Про нові правила отримання житлової субсидії розповідає начальник управління соціального захисту населення Жмеринської райдержадміністрації Василик Надія Володимирівна.

  Сьогодні біля 7 тисяч домогосподарств району мають можливість отримати субсидію, з яких 70 відсотків – пенсіонери.

  У 2018 році Урядом було запроваджено монетизацію на рівні комунальних підприємств – постачальників комунальних послуг, з січня місяця цього року почалася монетизація – виплата субсидій у грошовій формі, а з березня нинішнього року стартує другий етап – надання житлових субсидій населенню у грошовій формі.

  Гoлoвне нoвo введення – нa нoвих пpaвилaх мoжнa буде зapoбляти кошти і витpaчaти їх нa свій poзсуд.

  Чи потрібно повторно подавати документи?

  Тим, хто звернеться за допомогою вперше у 2019 році, у травні вже не потрібно поновлювати документи. Ці особи вже є учасниками монетизації субсидій. Лише при наявності будь-яких змін в складі домогосподарства отримувач субсидії повинен подати нову заяву та декларацію.

  Усім отримувачам пільг і отримувачам субсидій з початку опалювального сезону 2018 року обов’язково потрібно У ТРАВНІ подати Заяву на монетизацію і Декларацію про доходи в управління соціального захисту населення та надати дозвіл на обробку персональних даних.

  Чи потрібно звертатися в Ощадбанк?

  В Ощадбанк йти не потрібно, уряд максимально автоматизував процес монетизації, основне навантаження лягло на управління соціального захисту, державний банк та надавачів комунальних послуг.

  На кожного одержувача субсидій, після опрацювання заяви на монетизацію, АВТОМАТИЧНО відкривається персональний обліковий запис в банку, на якому будуть відображатися житлової субсидії у грошовій формі.

  Персональний обліковий запис матиме спеціальний режим використання. Тобто кошти першочергово будуть спрямовуватися на оплату послуг за спожитий газ, тепло, електроенергію й воду.

  Ощадбанк щомісяця інформуватиме субсидіантів та пільговиків SMS-повідомленням про надходження коштів від держави, їх використання та залишок.

  Після закінчення опалювального сезону - у червні - суми невикористаних коштів перераховуватимуться на поточні рахунки одержувачів житлової субсидії. Рахунок кожному Ощадбанк відкриє автоматично, без додаткового звернення у банк.

  Як відбуватиметься оплата комуналки?

  Все відбуватиметься автоматично. Щомісяця надавачі комунальних послуг для Ощадбанку формуватимуть он-лайн платіжку субсидіанта. Банк згідно з наданою інформацією перераховуватиме їм субсидію. Про це, та про те скільки залишається заплатити за комуналку, Ощадбанк одразу інформуватиме субсидіанта SMS-повідомленням.

  Як буде здійснюватися виплата житлових субсидій у готівковій формі?

  Виплата житлових субсидій у готівковій формі здійснюється:

  • особам, які одержують пенсії, - Мінсоцполітики через Пенсійний фонд України шляхом перерахування органами Пенсійного фонду України коштів на пенсійні рахунки в уповноважених банках або через виплатні об’єкти АТ “Укрпошта”, де особа одержує пенсію, відповідно до укладених договорів;
  • особам, які не одержують пенсії, - Мінсоцполітики через АТ “Ощадбанк” шляхом перерахування коштів для здійснення грошових переказів через платіжну систему “Система термінових переказів “Швидка копійка” або шляхом зарахування на поточні рахунки, відкриті в АТ “Ощадбанк”. Виплата грошових переказів через платіжну систему “Система термінових переказів “Швидка копійка” або зарахування таких коштів на поточні рахунки, відкриті в АТ “Ощадбанк”, регулюються нормативно-правовими актами АТ “Ощадбанк” та Національного банку. Договір про виплату житлової субсидії у готівковій формі укладається Мінсоцполітики та АТ “Ощадбанк”, в якому, зокрема, визначається порядок інформаційної взаємодії під час виплати житлової субсидії у готівковій формі особам, які не одержують пенсії.

  Для субсидіантів будуть створені ПЕРСОНАЛЬНІ КАБІНЕТИ, де можна буде відслідкувати інформацію про розмір нарахованої допомоги, перелік комунальних послуг, які сплачені за рахунок субсидії, залишок коштів. Додаткові консультації можна буде отримати у контакт-центрі Ощадбанку за тел.: 0 800 210 800.

