28.08.2018 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання" № 2475-VIII, яким, зокрема, було внесено зміни до статті 183 Сімейного кодексу України щодо мінімального розміру аліментів на дитину.

  В чому саме полягають зміни, і чи можна тепер збільшити розмір вже призначених раніше аліментів?

  Якщо до 28.08.2018 року у ч. 2 ст. 183 Сімейного кодексу України мова йшла просто про мінімальний розмір аліментів, то тепер є два види мінімального розміру аліментів:

  1. мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину - він, як і раніше, становить 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку;
  2. мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину - він становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

  Таким чином, не все так однозначно - збільшити розмір аліментів до рівня прожиткового мінімуму можна не завжди: він може бути присуджений судом лише у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів, а це ще потрібно довести.

  Звертатися до суду з позовною заявою про збільшення розміру аліментів на дитину варто у таких випадках:

  1. якщо визначений раніше рішенням суду чи договором між батьками розмір аліментів менший, ніж 50 відсотків теперішнього прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку (до 30 листопада 2018 року для дитини віком до 6 років прожитковий мінімум становить 1559 гривень, для дитини з 6 до 18 років - 1944 гривень; з 01 грудня 2018 року по 31 грудня 2018 року для дитини віком до 6 років - 1626 гривень, для дитини з 6 до 18 років - 2027 гривень);
  2. якщо Ви можете довести у суді, що рівень заробітку платника аліментів або рівень його витрат дозволяє сплачувати мінімальний рекомендований розмір аліментів;
  3. у платника чи одержувача аліментів змінився матеріальний або сімейний стан, погіршилось або поліпшилось здоров'я (ч. 1 ст. 192 Сімейного кодексу України).

  У першому випадку можна просто підняти розмір аліментів до рівня мінімального гарантованого розміру аліментів - 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку; у другому - до рівня мінімального рекомендованого розміру аліментів - 100 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. В третьому ж випадку можна збільшити розмір аліментів без прив'язки до законодавчо встановленого їх мінімального розміру, суд буде враховувати лише ті обставини, які вдасться довести.

  Заступник начальника відділу Жмеринського бюро правової допомоги Овчарук Т.М.