Цей вислів обрано ЮНЕСКО гаслом Міжнародного дня рідної мови.

  21 лютого представники всіх націй і народностей світу відзначають Міжнародний день рідної мови. Свято було започатковано у листопаді 1999 року на тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у Парижі. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» - звучало у заголовку документа. Міжнародне свято рідної мови мало послугувати захисту мови як культурної спадщини кожної окремої національності, кожної народності на нашій планеті.

  Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної — бенгальської, мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.

  В Україні це свято відзначають з 2002 року, коли для зміцнення державотворчої функції української мови та сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин України було видане розпорядження “ Про відзначення Міжнародного дня рідної мови”. Відтоді це свято стало ще одним днем пошанування рідної мови в кожному освітньому закладі, у бібліотеках, культурних центрах, просвітницьких організаціях України.

  Долучились до святкування переважна більшість закладів району.

  Класними керівниками Станіславчицької ЗОШ І-ІІІ ст. було проведено ряд заходів: інформаційна година «Рідне слово, материнська мова» (класоводи 1-4 кл. Твердохліб В.М., Пугач О.В., Репей О.С., Полігас О.В.); усний журнал «Чарівні звуки, рідне слово – моя сердечна українська мова» (класний керівник 6 кл. Гуцол М.В.), години спілкування «Рідна мова – серця мого подих»(класний керівник 5 кл. Ілюк Н.В.) і «Її Величність - Мова» (класний керівник 8 кл. Кучер О.Г.); виховна година «Кращої, ніж рідна, мови не буває» (класний керівник 9 кл. Богословцева Л.В.), перегляд презентацій «21 лютого – Міжнародний день рідної мови», «Мови, що перебувають на межі зникнення» (класні керівники 10-11 кл. Навроцька О.В., Мостовик О.Л.).

  Вчитель української мови Січкар О.П. провела для учнів 7 класу тематичний урок «Мова моя єдина». Семикласники читали цікаві факти про мову.

  У шкільній бібліотеці бібліотекаром Мельник Л.М. було створено виставку «Барви рідного слова», де учні мали можливість більше дізнатися про рідну мову та мови інших країн.

  У Браїлівській ЗОШ І-ІІ ст. було проведено низку виховних заходів зі школярами різних вікових категорій в рамках відзначення Міжнародного дня рідної мови. Учні 7-Б класу (кл. кер. Церковна О.О.) підготували літературно-музичну композицію «О мово рідна, хто без тебе я!».Виховний захід «Рідне слово, материнська мова» підготували учні 7-А класу (кл. кер. Вигрівач Л.П.). Класними керівниками 2-11 класів було проведено конкурси на кращого читця улюблених віршів, інформаційні хвилини, вікторини, ігрові форми (кросворди, ребуси, лінгвістичні ігри). Школярі висловлювали свої думки про значення рідної мови в житті кожної людини.

  Учні 4 класу Рівської ЗОШ І-ІІ ст. долучилися до святкування. Діти разом з класним керівником Посвалюк Л.С. провели відкриту виховну годину - «Звуки рідної мови». Учні захоплено декламували вірші про мову, торкнулися історії заснування Дня рідної мови, відгадували мовні загадки, пригадали багато прислів’їв та приказок про мову.

  До відзначення Міжнародного Дня рідної мови долучилася вся шкільна родина Коростівецької ЗОШ І-ІІ ступенів. Учням запропонували цікаву подорож на мовознавчу ярмарку, де їх чекала лавка «Загадкова», «Приказкова», «Поетична», «Учнівська», «Ребусна», «Фразеологічна».

  Городецька Лариса Миколаївна, вчитель 3 класу, провела інтелектуальну гру «Знавці української мови». Учні показали вправність, продемонстрували знання з рідної мови.

