В смт.Браїлів 14 жовтня 2018 року вирували події. Адже в цей день він святкував свій день народження, відзначав День захисника України, Українського козацтва та свято Покрови Пресвятої Богородиці. До святкування приєднався і голова Жмеринської районної державної адміністрації О.Легеза.

  Найвизначнішою подією свята стало відкриття пам’ятника козакам Браїлівської козацької сотні Брацлавського полку, які полягли в боротьбі за волю України.

  Ця подія сталася більше як три сторіччя тому, але через багато років має актуальність напис, який викарбовано на гранітному камені під могутнім хрестом:

  • Не буде переводу
  • Українському народу
  • Допоки з глибини сторіч
  • Долина козацький клич.

  На спорудження пам’ятника кошти збирали всією громадою, а також до справи долучився місцевий підприємець, депутат районної ради 7 скликання М.Самборський.

  У сквері Перемоги зібралися браїлівчани, гості селища, учасники антитерористичної операції, представники Українського козацтва, керівництво району та селища.

  З привітальною промовою виступив селищний голова В.Резедент. Він вітав усіх зі святами, зробив невеликий екскурс в історію, озвучив імена браїлівчан, які були у козацькій сотні, та кому, по суті, й призначений встановлений пам’ятник. Подякував всім , хто долучився до шляхетної справи - увіковічення пам’яті своїх земляків.

  З визначною подією привітав браїлівчан голова райдержадміністрації О.Легеза. Висловив подяку усім, хто шанує і береже пам’ять про героїчне минуле свого краю, своїх земляків, гордість - за тих, хто в цей час зі зброєю в руках захищає незалежність та територіальну цілісність нашої держави. Від імені райдержадміністрації, районної ради вітав присутніх зі святом Покрови, Днем захисника України, Днем Українського козацтва та бажав їм міцного козацького здоров’я, миру, злагоди, впевненості в собі і в своїх силах, перемог на всіх напрямках.

  За церемонією відкриття відбулося освячення пам’ятника о.Сергієм та о.Ярославом. Після молитви священослужителі звернулися до присутніх з проповіддю.

  В ході заходу були вручені відзнаки Президента України «За участь в антитерористичній операції» браїлівчанам, які відстоювали інтереси нашої держави на Сході країни. Вручення проводив представник військкомату, підполковник М.Посвятенко.

  Ряд відзнак учасникам АТО вручив голова відокремленого підрозділу Всеукраїнського об’єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО в смт.Браїлів М.Окаєвич.

  Зі святами та відкриттям пам’ятника козакам учасників зібрання привітали також депутат районної ради В.Марчук, голова Районового козацького товариства "Жмеринський окремий полк ім.У. Кармалюка" Міжнародної громадської організації "Українське козацтво"А.Тарковський.

  Козацький отаман провів церемонію посвячення в козаки з традиційною присягою та ударами нагайкою по спині. Новоспечені козаки стійко витримали випробування, навіть самі найменші козачата. Після чого проведено обряд освячення козаків та козацького знамена. Полотнище спеціально було виготовлене до свята, зі збереженням кольорів та зображень, які були на прапорі браїлівської козацької сотні.

  На святі був присутній представник обласної організації Всеукраїнського об’єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО Р.Шепітко, який вручив М.Окаєвичу орден «Патріот України».

  В цей день серед учасників заходу був дідусь загиблого воїна АТО з с.Чернятин Т.Шпіганевича П.Шпіганевич. Світлу пам’ять його онука вшанували хвилиною мовчання.

  Козацькі пісні та віршовані рядки звучали з вуст юних козачат та артистів Браїлівського будинку культури.

  До підніжжя пам’ятника лягли вінки та квіти.

  Далі на браїлівчан та гостей селища чекала розважальна програма зі святковим концертом та танцями, а наймолодших – маса атракціонів та смаколиків.