У серпні минулого року, набули чинності нові, удосконалені правила для виїзду за кордон дитини, яка проживає в неповній родині.

  Нагадуємо, що, відповідно до затверджених змін, той з батьків, який проживає з дитиною, може самостійно вирішувати питання про тимчасовий виїзд дитини за кордон за наявності заборгованості зі сплати аліментів іншого з батьків більше від 4 місяців.

  При цьому Закон передбачає можливість виїзду дитини за кордон строком до 1 місяця з тим із батьків, з ким проживає дитина, не лише на лікування, навчання і відпочинок, але й з метою її участі в дитячих змаганнях, фестивалях, учнівських олімпіадах та конкурсах за кордоном, у тому числі в складі організованої групи дітей.

  Окрім того, один з батьків, хто вивозить дитину, обов'язково має повідомити про виїзд рекомендованим листом другого з батьків, у разі наявності інформації про місце проживання другого з батьків, якщо той не ухиляється від сплати аліментів та належно виконує батьківські обов'язки.

  Таким чином одиноким батькам, з якими проживають діти, не потрібно отримувати нотаріальний дозвіл, чим часто користувалися батьки-боржники і шантажували колишніх дружину чи чоловіка, вимагаючи відмовитися від аліментів.

  Також збалансовано права обох батьків, адже право виїхати ненадовго за межі України з малюком отримує той з батьків, який не проживає з дитиною. Проте лише у випадку, коли він є добросовісним платником аліментів. Для цього йому необхідно звернутися з письмовою заявою до того з батьків, який проживає з дитиною. Дозвіл має бути наданий впродовж 10 днів. В іншому випадку за спрощеним порядком у наказному провадженні таке рішення виносить суд.

  При цьому за умисне порушення встановленого законом обмеження щодо строку перебування дитини за межами України – один місяць – передбачена адміністративна відповідальність.

  Щоправда батьки-боржники, на яких накладено адміністративне стягнення, тимчасово обмежуються у праві на виїзд за кордон з дитиною. Строк такого обмеження становить 1 рік, окрім випадків наявності нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини другого з батьків.

  Начальник відділу «Жмеринське бюро правової допомоги» Цимбал В.С.