Протягом 2018 року служба у справах дітей районної державної адміністрації працювала над виконанням завдань, визначених актами і дорученнями Президента України, Кабінету Міністрів України у сфері захисту прав дітей. В рамках реалізації даних завдань службою у справах дітей упродовж 2018 року було розроблено і подано на розгляд голови районної державної адміністрації 30 проектів розпоряджень з питань захисту прав дітей, у 2016 році було розроблено районну програму «Соціальний захист і підтримка дітей незахищених категорій на 2017-2022 роки», яку затверджено на 8 сесії районної Ради 7 скликання 17 листопада 2016 року. У 2018 році службою у справах дітей Жмеринської райдержадміністрації проведено низку заходів в контексті виконання даної програми.

  Питання про роботу служби у справах дітей розглянуто на засіданні колегії районної державної адміністрації в травні 2018 року.

  З метою сприяння забезпеченню реалізації прав дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, сімейне виховання та всебічний розвиток діє Комісія з питань захисту прав дитини, яку очолює голова районної держаної адміністрації Легеза О.В. Організаційне забезпечення діяльності комісії здійснює служба у справах дітей. Щоквартально на засідання комісії виноситься питання, що стосуються соціального захисту дітей. У 2018 році відбулося 10 засідань комісії, на яких розглянуто 37 питань, що стосуються захисту прав та інтересів дітей, зокрема:

 • встановлення опіки (піклування);
 • вирішення спорів між батьками щодо участі у вихованні дитини;
 • про неналежне виконання батьківських обов’язків відносно своїх дітей;
 • про захист житлових та майнових прав дітей;
 • інші питання, пов’язані із захистом прав дітей.

  Працівники служби у справах дітей є учасниками судових засідань, де розглядаються питання, пов’язані із захистом прав дітей. Упродовж 2018 року прийнято участь у 43 судових засіданнях.

  В квітні 2018 року організовано та проведено семінар – нараду із секретарями сільських та селищної рад, об’єднаних територіальних громад щодо діяльності виконавчих комітетів сільських та селищної рад у сфері захисту прав дітей. Під час проведення даної семінар-наради найбільшу увагу виконкомів сільських та селищної рад було зосереджено на захисті житлових та майнових прав дітей та умовах надання у 2018 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, осіб з їх числа, а також окремо обговорено питання реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки. Нарзаі жодна сільська, селищна ради Жмеринського району у звітному році не надали на розгляд районної комісії відповідного спрямування своїх пропозицій з необхідним пакетом документів щодо отримання вищезазначеної субвенції з державного бюджету. Робота щодо отримання виконавчими комітетами сільських та селищної рад субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, осіб з їх числа, триватиме і упродовж 2019 року.

  При райдержадміністрації діє координаційна рада у справах дітей, яку очолює перший заступник голови райдержадміністрації Монастирський О.І. На її засіданнях щоквартально аналізується стан злочинності і правопорушень серед неповнолітніх району, забезпечується постійний взаємообмін інформацією між відповідними службами та відділами про дітей, які не навчаються, скоїли злочини, правопорушення, затримані за вживання наркотичних речовин, алкогольних напоїв, бродяжництво, жебракування. Введено в практику роботи систематично на засіданнях координаційної ради у справах дітей розглядати питання стану працевлаштування та роботи з неповнолітніми жителями району Жмеринським міськрайонним центром зайнятості. Протягом 2018 року відбулось 4 засідання координаційної ради.

  В напрямку профілактики безпритульності, бездоглядності та негативних проявів серед дітей службою з дітьми, які перебувають на обліку як ті, що опинились у складних життєвих обставинах, та їх батьками проводилась попереджувально-роз’яснювальна, профорієнтаційна, просвітницька робота, вживались заходи стосовно батьків, які не виконують батьківських обов’язків відносно своїх дітей. Зокрема, це проведення профілактичної роботи, попередження про відповідальність відповідно до закону, вжиття координаційних заходів:

 • кількість батьків, опікунів, піклувальників, з якими проведено профілактичні бесіди (актовані) – 108, в т.ч. стосовно виховання дітей - 82;
 • кількість актованих профілактичних бесід з дітьми та їх батьками з метою запобігання скоєння дітьми правопорушень-101;
 • кількість сімей, яким надана допомога (вжито координаційні заходи) щодо покращення сімейного виховання з метою попередження скоєння дітьми правопорушень – 9, в них дітей – 10;
 • кількість актованих бесід з дітьми та їх батьками щодо здорового способу життя, щодо негативної впливу асоціальної поведінки на дітей та виховання -80;
 • загальна кількість сімей, де проведена інформаційна робота з дітьми, батьками дітей щодо форм, проявів і наслідків домашнього насильства, інших проявів жорстокого поводження з дітьми, в т. ч. торгівлі дітьми - 101, з них сімей опікунів, піклувальників - 31, з них прийомних сімей -3, дитячих будинків сімейного типу – 1.

  За 2018 рік спільно з Жмеринським ВП ГУНП у Вінницькій області, виконкомами сільських та селищної рад проведено 37 рейдів «Канікули», «Неблагополучна сім’я», «Ялинка» тощо, під час яких обстежено 37 сімей та попереджено 47 батьків про відповідальність відповідно до закону.

