Як не потрапити в пастку під назвою "Гра"

  «Ігроманія (хвороба) - надмірне захоплення азартними або комп’ютерними іграми» (Вікіпедія)

  Ігроманія має англійську назву гемблінг чи латинське - лудоманія (ludo - граю). Лудоманія - найпоширеніша у світі психічна залежність. Всесвітня організація охорони здоров'я офіційно визнала. ігроманію хворобою ХХІ століття. Масштабний розвиток цього явища негативно впливає на моральний і психічний стан захоплених азартними іграми.

  Особливу небезпеку ігроманія несе молодому поколінню. Незалежні дослідження показали, що 55% дітей більшу частину вільного часу дивляться телевізор, 33% - грають в комп’ютерні ігри. 38% молоді використовують комп’ютер не для роботи чи навчання, 11% використовують його виключно як ігрову приставку. Через екран телевізора, комп’ютера, мобільного телефону зростає агресія, формується «бандитська мораль», відбувається маргіналізація суспільства.

  Психологи б’ють на сполох – Інтернет-залежність (як різновид ігроманії), перетворюється на «чуму XXI століття». затятих гравців скаржаться на роздратованість, неможливість сконцентруватися і труднощі у спілкуванні з оточуючими. Як з’ясували японські вчені, це пов’язано з тим, що під час гри у людини задіяні лише зорові та рухові нерви, що призводить до зниження розумової активності. До того ж, активність частини мозку, яка відповідає за емоційність та творчі здібності, перебуває практично на нулі.

  Приблизно такі почуття виникають у геймерів – фактично залежних людей. У чому ж причина? Як говорять психологи, здебільшого люди «зникають» у віртуальному світі через особисті проблеми різного характеру. А в комп’ютерній грі вони про ці проблеми забувають – створюється ілюзія гармонії з навколишнім світом.

  В активних геймерів відзначається неадекватність поведінки, відсутність контролю за часом, бажання збільшити час гри («дозу»), постійна роздратованість, агресивність, виникають проблеми у стосунках з оточуючими (батьками, співробітниками, друзями).

  Надмірне захоплення комп’ютером порушує фізичне здоров’я, «забирає» сон, розвивається надмірна вага. До ознак ігроманії відносяться сухість очей, запори, відсутність апетиту, неохайність. При цьому соціально-активна, домашня та професійна діяльність відходять на другий план, поступаючись грі. Серйозне втягування у гру відбувається за кілька тижнів, а іноді годин.

  Аби позбавитися залежності, людина має сама усвідомити, що в неї з цим проблема. Однак тут дещо простіше дорослим, які вже мають житейські опори, такі як сімۥя чи робота. Складніше з підлітками. Передусім, їхньою опорою мають бути батьки, які, на жаль, нині приділяють мало уваги своїм чадам і не помічають проблем. Зусилля дорослих нерідко спрямовані на заробляння грошей, а часу на спілкування з дитиною майже не залишається.

  Але в будь-якому випадку потрібно звернутися до професійного психолога, який допоможе докопатися до коріння проблеми, чому людина тікає від дійсності. Знаючи причини, набагато простіше вивести пацієнта з будь-якої залежності.

  На Вінниччині ігрову залежність лікують фахівці реабілітаційного центру на базі обласної психіатричної лікарні №2 (медмістечко, с. Березино). У центрі досвідчені фахівці (психіатри, психотерапевти, психологи, реабілітологи) «витягують» пацієнтів з віртуального світу і повертають їм смак справжнього повноцінного життя.

  Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Вінницької області