Новорічне свято – сімейне, його чекають всі. Щоб свято не стало сумним, зверніть увагу на ряд особливостей при підготовці домашніх урочистостей.

  Почнемо з ялинки

  Сучасні синтетичні ялинки мають спеціальну обробку і виготовлені з пластику, який не виділяє отруйних речовин при нагріванні. Чого не можна сказати про ялинки, виготовлені до 1985 року. Необхідно впевнитись, що ваша штучка красуня є небезпечною.

  Для цього відщипніть кусочок пластику, який імітує хвою, і нагрійте за допомогою сірника. Якість диму і швидкість горіння безпомилково вкажуть на вогнестійкість і токсичність штучної ялинки. Якщо горіння легке, або ж дим подразнює слизову оболонку носоглотки, краще купити іншу ялинку.

  Натуральні ялинки мають характерну рису - висихати при довгому перебуванні в приміщенні і займатися від легкої іскри.

  Купуйте ялинку якомога ближче до Нового року. Намагайтесь, щоб вона не стояла у приміщенні більше тижня.

  Можна побризкати ялинку спеціальним вогнестійким розчином, який продається для обробки житлових дерев’яних будинків.

  Крім цього, підріжте у ялинки нижні гілки, щоб дитина ненароком не пере - кинула її, потягнувши за них. Саму ялинку краще закріпити не тільки на хрестовині, а й розтяжками від середини стовбура до карнизу чи до кріплення настінного килима. Не встановлюйте її на високій підставці (стільці, табуретці).

  Вказані заходи безпеки допоможуть уникнути перекидання ялинки і пов’язаних з цим наслідків!

  Ялинкові прикраси – окрема тема для розмови. Скляні іграшки бажано розмістити на недоступній для дітей висоті. На нижніх гілках ялинки можуть висіти прикраси із резини, пластмаси і пап’ємаше. Діти, з їх постійною потребою чіпати і куштувати всі нові предмети, будуть надійно захищені від неприємностей.

  Електрогірлянди бажано розмістити також на недоступній для дитини висоті, оскільки її бажання провести «експрес-аналіз» вмісту кольорового вогника може закінчитись електричним шоком.

  Якщо ви бажаєте зробити біля підніжжя ялинки ілюзію снігу, то використовуйте для цього тільки просочений вогнестійким розчином папір.

  Використовувати з цією метою вату не рекомендується !

  Яке новорічне свято без чудес різноманітної піротехніки. Ця традиція прийшла до нас із Китаю та італійських карнавалів. Свічки, хлопавки, бенгальські вогні, ракети – обов’язкові атрибути Нового року.

  В зв’язку з масовою пристрастю людей до вогняних забав, рекомендуємо врахувати наступне:

  • купуйте піротехніку тільки в магазинах чи спеціалізованих кіосках. Не ризикуйте власним життям і здоров’ям;
  • зверніть увагу на термін використання піротехнічних виробів. Якщо він скінчив - ся – краще утриматися від покупки чи використання даного виробу;
  • необхідно пам’ятати, що петарди мають небезпечний радіус дії (від 0,5 м до 5 м).

  Не рекомендується підпалювати їх поблизу будівель, а також дивитися з близької відстані на вибух цих «боєприпасів».

  Адже, мілкі частинки, що розлітаються в усі сторони, можуть пошкодити очі та інші відкриті частини тіла, а також підпалити одяг.

  Необхідно проявляти підвищену обережність при використанні бенгальських вогнів. Паличку з бенгальським вогнем потрібно тримати на витягнутій руці і не підносити до одягу, очей і натуральної ялинки.

  Для того, щоб весело і без пригод зустріти Новий рік, рекомендуємо:

  • установіть ялинку на стійкій основі так, щоб гілля не торкалося стін кімнати і знаходилося на безпечній відстані від електроприладів і побутових печей;
  • поставте стовбур ялинки у відро з вологим піском і змочуйте його по мірі висихання;
  • якщо ялинка засохла, відразу викиньте її, тому що вона може спалахнути, як факел;
  • не запалюйте на ялинці свічки, бенгальські вогні, а також саморобні електро- гірлянди, не направляйте в її бік – хлопавки;
  • пам’ятайте – особливо небезпечний на ялинці золотаво-сріблястий дощ із алюмінієвої фольги (навіть фабричного виготовлення), котрий може замкнути електрогірлянду, якщо патрон з лампочкою вивалиться із гнізда;
  • не забувайте – діти можуть знаходиться біля ялинки із ввімкнутою електро - гірляндою тільки в присутності дорослих: обов’язково вимикайте її, якщо виходите з кімнати;
  • покладіть поряд з ялинкою декілька пакетів з піском чи ємностей з водою, стареньку ковдру, приготуйте електричний ліхтарик.

  Якщо ялинка все ж таки спалахнула…

  При загоранні електрогірлянди, негайно витягніть із розетки вилку електро- проводу. Викличте самі чи з допомогою сусідів «Народну службу порятунку» за номером «101». Виведіть із квартири дітей та людей похилого віку. Зваліть ялинку на підлогу, щоб полум’я не здіймалося догори (можуть зайнятися шпале - ри, штори), накиньте на неї ковдру, закидайте вогонь піском чи залийте водою (якщо це жива ялинка).

  Синтетична ялинка горить дуже швидко, при цьому її матеріал плавиться і розтікається, а при горінні виділяються отруйні речовини. Гасити водою палаючі полімери небезпечно через можливе розкидання іскор і розплавленої маси.

  Не торкайтеся палаючої ялинки голими руками, накиньте на неї щільне покривало і засипте піском.

  До прибуття пожежних намагайтесь з допомогою піску та води ліквідувати осередок пожежі чи хоча б не допусти - ти розповсюдження вогню, накинувши на палаючі речі щільну мокру тканину чи ковдру. Як і в інших випадках пожежі в квартирі, не відкривайте вікна та двері, інакше протяг ще більше роздує полум’я. Якщо загасити пожежу неможливо, закрийте двері в кімнату, котра загорілася, і поливайте їх водою. Обов’язково повідомте сусідів про пожежу і при необхідності виведіть людей на сходи.

  В місцях скупчення дітей на колективних ялинках, з метою уникнення жертв при тісняві, необхідно передбачити дії щодо попередження паніки.

  Тому чергування рятувальників чи членів добровільної пожежної дружини (ДПД) на таких заходах обов’язкове.

  Безпечного та вдалого Вам Нового року !

  Навчально – методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Вінницької області