«Найважливіше – не кидати слів на вітер, а робити конкретні справи…»

  (інтерв’ю голови Жмеринської райдержадміністрації, депутата обласної Ради Олега Легези газеті «Вінниччина»)

  Завдяки злагодженій роботі команди однодумців Олега Легези у Жмеринському районі відбулося багато позитивних змін.

  Сторінкою історії став уже 2018 рік. Яким він був для кожного з нас, чим і як жила держава, ми, загалом, пам’ятаємо. Але не зайве ще раз оглянутися назад, подумки пройтися від події до події, з висоти прожитого побачити, чи вдалося зробити задумане й осмислити, чи вистачить запасу міцності для поступу вперед.

  Відповіді на ці та інші питання дає голова Жмеринської райдержадміністрації, депутат обласної Ради Олег Легеза, людина діла, яка свої життєві принципи утверджує не лише словами та полемічними аргументами, але й конкретними справами.

  – Олеже В’ячеславовичу, так вийшло, що ви не часто «світитеся» на сторінках «Вінниччини» і мало знайомі нашим читачам, то прошу кілька слів про себе…

  – Народився я у м.Вінниця в родині інженерів.

  Маю дружину, нещодавно став багатодітним батьком. Маю трьох дітей. Найменшій донечці виповнилось чотири місяці. Перед тим, як очолити Жмеринський район, отримав величезний позитивний досвід працюючи над розбудовою міста Вінниця в депутатському складі Вінницької міської ради в команді Володимира Гройсмана. На посаду голови Жмеринської райдержадміністрації був призначений в квітні 2014 року. В 2015 році Жмеринська громада довірила мені представляти її інтереси в складі Вінницької обласної Ради.

  - Олеже Вячеславовичу, Ви очолили район у непростий час. Революція Гідності, початок антитерористичної операції, економічна нестабільність в державі... Що найважливіше було для Вас в той період?

  - Так, я очолив район в період складної суспільно – політичної ситуації в державі та районі. На той час найголовнішим було стабілізувати стан соціальної напруги в районі, забезпечити безпеку району та кожного його жителя, покращити соціально – економічні показники регіону, об’єднати громадськість задля успішного розвитку Жмеринщини. На моє переконання, я тоді зробив перший правильний крок – наперекір всім протистоянням залишив працювати в структурі райдержадміністрації високопрофесійних відповідальних людей від попередньої влади. І жодного разу не шкодував, що поступив саме так, а не інакше. На сьогоднішній день можу з впевненістю сказати, що незважаючи на всі виклики сьогодення ми рік за роком робимо поступові кроки вперед у розвитку району.

  – А якщо конкретніше…

  – Будь ласка. Якщо аналізувати здобутки минулого року, то у нас відбулось зростання надходжень до зведеного бюджету на 7,3 відсотка, в тому числі власних надходжень до бюджету району – на одинадцять відсотків, майже на тридцять відсотків збільшились обсяги реалізації промислової продукції, у дев’ять разів обсяги експортних поставок переважають над імпортом товарів, на 28,3 відсотка зросла номінальна середньомісячна заробітна плата, на вісімнадцять відсотків збільшено кількість створених робочих місць.

  Сьогодні в районі промисловим виробництвом зайнято вісім підприємств. Серед інших приємних новин – створення і початок роботи на території Леляцької сільради підприємства «Акваресурс плюс», яке займається унікальною для нашого регіону діяльністю – вирощуванням королівських креветок. Перша партія креветок вже запущена і зовсім скоро, сподіваюсь, ми успішно вийдемо на міжнародний ринок з реалізації цієї продукції.

  Ви, знаєте, завжди згадую : коли ознайомився з інвестиційними пропозиціями по вирощуванням креветок - то серйозно цю новину не сприйняв та сміючись розповідав колегам про «жмеринських креветок». Але після першої зустрічі з інвесторами, зрозумів, що люди налаштовані на справжню роботу та мають серйозні наміри. Тому всіляко сприяв у впроваджені даного виробництва.

