В читацькій залі Жмеринської центральної районної бібліотеки 30 листопада 2018 року було велелюдно. Цього дня відбулася презентація першої книги нашої землячки, браїлівчанки Леонгіни Юсухно «Браїлівські бувальщини», яку видано за сприяння районної влади та коштом районного бюджету.

  Участь у заході взяли: голова районної державної адміністрації Олег Легеза, близькі родичі автора – донька Інна Юсухно та онучка Юлія Бойко, друзі, творча інтелігенція Жмеринщини, учні місцевих шкіл, представники громадськості та засобів масової інформації.

  Автор книги Леонгіна Василівна – колишня вчителька математики дуже творча, багатогранно талановита особистість, яка маючи багатий краєзнавчий матеріал, спогади та розповіді різних людей, в тому числі батьків, вірші, зважила за потрібне залишити для наступних поколінь цю книгу як історичну пам’ятку про рідне селище, джерело інформації про побут, вдачу предків, події в їхньому житті. Адже пам’ять про своїх пращурів була природною потребою для українців. Триматися свого роду, оберігати сімейні реліквії, традиції, передавати їх у спадок наступним поколінням – було обов’язком. Цей обов’язок Леонгіна Василівна виконала.

  Окрім письменництва, великою втіхою для Леонгіни Василівни є створення картин, які були представлені широкому загалу.

  До вітального слова запрошено голову райдержадміністрації Олега Легезу. Він щиро привітав Леонгіну Юсухно з виданням її першої книги, яка є цінним надбанням району, адже складається із цікавих спогадів, переказів, розповідей про події, які разом формують уявлення про історію нашого рідного краю. Висловив велику подяку за величезну, неоціненну роботу та гордість, що в нашому районі проживають такі талановиті люди, мають активну громадянську позицію, приносять користь рідному краю. Зазначив, що дуже радий мати можливість підтримувати таких людей і сприяти їм у здійсненні їхньої мрії. Побажав міцного здоров’я, невичерпної життєвої енергії, творчого натхнення і реалізації нових задумів. Передав вітання і найкращі побажання від голови районної ради Василя Малярчука.

  За заслуги перед районом Леонгіну Юсухно нагороджено медаллю «95 років Жмеринський район».

  Учасники арт-студії «Дійство» інсценували один із творів, який увійшов до книги – зачитали уривки з листів батька письменниці Василя Фалько з фронту.

  У своєму виступі Леонгіна Василівна подякувала всім, хто знайшов час прийти на захід, особливо в період воєнного стану. Щира вдячність її призначалася і тим, хто допоміг у виданні книги. Авторка згадувала своє дитинство, роки війни, окупацію рідного краю. Повідомила, що матеріал, який ліг в основу книги, зберігався в її родині, яка має дуже давню історію, а написання книги була мрією її матері Олени Фалько. Розповіла про вражаючі відкриття, які вона зробила вивчаючи історію рідного краю, тому й хотіла поділитися своїми знаннями.

  Розрадою Леонгіни Василівни є її доньки, онуки та правнучка.

  Свої емоції та враження від книги поділилася донька письменниці Інна Юсухно. А також продекламувала свій вірш, який мати помістила до книги.

  Про дружбу з Леонгіною Юсухно, про дітей, свою реакцію на книгу, про картини і хто на них зображений, про Леонгіну Василівну як дослідника повідала аудиторії колишня колега Валентина Заєць. Вона зазначила, що дуже рада тому, що є такі люди, тому не буде переводу українському роду. Адже вони залишають знання, які збирають по крупинках для нащадків.

  Слово мав очільник літературно-мистецького об’єднання «Калинове гроно» Володимир Горлей. Він висловив своє захоплення творчістю Леонгіни Василівни, запросив до співпраці до творчого клубу, побажав здоров’я та творчого натхнення, подарував записник і ручку.

  Свої емоції висловила член літературно-мистецького об’єднання, поетеса, колишня вчителька математики Надія Рисіч. Продекламувала декілька своїх віршів, в тому числі про Браїлів.

  Під час заходу звучали пісні та музичні композиції у виконанні талановитих браїлівчан Леоніда Тодосюка і Олександра Собчишина, учасників народного аматорського хору «Надвечір’я», вихованців районного будинку культури.

  Захід підготували працівники центральної районної бібліотеки. Ведучою була бібліотекар-краєзнавець Лариса Тупчій.