У 2018 році сфера охорони здоров’я країни зазнала кардинальних змін. Створено принципово нові інституції і значно підсилено діяльність стратегічних. Серед основних здобутків року – початок роботи Національної служби здоров'я України. За 8 місяців роботи Національної служби здоров'я понад 1200 медичних закладів приєдналися до трансформації первинної ланки (близько 20% з них – приватні заклади).

  Серед наявних в країні комунальних закладів, які надають первинну медичну допомогу, 95% долучилися до змін в системі охорони здоров'я. Понад 600 закладів уже перейшли на нову модель фінансування «гроші йдуть за пацієнтом», коли держава оплачує кошти за конкретні послуги, надані пацієнтам, які обрали свого лікаря в цьому медичному закладі. Таких українців уже понад 14 мільйонів. За договором Національна служба здоров'я у 2018 році виплатила закладам 3,5 мільярди гривень.

  За інформацією, наданою начальником відділу охорони здоров’я райдержадміністрації Олександром Ярмоленком, станом на 1 січня 2019 року на Жмеринщині 45696 осіб уклали декларації з сімейними лікарями, що складає 73,1% від всього населення. 10 лікарів набрали 1800 і більше пацієнтів, 8 лікарів наближаються до цієї цифри, 5 лікарів не перетнули позначку в 1500 і лише один не уклав 1000 декларацій.

  Сімейні лікарі відчули на собі зміни, які принесла медична реформа. Зокрема, система оплати праці стала мотивацією для вдосконалення своєї роботи, підвищення професійного рівня, іншого підходу до спілкування з пацієнтами.

  Також в 2018 році запрацювало ДП "Електронне здоров’я", - розробник технічного ядра електронної системи охорони здоров’я в Україні. Запуск електронної системи технічно дозволив реалізувати принцип "гроші йдуть за пацієнтом": кожна декларація про вибір лікаря зафіксована у надійно захищеній системі, на її підставі пацієнти отримують послуги у свого лікаря, а медзаклад - кошти від НСЗУ за обслуговування кожного пацієнта. У 2019 році завдяки новим можливостям електронної системи, розпочнеться депаперизація медичних закладів: паперові медичні картки, рецепти, направлення, лікарняні і довідки поступово будуть змінені на електронні. Це дозволить спростити процеси роботи лікарів з документами, а держава отримає прозорість ведення медичної документації та виключення можливості підробки документів.

  Створили національну агенцію медичних закупівель - ДП “Медичні закупівлі України”, яке поступово перейматиме закупівельні практики, напрацьовані міжнародними партнерами. Ключові завдання ДП - підвищити ефективність медичних закупівель на національному і регіональному рівнях, створити єдиний державний центр компетенції в медичних закупівлях. У 2018 році ДП отримало затверджений штатний розпис та набрало перших членів команди, почало розбудову офісної інфраструктури, програму професіоналізації співробітників, підготовку пілотного електронного каталогу для медичних закупівель у системі ProZorro. Планується, що у 2019 року підприємство успішно реалізує перші пілотні проекти в сфері медичних закупівель, а вже з 2020 року - почне функціонувати як повноцінна центральна закупівельна організація й проводити закупівлі за кошти державного бюджету, в тому числі за допомогою рамкових угод і електронних каталогів.

  Підсилено спроможність Центру громадського здоров'я МОЗ України, який відповідає за збереження і зміцнення здоров’я українців, зокрема профілактику захворюваності, боротьбу з епідеміями, епідеміологічний нагляд, біологічну безпеку, стратегічне управління у сфері громадського здоров’я. 2018 року завдяки високим стандартам роботи центру, відзначених ВООЗ, Україна долучилася до Глобальної системи епіднагляду та реагування на грип. Вперше розроблено національний план боротьби з неінфекційними захворюваннями, запущено трирічне планування у закупівлі вакцин, що дозволить забезпечити постійну наявність вакцин у всіх регіонах, повністю забезпечено необхідним лікуванням людей з туберкульозом і ВІЛ, затверджено стандарт освіти у сфері громадського здоров’я. В 2019 році система ЦГЗ має сформувати мережу - центри працюватимуть в кожному регіоні країни та допомагатимуть державним підрозділам охорони здоров`я на місцевому рівні.