  – Вагому частку в економіці району займає аграрний сектор. Як спрацювали сільгоспвиробники?

  – Хочу наголосити, що впродовж останніх років, ми маємо солідні досягнення у сільському господарстві. Валове виробництво зернових культур сягнуло рекордної позначки – 203 тисячі тонн, що на 57 тисяч більше проти попереднього року при середній врожайності 74,9 центнера з гектара. Найбільший внесок у районний коровай зробили трудові колективи ТОВ «Курланд», ПП «Корнер», ПП «Агрокряж». А також особливо хочеться відмітити місцевих фермерів, які завжди суттєво допомагають тим громадам, землі яких обробляють. Це ТОВ « Платани», фермерські господарства: «Шарм ОМ», «Кравчука», «Дзялів», «Надія», та інші.

  – Сьогодні ми живемо в період кардинальних змін в державі. Як вони реалізуються в районі?

  – Не зайвим буде повторитися, що всі реформи, які запроваджує Кабінет Міністрів є процесом необхідним та продиктованим часом. І на моє тверде переконання, вони гарантують подальший розвиток України, її повноцінну інтеграцію в європейське співтовариство, у коло успішних держав світу.

  В районі також відбуваються зміни. Ми поступово впроваджуємо адміністративно-територіальну реформу, маємо Северинівську об’єднану територіальну громаду, до складу якої увійшли Северинівська та Чернятинська сільські ради. За ініціативою місцевих жителів, Демидівка та Могилівка стали частиною Гніванської міської об’єднаної територіальної громади сусіднього Тиврівського району.

  Використовуючи інформаційно-телекомунікаційної системи «Рrozorro» зекономлено бюджетних коштів в сумі 1 млн.284 тис.грн., що більше в порівнянні з відповідним періодом минулого року на 559 тис.грн.

  - Найбільший резонанс в українців викликає медична реформа. Які зміни відбулись в галузі охорони здоров’я району?

  - В 2017 році ми спільно з головою районної ради Василем Малярчуком визначили пріоритетним напрямком діяльності на найближчі роки - галузь охорони здоров’я.

  За останніх два роки в галузі охорони здоров’я стались суттєві зміни. Наше комунальне некомерційне підприємство «Жмеринський районний медичний центр первинної медико-санітарної допомоги» стало першим із 149 закладів держави, які заключили угоду з Національною службою здоров’я України, що дало змогу додатково залучити для фінансування закладу понад вісім мільйонів гривень. На початок 2019 року було укладено 46 210 декларацій із сімейними лікарями, що склало 74 відсотків від загальної кількості жителів.

  Всього на благоустрій територій, ремонт відділень, закупівлю сучасного обладнання витрачено близько 16 млн. грн..

  7 млн. грн.. вдалось отримати безпосередньо через Постанову Кабінету Міністрів України як додаткову дотацію на соціально – економічний розвиток району.

  І тут не можу не згадати з вдячністю всіх сільськогосподарських виробників, керівників сільських та селищного голів, які дружньо підставили своє плече саме на завершальному етапі, коли це було вкрай необхідним.

  - 16 млн. грн.. це досить велика сума для району. А що саме вдалось зробити?

  На сьогоднішній день маємо побудовану сучасну амбулаторію загальної практики сімейної медицини в с. Станіславчик, до якої входить і стоматологічний кабінет, а в майбутньому в цьому ж приміщенні облаштуємо житло для медичних працівників.

  Також, думаю жителі району та міста по – праву оцінили європейський вигляд нашої центральної районної лікарні. Адже об’єм робіт тут проведений дуже великий.

  Реконструйовано та перепрофільовано гінекологічне відділення у відділення екстреної допомоги.

  Проведено значний обсяг робіт щодо благоустрою території лікарні. Проведено реконструкцію системи постачання кисню важкохворим пацієнтам у відділенні екстреної (невідкладної) медичної допомоги. На сьогодні продовжуються роботи з реконструкції хірургічного і травматологічного відділень.