  З метою поглиблення знань учнів про Міжнародний день рідної мови, та, зокрема, про українську мову, її багатство, мелодійність та красу у Жуковецькій загальноосвітній школі І-ІІ ступенів 21 лютого 2019 року відбулися ряд заходів, приурочених цьому дню.

  Зокрема, учениці 8 класу Завальнюк Я. та Іванова А. провели для учнів 1-9 класів інформаційну хвилину на тему « Що за свято Міжнародний день рідної мови?».

  Учень 9 класу Морозов Ілля підготував інформаційний буклет «9 простих правил як захистити українську мову».

  Учні 1-4 класів також долучилися до святкування презентувавши виставку малюнків «Я люблю українську мову».

  Для учнів 5-7 класів вчителями-філологами Кузніцовою А.О. та Перенчук В.Р. було проведено лінгвістичну гру «Я люблю Україну».

  Змістовно були організовані заходи в рамках проведення Міжнародного Дня рідної мови у Почапинецькій ЗОШ І-ІІІ ст. Було організовано та проведено конкурс на кращий учнівський твір «У ріднім слові – цілий світ».

  Цю визначну дату відзначили учні Кацмазівської ЗОШ І-ІІ ступенів. Розпочався день з урочистої лінійки, яку підготували учні 5, 6, 9 класів на чолі з учителем української мови та літератури Броварською Г.О. Було повідомлено про історію даного свята, наголошено на значенні батьківської мови для кожного та бережливому ставленні до неї.

  Традиційно у цей день стартував конкурс «Патріот», у якому взяли участь учні 5,6,7,9 класів.

  Члени гуртка ""Літературна кав'ярня" Тарасівської СЗШ І-ІІ ступенів підготували цікаве свято "Мово рідна, слово рідне", присвячене Дню рідної мови. Самі члени гуртка декламували вірші про мову, читали гуморески, пов' язані з вивченням рідної мови. А для учнів 5-9 класів було проведено гру "Найрозумніший". Вони складали прислів'я, знаходили відповіді на питання, виконували завдання тестів. Перемогла дружба і цінні подарунки.

  Відбулись заходи до Дня рідної мови і в Щучинецькій ЗОШ І-ІІ ступенів. На інформаційній лінійці учні дізналися про історію цього свята та розвиток мов у світі. Виставка книг розширила світогляд школярів про становлення і розвиток української мови, різновиди словників, формування унормованої української мови. Конкурс знавців української мови, проведений між учнями 6-9 класів, виявив кращих.

  З метою відзначення Дня рідної мови в Україні у Кудіївецькій ЗОШ було проведено такі заходи: відкритий захід «Кращої, ніж рідна, мови не буває» (5 – 7 кл., Застулка І. П.), відкрите засідання гуртка «Мовна скарбниця» - (5 – 6 кл., Застулка І. П.), диктант «Милозвучність рідної мови» (5 кл., Застулка І. П.)

  Шкільна родина Кам’яногірської ЗОШ І-ІІ ступенів також долучилася до святкування. Вчитель української мови та літератури Кравець Л.А. провела для учнів 5-9 класів лекцію на тему: «Цікаві факти про українську мову», учні 8-9 класів пройшли тест на знання українських фразеологізмів та було проведено мовний турнір «Рідна мова материнська» серед учнів 5-7 класів.

  У Стодулецькій ЗОШ І-ІІ ступенів відбулися заходи, приурочені Дню рідної мови «Рідна мова ─ нації основа». Упродовж заходів звучали уривки з віршів про мову, легенди про виникнення писемності, інсценізації, гуморески про культуру мовлення. На завершальному етапі відзначення Міжнародного дня рідної мови у школі пройшов флеш-моб «Мова єднання» (6-9 кл.)

  Мова – духовний скарб нації. Вона є найголовнішою ознакою народу, що дає йому право називатися нацією. Саме мова формує і визначає свідомість, творить людину, культуру, історію. Бережімо нашу мову!

  Методист РМК Кравчук Л.О.