Військовий конфлікт на Донбасі спонукав до посилення обороноздатності та зміцнення військового потенціалу в Україні. Як вважає суспільство, військова справа – це чоловіче заняття. Стереотипно чоловіків у війську уявляють зі зброєю в руках, а жінки, найчастіше, як обслуговуючий персонал: медики чи кухарі…

  Однак всупереч стереотипам, жінки йдуть в армію, особливо під час війни. На сьогодні понад 55 тис. жінок проходять службу або працюють у Міністерстві оборони чи Збройних силах України (далі – ЗСУ).

  За контрактом в українській армії на рівні з чоловіками служать близько 25 тис. жінок-військовослужбовців. За даними, які оприлюднила офіцер відділу військового права Управління правового забезпечення Генерального штабу ЗСУ І. Заворотько, станом на березень 2018 р. статус учасника бойових дій в Україні отримали близько 7 тис. жінок, 116 – нагороджені державними нагородами, 4 – посмертно. В Україні 27 жовтня 2018 р, набув чинності закон про рівні права і можливості чоловіків і жінок при проходженні служби в армії та інших військових формуваннях.

  Згідно з документом, тепер у Збройних силах України надано рівні можливості жінкам і чоловікам для підписання контракту та проходження служби. Також тепер жінки в українській армії можуть займати ті ж посади і отримувати аналогічні військові звання, що і чоловіки.

  Також військовослужбовці-жінки тепер мають однакові з чоловіками коло обов'язків і рівень відповідальності при проходженні служби. Крім того, як і чоловіки, жінки зможуть служити до 45 років на посадах рядових і сержантів, а жінки з вищого офіцерського складу - до 60 років.

  Закон був підписаний президентом Петром Порошенком 12 жовтня, а 6 жовтня Верховна Рада прийняла документ в остаточній редакції. Він набирає чинності через десять днів після офіційної публікації, тобто - 27 жовтня 2018 року. Відповідно до Закону, жінки мають право проходити військову службу на рівних засадах із чоловіками, займати військові посади та отримувати військові звання. Жінки на рівних умовах проходитимуть повсякденну військову службу, починаючи від подобових нарядів і закінчуючи проходженням військових зборів.

  Нині особи обох статей мають рівні можливості щодо укладення контракту на проходження військової служби, жінки можуть йти на контрактну службу, якщо ще не досягли граничного віку перебування на військовій службі. Згідно з Законом, скасовуються обмеження щодо служби жінок у військовому запасі та проходження військових зборів: раніше жінки-військовослужбовці незалежно від спеціальності зараховувалися до запасу ІІ категорії, а отже, граничний вік перебування в запасі становив 50 років, а для чоловіків – 60–65 років, залежно від військового звання, відтепер жінки запасу належать до І категорії запасу і мобілізуються в першу чергу. Відповідно до п. 7 ст. 30 Закону, від проходження зборів звільняються лише вагітні військовозобов’язані жінки, а не всі жінки, як було раніше.