  Чому Ощадбанк?

  Ощадбанк є державним уповноваженим банком щодо десятка урядових програм та має понад 15 років досвіду співпраці з підприємствами паливно-енергетичного комплексу.

  Банк володіє найбільшою мережею відділень, які присутні в тому числі у сільській місцевості, та має великий ДОСВІД щодо виплат соціальної допомоги й пенсій великій кількості клієнтів одночасно. Тому і визначено проводити монетизацію субсидій саме через цей державний банк. Жодних комісій від субсидіантів за обслуговування їх персональних облікових рахунків Ощадбанк не братиме.

  Багато непорозуміння викликає така ситуація: у будинку проживає пенсіонер, його діти зареєстровані в селі, але фактично проживають у Києві або іншому великому місті. Чи має пенсіонер право на субсидію? Чи має враховуватися дохід дітей, які проживають в іншому місті?

  – Це типова ситуація. З точки зору законодавства, вона неправильна, тому що громадянин має бути зареєстрований за місцем проживання. А якщо він зареєстрований в одному місці, а фактично проживає в іншому, то таке місце також підлягає реєстрації.

  Якщо пенсіонер документально підтвердить, що його діти проживають в іншому населеному пункті на підставі договору оренди або лікуються, навчаються в іншому місці, то комісія ухвалить чітке позитивне рішення. Якщо людина фактично проживає в іншому місці, відповідні комунальні послуги споживати в двох місцях одночасно вона не може – її виключають зі складу домогосподарства і ні доходи, ні майновий стан таких осіб при призначенні субсидії не враховують.

  Єдине виключення — члени однієї сім'ї, тобто чоловік та дружина, не можуть використати цей механізм.

  Така ситуація: чоловік та дружина зареєстровані в різних квартирах і субсидію не дають на жодну з квартир, зважаючи на їхній спільний сімейний дохід.

  – В залежності від того, який дохід. Це ж можуть бути два пенсіонери з мінімальною пенсією. Вони отримують субсидію, але в зменшеному розмірі. Але давайте повернемося до ситуації, коли ми потім бачимо на ринку нерухомості квартири з оформленою субсидією. Оце як раз один з тих варіантів, коли реально вони проживають разом, оформлюючи дві субсидії на дві квартири, і одну з них здають з оформленою субсидією. Через механізм фіксації доходів ми мінімізуємо можливість таких ситуацій.

  Інший приклад – якщо людина не зареєстрована, але фактично проживає в квартирі, чи враховується в такому випадку її дохід при призначенні субсидії?

  – В даному випадку довести те, що людина прийшла не в гості до когось, а реально там проживає, фактично нереально. Але тут виникає інша ситуація, коли людина там реально проживає і хоче оформити субсидію. В такому випадку це можна зробити на підставі кількох варіантів. Якщо це внутрішньо переміщена особа, то за місцем реєстрації перебування на обліку як внутрішньо переміщеної особи або якщо громадянин знімає це житло — на підставі договору оренди.

  Чи законно відмовляти у призначенні субсидії, якщо дохід менше мінімальної зарплати?

  Дохід менше мінімальної зарплати може бути в кількох випадках. Перший - людина 10 років ніде не працювала офіційно, продовжує не працювати і говорити «я ж бідна, у мене офіційних доходів немає». Деякі громадяни звертаються за субсидією і прямо говорять про те, що «я не маю офіційних доходів». А які тоді доходи маєш? Чому ухиляєшся від сплати податків, не наповнюєш державний бюджет, а ті, хто працюють легально і чесно, мають за тебе оплачувати комунальні послуги?

  Інший варіант - це коли людина працює, але не заробляє навіть на рівень мінімальної заробітної плати. На півставки працює в сільській місцевості в дитячому садку або поштарем. Переважно це працівники бюджетної сфери. В такому випадку комісія може прийняти рішення про призначення субсидії, оскільки така людина сплачує єдиний соціальний внесок. Це вже дає їй право на призначення субсидії.

  Чи можна отримати субсидію, маючи депозит у банку?

  Можна. Ми вважаємо, що депозит – це гроші, які людина легально заробила впродовж попередніх періодів і має право ними розпоряджатися. Сьогодні ні депозит, ні доходи від депозиту не впливають на можливість отримання житлової субсидії.

