В залі засідань Жмеринської районної ради 12 лютого 2019 року відбулася нарада з очільниками територіальних громад та керівниками закладів освіти. Розглядалося питання забезпечення належного функціонування шкіл району та взаємодія органів місцевого самоврядування з керівниками навчальних закладів.

  В нараді взяли участь: голова райдержадміністрації О.Легеза, його перший заступник О.Монастирський, голова районної ради В.Малярчук, начальник відділу освіти І.Цимбал, начальник фінансового управління В.Гамарник.

  Короткий звіт про роботу галузі освіти у минулому навчальному році зробила І.Цимбал. Надала інформацію про мережу освітніх закладів, наповненість шкіл, відзначила здобутки минулого року, а також фінансове і матеріально-технічне забезпечення. Як проводиться обрахунок освітньої субвенції. Акцентувала увагу на проблемі малокомплектності сільських шкіл, що взаємопов’язано із високою затратністю на їх утримання. Також піднімала проблемне питання дефіциту бюджету на оплату праці технічних працівників, харчування дітей, оплату енергоносіїв, вугілля та дров, критичну нестачу коштів на ремонт шкільних автобусів, проведення їхнього техогляду, закупівлю вогнегасників, оплату Інтернету та ін.. Вела мову про подальшу перспективу сільських шкіл, а саме прогнозований набір до 1 класу на найближчі 5 років. В контексті співпраці з органами місцевого самоврядування відзначила територіальні громади, які фінансово підтримували навчальні заклади. Та наголосила на тому, що до початку наступного навчального року постане знову ряд проблем – це потреба в шкільному автобусі, ремонт даху, опалювальних котлів, т.п. Рішення про проведення реорганізації ряду шкіл та пониження їхнього ступеня значно зменшило б витрати, але для збереження мережі освітніх закладів незмінною потрібна фінансова підтримка з боку сільських та селищної рад.

  Наразі, школи потребують допомоги у забезпечені їх дровами до кінця поточного року.

  Перед учасниками зібрання виступили сільські та селищний голови спільно з директорами шкіл, поінформували про свою співпрацю в минулому році, поділилися планами на поточний рік.

  Очільники територіальних громад запевнили у наданні допомоги у заготівлі деякої кількості дров, що дозволить зменшити навантаження на районний бюджет.

  Як повідомили О.Легеза та В.Малярчук, у минулому році район отримав 11 млн. грн.. державної дотації, з яких 8,6 млн. грн.. було спрямовано на освіту. До бюджету цього року закладено кошти на видатки на освіту на рівні минулого року, але з ростом цін, мінімальної заробітної плати цього може бути замало. Тому очільники району закликали сільських та селищного голів надавати закладам освіти посильну допомогу. Запевнили освітян у подальшій підтримці зі свого боку.

  Про фактори, які впливають на стан наповненості шкіл, а саме: складну демографічну ситуацію, відтік сільського населення, його міграцію у пошуках роботи говорив у своєму виступі О.Монастирський. Тому закликав сільські, селищну ради не відкидаючи в майбутньому процес децентралізації, який призведе до зміни ситуації, забезпечити утримання шкіл існуючої мережі, підписати угоду про співпрацю в межах своїх можливостей.