Психологія виживання

  Звичка до комфорту може зашкодити

  Жага «жовтої» преси до сенсацій заполонила інформаційний простір кривавими та жахливими наслідками катастроф, вбивств, самогубств. Людська смерть стає чимось буденним, не викликаючи великих душевних переживань. Негативний психологічний вплив через кіно, телебачення особливо руйнує дитячий несформований розум.

  Періодично в пресі друкуються матеріали, які пропагують здоровий спосіб життя, та правила безпеки життєдіяльності, але ж всі знання у світі втрачають свою цінність, якщо у вас не буде волі до життя.

  Життя – це найцінніше, що ми маємо, без нього неможливий успіх, достаток, відсутні і радощі і печалі. Безумовно, як дорослих, так і дітей потрібно навчати правилам безпеки. Але що можуть слова, коли до них ставляться формально, не хочуть замислюватися над проблемами.

  Щоб вижити, вам необхідні навички виживання, але тільки вони одні вас не врятують.

  Дві найбільші небезпеки для життя приховані в нас самих: це прагнення до комфорту та пасивне споглядання.

  Якщо вчасно їх не побороти, то під час нестандартної ситуації можливі негативні наслідки.

  Опинившись у надзвичайній ситуації, потрібно заспокоїтись, не панікувати, відійти на безпечне місце і добре продумати всі можливі варіанти виходу з цієї ситуації. Ставте мету і прагніть її досягти, потрібно діяти!

  Існують й інші вороги вашого виживання, більш матеріальні і ви повинні адекватно їм протидіяти.

  Перерахуємо основні з них:

  Біль – це мова вашого тіла, за допомогою якого воно говорить, що з ним не так. Біль може підірвати вашу волю до життя, але ж він є досить стерпним, коли ви виявите джерело болю та його походження, зрозумієте, як можна його подолати в даній ситуації і сконцентруєтесь на інших завданнях. Запам’ятайте, що біль буде здаватися набагато сильнішим, якщо ви не станете нічого робити, просто ляжете і думатиме, як вам боляче.

  Холод – він уповільнює рух крові та викликає сонливість. Холод також притупляє розум – це дуже небезпечно і вам необхідно як найшвидше знайти укриття від холоду та розпалити вогнище.

  Спрага – як і холод, вона притупляє розум. Важливо контролювати кількість вживання води. Якщо води дуже мало то потрібно скоротити кількість вживання їжі, так як води потрібна вашому організму для самоочищення від харчових шлаків.

  Голод – цей стан може призвести до втрати ваги, слабкості, запаморочення, уповільнення серцебиття, збільшення чутливості організму до холоду, посилення спраги. Єдиний засіб боротьби – це треба щось поїсти.

  Знесилення – може призвести до коми. Комою також можуть закінчитись такі душевні стани як безнадійність, втрата мети, апатія. Для людини, яка бореться за виживання, необхідно часто відпочивати для збереження сил.

  Апатія – може закінчитися втратою бажання жити. Байдужістю та депресивним станом (особливо коли втрачена надія на допомогу ззовні). Для перемоги над апатією вам необхідно з’ясувати для себе: які основні пріоритети перед вами і головне те, що вам потрібно вижити (ви, ще не задовольнили всі свої бажання в житті, у вас є зобов’язання перед кимись із близьких або рідних, коханою людиною – це надасть вам сили).

  Самотність – дострокова ізоляція від людей може призвести до почуття самотності, яке, в свою чергу, потягне за собою відчуття безпорадності та відчаю. Самотність долається постійним заняттям чим-небудь, а також вихованням у собі самодостатності. Якщо у випадку нестандартної ситуації вам вдалося зберегти спокій, це дасть свої позитивні плоди пізніше.

  Оптимізм – найголовніший козир у будь-якій нестандартній ситуації. Не можна бути на сто відсотків впевненим, що у вашому житті завжди все буде гаразд, але психологічна установка на готовність до будь-якої ситуації надасть впевненості не лише вам, але й оточуючим вас людям. Досвід підтверджує, що знання – це велика сила, а особливо ті, що гарантують безпеку вашого життя.

  Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Вінницької області