  Дохід від земельного паю враховується при призначенні субсидії ?

  Дохід від земельного паю враховується у тому періоді, за який він нарахований. Тобто, якщо при призначенні субсидії на опалювальний період 2018/19 років враховуються доходи за І-ІІ картали 2018 року і в цей період було нараховано плату за оренду земельного паю, цей дохід буде врахований при призначенні субсидії шляхом визначення середньомісячного доходу за відповідний період.

  Сьогодні кожному домогосподарству визначається відсоток від доходу, який воно має сплачувати за комунальні послуги.

  Тобто у домогосподарства з однієї людини-пенсіонера з доходом 1,5 тис. грн. відсоток обов’язкового платежу буде на рівні 6% від доходу. Давайте порахуємо: 6% від 1,5 тис. грн. — це 90 грн. на місяць. Тобто при доході 1500 грн. людина сплачує 90 за комунальні послуги, а решту сплачує держава. Чим вищий дохід — тим вища обов’язкова плата.

  А якщо є переплата за комунальні послуги, чи потрібно платити обов'язкову плату?

  Це принцип субсидіарності - частину платить людина, частину держава. Держава підключається тоді, коли людина не має можливості сплатити повний платіж. Тому обов'язкова плата сплачується в обов'язковому порядку і це є вже критерієм для продовження права на субсидію. Але в даному випадку якщо громадянин споживає менше, ніж розмір обов'язкової плати, то він оплачує фактичні розміри. Обов'язкова плата в цій ситуації - 90 грн. Візьмемо іншу ситуацію: є пенсіонер з доходом 6 тис. грн. В такому випадку відсоток обов’язкової плати буде становити близько 25% від доходу. Це вже 1500 грн. Якщо у нього обов'язкова плата - 1500 грн., а він спожив тільки на 1000, то немає необхідності сплачувати всі 1500 грн.

  Поточні правила допускають оформлення субсидії людям, які мають заборгованість зі сплати ЄСВ. Як у вас відбувається моніторинг і фіксація цієї заборгованості?

  Як правило, це заборгованість, яка виникає з вини роботодавця. Тому що за працівника ЄСВ сплачує роботодавець. Сплата ЄСВ безпосередньо громадянином відбувається в окремих випадках - якщо це фізична особа підприємець, само зайнята особа. Дійсно деякі роботодавці не сплачують ЄСВ вчасно, але це питання врегульовано. Субсидія в такому випадку призначається, але потрібно надати документальне підтвердження того, що ЄСВ нараховано, але є заборгованість. Це можуть зробити органи Пенсійного фонду, фіскальної служби або навіть сам роботодавець.

  Якщо у людини нульовий дохід і вона не бажає ставати на реєстрацію в службі зайнятості, то чи може вона розраховувати на субсидію в такому випадку?

  Якщо громадянин роками, а у нас є випадки, що й десятками років перебуває в статусі непрацюючої особи, то я не можу назвати таку особу безробітною. Безробітною вона стане тоді, коли перебуватиме на обліку в центрі зайнятості як особа, що шукає роботу.

  Також хочу наголосити - у призначенні субсидій на наступний рік за наявності заборгованості за опалювальний період понад 340 гривень і терміном більше одного місяця відмовлятимуть.

  Як відомо, субсидії призначаються до кінця опалювального періоду. Тобто термін дії субсидій, які наразі призначені, – до 30 квітня 2019 року. У травні при зверненні громадян за оформленням субсидій на наступний рік, або при визначенні права на одержання субсидій в автоматичному режимі, коли не потрібно окремо звертатися, управління соціального захисту населення будє отримувати дані від надавачів послуг про наявність простроченої заборгованості, якщо сума простроченої заборгованості становитиме більше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, наразі це 340 гривень, і термін прострочення буде понад один місяць, то житлова субсидія не призначатиметься.

  Також у Мінсоцполітики розглядають можливість запровадження комбінованого механізму щодо контролю за сплатою комунальних послуг, коли отримувачі субсидій, які вчасно оплачуватимуть комунальні послуги, отримуватимуть субсидії в готівковій формі, а боржників переводитимуть на грошову безготівкову форму отримання субсидій. “Тобто держава через Ощадбанк “допомагатиме” таким громадянам дисципліновано підходити до питання оплати своїх зобов’язань перед надавачами послуг”