  На даний час відбувається процедура закупівлі сучасного апарату УЗД для того, щоб кожен, хто потребує обстеження не їхав в обласний центр, а здійснив цю процедуру безпосередньо в Жмеринці. У найближчій перспективі запрограмовано значне покращення клініко-діагностичного обслуговування населення. З цією метою буде закуплено сучасне, не гірше, аніж в приватних структурах, лабораторне обладнання.

  Відремонтовано ФАП у селі Коростівці та виготовлено проектно-кошторисну документацію на переоснащення амбулаторій сімейної медицини в селищі Браїлів, Мартинівці й Носківцях.

  – Олеже В’ячеславовичу, можна лише порадіти за ваші позитивні зміни в медичній галузь. А які позиції займають освітяни?

  – Це – окрема тема для майбутньої розмови. Але в даному випадку з гордістю зазначу, що наші освітяни постійно доводять – вони готові дати фору будь-якому навчальному закладу міста. Належним чином у районі відбувається впровадження вимог Нової української школи. На сьогоднішній день для наших першокласників створено всі належні умови для навчання та виховання.

  Ми горді з того, що в минулому навчальному році учні району вибороли в обласних предметних олімпіадах двадцять призових місць, зайнявши шосте місце в області. Вперше в районі ми маємо стипендіата премії Президента України. Ним став учень Мартинівської школи Костянтин Загнітко, який нині успішно навчається в одному з престижних вишів держави.

  Учениця Кам’яногірської ЗОШ І-ІІ ст. Софія Чернюк здобула перемогу у Міжнародному чемпіонаті з розв’язування логічних математичних задач та увійшла до збірної команди України для участі у Математичному Кубку Європи, який пройшов у Парижі і де вона виборола срібну медаль.

  Список досягнень наших учнів можна продовжувати ще довго. Вони є призерами багатьох інтелектуальних та творчих конкурсів. Скажу єдине – усі переможці та учителі, що їх підготували були відзначені на районному святі «Обдаровані діти – гордість Жмеринщини» грошовими преміями на загальну суму дев’яносто тисяч гривень. Такий захід - це вже добра традиція для нашого району.

  Щороку, перебуваючи на даному святі з великою гордістю та задоволенням звертаю увагу - як горять очі у наших школярів. Такі заходи є великою мотивацією для нашої молоді. І впевнений, що ці діти в майбутньому будуть прославляти нашу Жмеринщину не тільки в Україні та за її межами.

  На сьогоднішній день у районі безкоштовно харчують дітей пільгових категорій – дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування, воїнів АТО, ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС. Повністю забезпечуємо підвіз учнів до місця навчання та у зворотному напрямку десятьма автобусами та найманим транспортом. За останні роки за умов співфінансування нам вдалось закупити нові автобуси у школи Тарасівки, Браїлова та Носковець.

  У період підготовки до поточного навчального року та опалювального сезону, було використано майже півтора мільйона гривень на ремонти приміщень, систем опалення й відповідне утеплення.

  – Минулий рік став для держави роком масштабної реконструкції доріг. Що у вас зроблено у цьому плані?

  – Так, це дійсно одне з найболючіших питань. Дороги, які десятками років не бачили ремонтників, торік почали «друге життя». Позитивно оцінили якість відремонтованих доріг жителі Браїлова, Поток, Чернятина, Мартинівки, Демидівки. Загалом, було відремонтовано понад двадцять кілометрів дорожнього полотна загального користування, освоєно близько тринадцяти мільйонів гривень. Така сума на ці цілі була витрачена вперше. Давайте додамо сюди ще й шістнадцять кілометрів доріг комунальної власності, що оновлювалися за кошти селищного та сільських бюджетів і вийде весь об’єм проведеної масштабної роботи.

