського порядку, безпеки під час проведення масових заходів; • вживання додаткових засобів безпеки залежно від запланованої кількості учасників і конкретних умов у день проведення масового заходу; • охорона громадського порядку у будівлі та прилеглій до неї території необхідною групою охоронців; • контроль за дотриманням відвідувачами встановлених правил поведінки

  Правила поведінки по збереженні життя у натовпі під час масових заходів

  Статистика свідчить, що у місцях, де збирається дуже багато людей, тобто під час масових заходів, некеровані панічні дії можуть призвести до людських жертв. Щоб не загинути у натовпі, прагніть взагалі не потрапляти до нього, або, по можливості, обминути його. Якщо це неможливо, в жодному разі непотрібно йти проти натовпу. Пам’ятайте, найнебезпечніше - бути затиснутим і затоптаним натовпом!

  Перебуваючи в стані паніки, людина не помічає тих, хто знаходиться поряд із нею. Кожен дбає лише про свій особистий порятунок, тому, входячи в будь-яке приміщення треба звернути увагу на запасні та аварійні виходи, дізнатися, як до них найбезпечніше дістатися.

  Зазвичай, під час паніки прагнуть якомога швидше дістатися до виходу. Найбільша тиснява виникає у дверях, біля сцени, ін.

  Щоб зберегти життя під час масових заходів, дотримуйтесь наступних правил

 • не наближайтеся до вітрин, стін, скляних дверей, до яких вас можуть притиснути та роздавити;
 • якщо натовп захопив вас - не чинить йому опору: глибоко вдихніть, зігніть руки в ліктях, підніміть їх, щоб захистити грудну клітину;
 • не тримайте руки в кишенях та не чіпляйтесь руками за оточуючих людей, стіни, ін. предмети - вас можуть травмувати;
 • якщо є можливість це зробити - застебніть свій одяг;
 • взуття буде вкрай важливим для збереження вашого життя: високі підбори можуть коштувати здоров’я, інколи - життя, так само, як і розв’язаний на черевику шнурок;
 • знаходячись у натовпі, викиньте сумку, парасольку ін. речи, щоб не зачепитися ними за осіб, перебуваючи поряд;
 • якщо на підлогу впала ваша річ (навіть цінна), в жодному разі не намагайся її підняти, (існує висока імовірність, що ти, хто рухаються у натовпі позаду вас, можуть збили вас з ніг, спричинити каліцтво, лишити життя)
 • якщо вас збили з ніг і ви опинились на підлозі, спробуйте згорнутися клубком і захистити голову руками, прикриваючи потилицю. При будь-якій можливості треба спробувати піднятися!
 • якщо паніка почалася через терористичний акт, не поспішайте своїм рухом ускладнювати безладдя і не позбавляйте себе можливості оцінити обстановку та прийняти правильне рішення.
 • якщо на рок-концерті або футбольному матчі ви побачили багату кількість нетверезих людей або сильно збуджених глядачів – залиште приміщення (стадіон) раніше закінчення видовища або значно пізніше закінчення заходу (щоби не наражатись на небезпеку).

  З метою запобігання надзвичайним ситуаціям під час проведення масових заходів рекомендується створення так званих «груп порятунку». Основним завданням таких груп є своєчасне і оперативне реагування на неадекватні дії присутніх на масовому заході, а також недопущення панічних настроїв у натовпі.

  Протипожежна безпека під час проведення масових заходів у закладах з перебуванням дітей та молоді

  Перед початком масового заходу організаторам слід:

 • чітко визначити дату, час його проведення;
 • ознайомитися з порядком евакуації у разі виникнення пожежі, сигналом тривоги та двома евакуаційними виходами, місцем збору після евакуації.

  Вхід і вихід із приміщення учасникам заходу здійснювати тільки за командою дорослих.

  Учасникам заходу забороняється брати з собою вогненебезпечні предмети, які можуть спричинити пожежу (запальнички, сірники, петарди, бенгальські вогні, феєрверки, сигарети, легкозаймисті речовини, вогнепальну рідину ін.).

  Під час проведення масового заходу слід дотримуватися вимог і правил протипожежної безпеки.

  Забороняється :

 • застосовувати займисті матеріали, не оброблені вогнезахисними сумішами;
 • застосовувати предмети оформлення приміщень, декорації та сценічне обладнання, виготовлене із займистих синтетичних матеріалів, штучних тканин і волокон (пінопласту, поролону, полівінілу тощо);
 • застосовувати відкритий вогонь (факели, свічки, феєрверки, бенгальські вогні тощо); використовувати хлопавки;
 • застосовувати дугові прожектори, влаштовувати світові ефекти із застосуванням хімічних та інших речовин, які можуть викликати загоряння;
 • установлювати стільці, крісла, конструкції тощо, які виконано з пластмаси і легкозаймистих матеріалів;
 • захаращувати проходи та аварійні виходи.

  Під час масового заходу заборонено наближатися до електроприладів, музичної апаратури, які живляться електрострумом. У разі виявлення обірваних проводів, неізольованої проводки, іскріння проводки негайно повідомити адміністрацію.

  Не скупчуватися під час проведення заходу біля проходів, входів і виходів, сходів та аварійних виходів у приміщенні.

  Під час проведення заходу забороняється кричати, свистіти, бігати, стрибати та створювати небезпечні ситуації, результатом яких може стати травмування .

  Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності населення