  В службі на обліку дітей, що опинились в складних життєвих обставинах у зв’язку із проживанням в сім'ї, у якій батьки або особи, які їх замінюють, ухиляються від виконання своїх обов’язків з виховання дитини, перебуває 13 дітей із 5 сімей. Протягом звітного періоду на облік взято 11 дітей, 2 дітей знято з обліку у зв’язку із припиненням підстав узяття на облік. Всі 5 сімей, в яких виховуються ці діти забезпечені соціальним супроводом працівників РЦ СССДМ. За звітний період проведено 109 актованих обстежень умов проживання та виховання дітей в сім’ях, в т.ч. всіх 46 дітей, що виховуються в сім’ях опікунів, піклувальників.

  У 2018 році в районі посиротіло 10 дітей, яким надано статус дитини-сироти. Всі вони влаштовані до сімейних форм виховання: 7 – під опіку/піклування, 3 – в дитячий будинок сімейного типу. 7 дітей з них у 2018 році мали правові підстави для постановки на облік дітей, що підлягають усиновленню, і були взяті на відповідний облік служби. Було внесено відповідну інформацію та поновлено дані на дітей, які вже перебувають на відповідному обліку, в єдину інформаційно-аналітичну систему «Діти». Анкети зазначених 7 дітей було подано для взяття на регіональний облік дітей, що підлягають усиновленню.

  Станом на 31.12.2018 р. на обліку служби перебуває 93 дитини, із них: 20 дітей-сиріт і 73 дітей, позбавлених батьківського піклування. 47 дітей перебувають під опікою/піклуванням; у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу виховується 44 дітей; в державних закладах – 2 дітей-інвалідів (1 дитина в закладі системи Міністерства освіти і науки, 1 дитина в закладі системи Міністерства охорони здоров’я). Таким чином, сімейними формами виховання охоплено 98 % дітей, що мають правовий статус, і лише 2 % - перебувають в закладах.

  З нагоди відзначення Міжнародного Дня захисту дітей службою спільно з відділом культури райдержадміністрації 01.06.2018 р. було проведено районне свято для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей батьки яких загинули в ході проведення антитерористичної операції, і Героїв Небесної Сотні в районному будинку культури. У святі прийняли участь 62 дитини зазначеної категорії. Для них було організовано розважальну програму. Під час свята всі діти отримали набори солодощів, а також їм було надано матеріальну допомогу на загальну суму 29946,00 грн.

  Також 19 грудня 2018 року для дітей вищезазначеної категорії організовано захід до дня Святого Миколая, під час якого дітей привітали керівники районної влади та вручили дітям солодкі подарунки.

  В районі функціонує 3 прийомні сім’ї, в яких виховується 7 дітей, і 1 дитячий будинок сімейного типу, в який у 2018 році було довлаштовано 3 дітей, та в даний період виховується 9 дітей. Працівниками служби у справах дітей здійснюється постійний контроль за соціально – побутовими умовами виховання дітей в прийомних сім’ях та в дитячому будинку сімейного типу, а також працівниками районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді здійснюється соціальне супроводження прийомних сімей і дитячого будинку сімейного типу.

  Упродовж 2018 року працівниками служби у справах дітей систематично здійснювалось внесення інформації в Єдину інформаційно-аналітичну систему «Діти» щодо:

 • обліку дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, кандидатів в усиновлювачі, сімей потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів та дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах;
 • зняття з обліку дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів;
 • влаштування дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

  За звітний період внесено поновлену інформацію в електронно- облікові картки всіх дітей, що перебувають на обліку служби.

  Проводиться робота щодо захисту житлових та майнових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Діти, які мають соціально-правовий статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, перебувають на первинному обліку служби у справах дітей та досягли 16 років, і в яких відсутнє житло, зараховуються на квартирний облік при виконавчих комітетах сільських та селищної рад. Створено та постійно оновлюється реєстр житла та майна дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Здійснюється контроль за закріпленням права проживання та користування житлом за дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, контролюється стан збереження та використання житла, закріпленого за дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, аналізуються звіти опікунів над житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Стосовно житла, яке належить дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, на праві користування, з’ясовується питання категоричної неможливості повернення і проживання в даних приміщеннях дітей по досягненні 18-річного віку та постановки даної категорії дітей на квартирний облік.

  У 2018 році службою у справах дітей райдержадміністрації підготовлено листи Жмеринської райдержадміністрації щодо постановки на квартирний облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли та мали досягнути 16-річного віку, що направлені виконкомам сільських та селищної рад. Станом на 31.12.2018 року на квартирному обліку перебуває 13 дітей-сиріт, та дітей позбавлених батьківського піклування. За сприяння служби у справах дітей райдержадміністрації за 2017 рік на квартирний облік було взято 13 дітей зазначеної категорії та закріплено право проживання та користування житлом за 10 дітьми-сиротами.

  Упродовж 2018 року здійснено поновлення інформації в особових справах 93 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, щодо їх житла/майна (зокрема, довідок бюро технічної Інвентаризації щодо закріплення в реєстрі права власності на об’єкти нерухомого майна, рішень виконавчих комітетів –органів опіки та піклування права дитини на користування житлом). А також проведено аналіз 93 особових справ зазначеної категорії дітей на предмет наявності довідок щодо житла та майна дітей, права користування житлом, наявності документів, які підтверджують право дітей на успадкування житла та майна померлих батьків, та документів про закріплення права проживання за дітьми.

  У 2018 році окремі заходи, що проводились службою у справах дітей, висвітлювались на офіційному веб-сайті райдержадміністрації, а також здійснювались публікації в друкованих засобах інформації з питань влаштування дітей до сімейних форм виховання, толерантного ставлення суспільства до окремих категорій дітей, змін, які відбуваються у чинному законодавстві з питань захисту прав дітей.