  – Відомо, що одним із пріоритетів діяльної райдержадміністрації є покращення життя жителів населених пунктів району…

  – Це питання ніколи не переходило у нас в розряд другорядних. Зокрема, з метою поліпшення стану водопостачання населення району проведено роботи з реконструкції мереж водогонів та свердловин, на що використано понад два мільйони гривень і проведено близько 87 км водогону.

  В результаті було реалізовано 3 проекти по реконструкції водогонів та свердловин та покращено стан водопостачання по населених пунктах району: смт. Браїлів с.Людавка, с. Тарасівка, с.Петрані.

  Сьогодні вирішуємо проблеми в селах Лопатинці, Носківці та Петрані.

  В 2018 році проведено реконструкцію десяти з половиною кілометрів мереж зовнішнього освітлення вулиць сіл Мала Жмеринка, Леляки, Тартак, Потоки і встановлено 171 світильник на загальну суму понад чотириста тисяч гривень.

  – Ваш район один з небагатьох в області, де займаються книговиданням коштом районного бюджету…

  – Так, дійсно, я горджуся тим, що працюю в громаді, багатій на талановитих і творчих людей. Радий з того, що маю змогу підтримати своїх обдарованих земляків. З 2016 року у нас діє Програма книговидання в районі, завдяки якій уже побачили світ п’ять книг місцевих авторів. Крім того, торік вперше запровадили районну премію імені нашого відомого краєзнавця, великого патріота і дослідника життєдіяльності Устима Кармалюка Володимира Вовкодава. Нещодавно, до річниці його народження було вшановано цією премією п’ятьох краєзнавців області.

  – Жмеринський район немає свого окремого районного центру, бо Жмеринка є містом обласного значення. Чи вдається вам плідно співпрацювати та знаходити порозуміння з його керівництвом?

  – Знаєте, я прихильник того, щоб взагалі не ділити території. Ми всі живемо та працюємо на одній території під об’ємною назвою – Жмеринщина. Я ніколи не ділив людей на сільських та міських і ніколи не відмовляю у допомозі як жителям району так і міста. У нас з міською радою багато спільних об’єктів соціального призначення, які потрібно разом утримувати.

  – Всі ми живемо у складний час – на Сході України не припиняються бойові дії…

  – Починаючи з 2014 року, спільно з міською радою, підприємствами, установами, громадськими організаціями ми систематично підтримуємо наші Збройні Сили різними способами. Закуповували спецамуніцією ( шоломи, взуття, одяг). Було навіть таке, що на місцевій швейній фабриці самі шили бронежилети. Пластини на них закуповували в Австрії. У 2015 році повністю відремонтовано один БТР.

  – Що для вас є головним на цій посаді сьогодні?

  – Найважливіше – не кидати слів на вітер, а робити конкретні справи загалом для України і для кожного жителя району, зокрема. Громада бачить всі наші плюси і мінуси та чекає від керівника ефективної роботи. Я не навчений сидіти в чотирьох стінах кабінету, а завжди стараюся бути серед людей, знати й вивчати ситуацію безпосередньо на місці.

  - Які найбільші проекти плануєте в районі реалізувати найближчим часом?

  - Планів багато. Акцент будемо ставити на галузі охорони здоров’я, освіти, ремонт доріг та інші соціальні напрямки. Великий проект розпочали минулого року – реконструкцію спортивно-оздоровчого комплексу «Авангард» у Браїлові загальною вартістю майже двадцять п’ять мільйонів гривень. 2, 5 млн. грн.. вже на рахунку селищної ради на початок робіт. Все зроблю для того, щоб в найближчі роки в Браїлові відкрився сучасний спортивно – оздоровчий комплекс.

  – Ну й на останок, які події відбулися в 2018 році у вашому особистому житті?

  – Він для мене був приємно-щасливим. Нещодавно у мене народилася донечка і я перейшов у категорію багатодітного батька. То ж зичу всім нам тільки добрих і гарних перемін.