Минув рік з часу запровадження реформи охорони здоров’я в Україні, а саме першого етапу – впровадження нових механізмів фінансування медичних закладів, що надають первинну медичну допомогу. Завдяки підтримки Жмеринської районної ради, Жмеринської РДА районний медичний центр первинної медико-санітарної допомоги одним з перших у Вінницькій області був реорганізований у комунальне некомерційне підприємство, долучився до реалізації національної кампанії «Лікар для кожної сім’ї», а заключивши договір з Національної службою здоров’я України з 1 липня 2018 року отримав можливість реалізувати основний принцип медреформи «гроші йдуть за пацієнтом» - отримувати оплату реально наданих медичних послуг населенню згідно встановлених державою єдиних тарифів.

  З квітня по грудень 2018 року понад 45 тисяч жителів м.Жмеринка та Жмеринського району обрали свого сімейного лікаря, лікаря-терапевта та педіатра. А це означає, що майже 75% населення вже має лікаря, якому довіряє і до якого може звернутися з будь-якими проблемами зі здоров’ям або дізнатись, як вести здоровий спосіб життя і не хворіти. Підписання декларацій про вибір лікаря дало можливість Національній службі здоров’я оплачувати надані медичні послуги за кожного пацієнта саме у той медичний заклад, де ця послуга надається.

  Нова система дозволяє пацієнту записуватися на прийом до лікаря у зручний для нього час в межах графіку його роботи, проводити консультації з лікарем із застосуванням сучасних засобів зв’язку, вимагати від свого лікаря безоплатні та якісні медичні послуги згідно гарантованого державою пакету, а у випадку незадоволення пацієнті роботою сімейного лікаря, змінити його, підписавши декларацію з іншим лікарем.

  Нові механізми фінансування закладів охорони здоров’я первинного рівня на умовах договору з Національною службою здоров’я України надали можливість районному Медичному центру отримати фінансову свободу, можливість самостійно розпоряджуватись наданими державою коштами, встановлювати і змінювати штатний розпис, регулювати заробітну плату медичних працівників в залежності від ефективності їхньої роботи. Вже в ІІ півріччі 2018 року заробітна плата лікарів Центру підвищилась до трьох разів, а найбільш авторитетні сімейні лікарі отримали місячну заробітну плату понад 18 тис.грн. Суттєво також підвищилась оплата праці молодшого медичного персоналу.

  Зміни в фінансуванні збільшили бюджет підприємства майже в два рази, а також позитивно відобразились на можливості забезпечення підрозділів медичного Центру лікарськими засобами та виробами медичного призначення, придбання медичного і технічного обладнання, забезпечення роботи спецавтотранспорту.

  Сучасні вимоги до первинної медичної допомоги передбачають впровадження в роботу лікарів нових інформаційних технологій, застосування телемедичних засобів, перехід від паперових форм документообігу до застосування електронних форм. З цією метою, медичним Центром протягом 2017-2018 років було придбано та впроваджено в роботу 22 одиниці комп’ютерної і оргтехніки, робочі місця лікарів облаштовані медичними інформаційними системами «Медейр» та інтернет-зв’язком. Фінансове забезпечення зазначених заходів проводилося за рахунок коштів районного та міського бюджетів на загальну суму понад 800 тис.грн. а в І кварталі 2019 року комп’ютерізації робочих місць всіх сімейних лікарів в м.Жмеринка Жмеринською міською радою планується додатково виділити близько 500 тис.грн.

  Важливою складовою реформування медичної галузі є покращення якості і доступності медичної допомоги в сільській місцевості, збереження та розвиток мережі фельдшерський пунктів, забезпечення сільської мережі охорони здоров’я кваліфікованими кадрами медичних працівників. На виконання цих завдань Медичним центром в 2018 році було розроблено проект Комплексного плану підтримки закладів охорони здоров’я первинного рівня на 2018-2020 роки та проект Плану формування спроможної мережі надання первинної медичної допомоги на 2018-2019 роки. Дані проекти, після обговорення в територіальних громадах, на Координаційній раді при голові Жмеринської районної ради, були підтримані депутатами і прийняті на сесії Жмеринської районної ради. Реалізація цих планів надає можливість при дотриманні діючого законодавства про охорону здоров’я в селах району, збереження кваліфікованих кадрів, в першу чергу сільської мережі в основному за рахунок коштів Національної служби здоров’я, встановлює умови для тісної взаємодії органів місцевого самоврядування та територіальних закладів охорони здоров’я в питаннях покращення доступності і якості надання медичної допомоги , матеріально-технічного стану приміщень, оплати комунальних послуг і енергоносіїв, а також забезпечення ліками і технічними засобами медичного призначення пільгових категорій населення, вирішення інших проблемних питань медичного обслуговування місцевого значення.

  Продовження змін в системі охорони здоров’я первинного та вторинного рівнів очікують медичних працівників і пацієнтів в 2019 році. Так в І півріччі 2019 року сімейні лікарі, лікарі терапевти педіатри перейдуть на електронний документообіг, в тому числі буде запроваджено електронну медичну картку пацієнта, електронні рецепти на «Доступні ліки», електронне направлення до вузьких спеціалістів, електронні лікарняні листи і до кінця 2019 року сімейні лікарі працюватимуть без паперових форм документації. З другої половини 2019 року запрацює програма «Безкоштовна діагностика», що дасть змогу пацієнту за направленням сімейного лікаря проходити найбільш необхідні безоплатні інструментальні і лабораторні дослідження та консультації лікарів спеціалістів в комунальних та приватних закладах охорони здоров’я за кошти Національної служби здоров’я. За направлення сільського лікаря доступними та безоплатними будуть такі обстеження, як рентген-діагностика, ультразвукова діагностика, мамографія, ехокардіографія серця, лабораторні дослідження у будь-якому медичному закладі, що уклав договір з Національною службою здоров’я України.

  На нову модель фінансування у ІІ півріччі 2019 року перейде амбулаторно-поліклінічна служба Жмеринської центральної районної лікарні.

  При цьому слід зазначити, що безоплатні гарантовані медичні послуги будуть отримувати виключно ті пацієнти, які підписали декларації з сімейним лікарем і зареєстровані в електронній системі охорони здоров’я. В інших випадках обстеження, консультації ті лікування у лікарів-спеціалістів, будуть проводитись за кошти пацієнта.

  Тому звертаємось до жителів м.Жмеринка та Жмеринського району з проханням не гаяти час, а звернутись до найближчої амбулаторії сімейної медицини і обрати свого лікаря, підписавши з ним декларацію.

  Перші кроки медичної реформи мають позитивні відгуки як в медичній спільноті, так і серед громадськості. Це підтверджують соціологічні дослідження, що були проведені в Україні в кінці 2018 року, згідно яких 76,6% українців залишились задоволеними роботою обраних лікарів. Тому, розпочаті системні зміни в охороні здоров’я потрібно продовжувати.

  Основні зусилля працівників Медичного центру в 2019 році будуть спрямовані на дооснащення робочих місць лікарів медичним обладнанням, вирішення проблемних питань покращення доступності та якості медичних послуг, покращення умов і комфорту обслуговування та впровадження автоматизації в окремі види послуг (запис на прийом до лікаря, отримання результатів обстеження, виписка рецептів і довідок, тощо). Успішність перетворень в медицині значною мірою також залежить і від активності пацієнтів та органів місцевого самоврядування. Тому, сподіваємось на плідну співпрацю і підтримку реформи охорони здоров’я.

  Бажаємо здоров’я! Адміністрація КНП «Жмеринський РМЦ ПМСД»